reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Jeśli spadkobierca nie może osobiście złożyć świadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, może udzielić pełnomocnictwa do tej czynności.

Pełnomocnictwo musi być udzielone w formie pisemnej i z podpisem urzędowo poświadczonym. 

Treść pełnomocnictwa powinna wyraźnie określać treść czynności, jakiej ma dokonać pełnomocnik, a mianowicie, że ma odrzucić spadek w imieniu spadkobiercy ustawowego lub testamentowego A.Kowalskiego, po spadkodawcy Z. Nowaku, zmarłym określonego dnia. 

Podpis może poświadczyć przede wszystkim notariusz, na podstawie art. 96 pkt.1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002r. Nr 42 poz. 369 z późn. zm.). Osobie przebywającej za granicą podpis na takim pełnomocnictwie może poświadczyć również konsul.

Takich uprawnień nie posiadają organy administracji samorządowej (wójt, burmistrz, prezydent miasta), których uprawnienia (wynikające z rozporządzenia wykonawczego Min. Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2007r.) są bardzo okrojone (nie zawierają uprawnienia do poświadczenia podpisu na tego rodzaju pełnomocnictwie), i ograniczają się tylko do tych miejscowości, w których nie ma kancelarii notarialnych. 

Zobacz też: Spadki

W kodeksie cywilnym istnieje tylko jeden przepis, na podstawie którego organ administracji samorządowej może poświadczyć podpis na pełnomocnictwie do odrzucenia spadku. Mianowicie, przepis art. 79 kodeksu cywilnego stanowi, że osoba nie mogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, ze uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać, lecz mogącego czytać. 

Pełnomocnictwo takie nie wymaga formy aktu notarialnego, za wyjątkiem sytuacji, gdy udziela je osoba nie mogąca czytać (najczęściej będzie chodziło o osobę niewidomą, bo gdyby chodziło o osobę nie znającą języka, należałoby sprowadzić tłumacza).

Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. 

Jeśli chodzi o inne osoby, to stosuje się przepis art. 87 §1 kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego pełnomocnikiem osoby fizycznej może być osoba z najbliższej rodziny tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Może być również osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony (osoby zainteresowanej udzieleniem pełnomocnictwa) oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeśli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. 

Natomiast pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym również nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki lub organu nadrzędnego. 

W imieniu małoletniego pełnomocnictwa udziela jego przedstawiciel ustawowy, najczęściej rodzic, czasem jest to osoba sprawująca opiekę prawną. Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wymaga zgody sądu opiekuńczego.

Zobacz też: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. Pełnomocnikiem może być też osoba z najbliższej rodziny.
Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. Pełnomocnikiem może być też osoba z najbliższej rodziny.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama