REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. Pełnomocnikiem może być też osoba z najbliższej rodziny.
Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. Pełnomocnikiem może być też osoba z najbliższej rodziny.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli spadkobierca nie może osobiście złożyć świadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, może udzielić pełnomocnictwa do tej czynności.

Pełnomocnictwo musi być udzielone w formie pisemnej i z podpisem urzędowo poświadczonym. 

REKLAMA

Treść pełnomocnictwa powinna wyraźnie określać treść czynności, jakiej ma dokonać pełnomocnik, a mianowicie, że ma odrzucić spadek w imieniu spadkobiercy ustawowego lub testamentowego A.Kowalskiego, po spadkodawcy Z. Nowaku, zmarłym określonego dnia. 

REKLAMA

Podpis może poświadczyć przede wszystkim notariusz, na podstawie art. 96 pkt.1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002r. Nr 42 poz. 369 z późn. zm.). Osobie przebywającej za granicą podpis na takim pełnomocnictwie może poświadczyć również konsul.

Takich uprawnień nie posiadają organy administracji samorządowej (wójt, burmistrz, prezydent miasta), których uprawnienia (wynikające z rozporządzenia wykonawczego Min. Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2007r.) są bardzo okrojone (nie zawierają uprawnienia do poświadczenia podpisu na tego rodzaju pełnomocnictwie), i ograniczają się tylko do tych miejscowości, w których nie ma kancelarii notarialnych. 

Zobacz też: Spadki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kodeksie cywilnym istnieje tylko jeden przepis, na podstawie którego organ administracji samorządowej może poświadczyć podpis na pełnomocnictwie do odrzucenia spadku. Mianowicie, przepis art. 79 kodeksu cywilnego stanowi, że osoba nie mogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, ze uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać, lecz mogącego czytać. 

Pełnomocnictwo takie nie wymaga formy aktu notarialnego, za wyjątkiem sytuacji, gdy udziela je osoba nie mogąca czytać (najczęściej będzie chodziło o osobę niewidomą, bo gdyby chodziło o osobę nie znającą języka, należałoby sprowadzić tłumacza).

Pełnomocnictwa zawsze można udzielić zawodowemu pełnomocnikowi, czyli adwokatowi i radcy prawnemu. 

Jeśli chodzi o inne osoby, to stosuje się przepis art. 87 §1 kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego pełnomocnikiem osoby fizycznej może być osoba z najbliższej rodziny tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Może być również osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony (osoby zainteresowanej udzieleniem pełnomocnictwa) oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeśli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. 

Natomiast pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym również nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki lub organu nadrzędnego. 

W imieniu małoletniego pełnomocnictwa udziela jego przedstawiciel ustawowy, najczęściej rodzic, czasem jest to osoba sprawująca opiekę prawną. Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wymaga zgody sądu opiekuńczego.

Zobacz też: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA