reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo

Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo

Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Z samej istoty stosunku prokury wynikają jego szeroki zakres upoważnienia. Nie każdy również może ustanowić prokurę.

Instytucja prokury została wprowadzona do kodeksu cywilnego stosunkowo niedawno. Dokonało się to ustawą z dnia 14 lutego 2003 r.

Kto może udzielić
Prokury może udzielić tylko przedsiębiorca i to taki, który wpisany jest do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ustanowić prokurę można m.in.: na rzecz spółki jawnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej.
Prokury nie może natomiast ustanowić osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą. Nie można być również prokurentem spółki cywilnej.

Kto może być prokurentem
Prokurent to osoba na rzecz, której udzielono prokury. Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Musi być więc to osoba pełnoletnia oraz nieubezłasnowolniona. Żadna inna osoba nie może być prokurentem. Prokurentem nie może być zatem osoba prawna a także osoba fizyczna nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych.

Forma
Prokura musi być udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Dla swojej ważności prokura musi być wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prokura czyli specjalny rodzaj pełnomocnictwa.
Prokura czyli specjalny rodzaj pełnomocnictwa.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama