REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży, Matka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przez wypowiadaniem i rozwiązywaniem umów o pracę z pracownicami będącymi w ciąży. Czy ta wyjątkowa ochrona dotyczy także umów terminowych? Kiedy umowa na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu?

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

Zasady zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Zasady zatrudniania kobiet w ciąży w porze nocnej i godzinach nadliczbowych sprowadzają się do bezwzględnego zakazu. Praca w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych traktowana jest bowiem jako nadmierne obciążenia organizmu w okresie ciąży.

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze składa się w dniu porodu lub maksymalnie 14 dni przed datą narodzin dziecka. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu chroni kobietę przed rozwiązaniem stosunku pracy? Kodeks pracy przewiduję gwarancję zatrudnienia dla kobiet w ciąży, określa się ją jako szczególna ochrona stosunku pracy. Ochrona ta polega na tym, że w zwykłym trybie, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiecie, która jest w okresie ciąży.

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Pracownica w ciąży jest w szczególny sposób chroniona przepisami Kodeksu pracy. Jakie uprawnienia przysługują jej z tytułu bycia w ciąży?

Praca kobiety w ciąży - prawa i obowiązki

Kobiety w ciąży są w sposób szczególny chronione przez Kodeks pracy. Pracodawca nie może zatrudnić pracownicy w ciąży do pracy w porze nocnej, godzinach nadliczbowych czy w systemie przerywanego czasu pracy. Bez zgody pracownicy nie może również delegować jej poza stałe miejsce pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracownica w ciąży?

REKLAMA

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Przerwa na karmienie dziecka w pracy przez pracownicę

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jednakże jak przepisy prawne mają się do pracownic, które muszą karmić dzieci?

Bezpłatny urlop wychowawczy

Bezpłatny urlop wychowawczy udzielany jest pracownikowi na jego wniosek, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar tego bezpłatnego urlopu wychowawczego wynosi aż 36 miesięcy. Przesłanką udzielenia urlopu jest m.in.: uzyskanie przynajmniej sześciomiesięcznego stażu pracy.

Roczny urlop macierzyński bardzo popularny

Młode matki mogą przebywać na urlopie macierzyńskim przez 57 tygodni. Jak pokazują najnowsze statystyki ZUS, roczne urlopy cieszą się coraz większa popularnością. Jakie uprawniania rodzicielskie mają obecnie matki - pracownice?

Przedłużenie przez pracodawcę umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca zobowiązany jest przedłużyć umowę o pracę na czas określony do dnia porodu pracownicy, która zaszła w ciążę. Wymóg przedłużenia obowiązuje w sytuacji, gdyby umowa rozwiązywała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i po upływie 3 miesiąca ciąży.

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Przepisy prawa pracy obejmują kobiety w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Pełną ochroną objęte są jednak tylko kobiety zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający kobietę na umowę o zastępstwo, która zaszła w ciążę, może zwolnić ją wraz z wygaśnięciem umowy.

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w ciąży

Pracownica będąca w ciąży jest szczególnie chroniona przez prawo pracy. Ochrona dotyczy zarówno wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, jak i rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Przepisy dopuszczają jednak wypowiedzenie umowy o pracę osobie ciężarnej w zależności od konkretnej sytuacji. Taka możliwość istnieje na przykład wtedy, gdy firma ogłasza upadłość, pracownica jest zwolniona dyscyplinarnie lub też w przypadku, gdy kobieta została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem

Uprawnienie pracowników – zarówno matek jak i ojców – związane z rodzicielstwem są przedmiotem zainteresowania resortu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jakie działania skierowane do mam podejmuje ministerstwo?

Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Zasiłek macierzyński dla rolników

Czy rolnik opłacający składki do KRUS jest uprawniony do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego? Jakie warunki należy spełnić?

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Choroby w czasie ciąży

Choroby w czasie ciąży nie oznaczają bezwzględnego wliczenia ich okresów do jednego okresu zasiłkowego. W kontekście zaliczenia do jednego okresu zasiłkowego bierze się pod uwagę przyczynę niezdolności do pracy oraz długość przerw między zwolnieniami lekarskimi.

Ciąża podczas okresu próbnego

Kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie prawnej niezależnie od okresu trwania stosunku pracy. Przepisy kodeksu pracy zapewniają ochronę również kobietom, które nawiązały stosunek pracy na podstawie umowy na okres próbny.

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

Roczny urlop dla matek I kwartału

Premier Donald Tusk zadeklarował, że zmiany dotyczące rocznych urlopów macierzyńskich obejmą także matki pierwszego kwartału.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Kobieta w ciąży, która pracuje na umowę o pracę na czas określony, w pewnych okolicznościach będzie miała przedłużoną umowę o pracę aż do dnia porodu. Kiedy ma miejsce przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu?

Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku?

Co warto wiedzieć o zasiłku macierzyńskim w 2013 roku?

Zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko będąc w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim w 2013 roku?

9 tysięcy złotych na zatrudnianie młodych matek

Rząd zapowiada dofinansowywanie pracodawców zatrudniających młodych rodziców. Zgodnie z zapowiedziami mają być wprowadzone ulgi dla pracodawców zatrudniających rodziców powracających z rocznego urlopu na wychowanie dziecka.

Do jakiej pracy nie można zatrudnić kobiety?

Kobiety są chronione przed zatrudnieniem w pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Przy wykonywaniu jakiej pracy nie można zatrudniać kobiet?

Telepraca sposobem na zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży

Zauważalnym zjawiskiem jest nadużywanie zwolnień lekarskich, także w przypadku kobiet w ciąży. Coraz częściej sami szefowie "wysyłają" ciężarne na chorobowe i zatrudniają w tym czasie pracowników na zastępstwo. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość świadczenia pracy z domu lub w formie telepracy, a także zmieniony zakres obowiązków. Wtedy fikcyjne zwolnienia lekarskie i absencje chorobowe przestaną dezorganizować pracę firm - uważa PKPP Lewiatan.

Utrata pracy a ciąża

Kobieta w ciąży, która właśnie straciła pracę może mieć problemy ze znalezieniem nowej. W takim przypadku pomocna może się okazać rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym PUP może zaoferować przyszłej mamie szereg innych świadczeń.

Zatrudnienie kobiety w ciąży

Z zatrudnieniem kobiety ciężarnej wiążą się dodatkowe obowiązki pracodawcy. Pracownic w ciąży nie wolno zatrudniać zarówno w porze nocnej jak i w godzinach nadliczbowych. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy zatrudniającym kobietę w ciąży?

Ustalenie macierzyństwa

Każdy z nas wie, iż matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Wynika to wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Urlop macierzyński 2012

Wymiar urlopu macierzyńskiego wzrósł w 2012 roku. Ile trwa i komu przysługuje urlop macierzyński?

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Pracownik Vademecum

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownik w zamian za świadczoną na rzecz pracodawcy zyskuje wynagrodzenie.

Ustalenie ojcostwa – vademecum

Jak i kiedy wnieść do sądu pozew o ustalenie ojcostwa? W jaki sposób uznać ojcostwo? Na te i inne pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy pracownica w ciąży może zwolnić się na badania lekarskie w czasie pracy

Jednym z uprawnień związanych z ochroną rodzicielstwa jest prawo pracownicy w ciąży do czas wolnego na badania lekarskie. Za ten czas pracownicy przysługuje wynagrodzenie.

Uprawnienia pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży korzystają ze szczególnych uprawnień, jakie przyznał im ustawodawca, jako grupie pracowniczej. Czasami nawet wbrew swojej woli.

Jakie są szczególne uprawnienia związane z macierzyństwem?

Kodeks pracy przyznaje pracownicom w ciąży oraz po urodzeniu dziecka szczególne uprawnienia. Wśród nich na szczególną uwagę należą przepisy chroniące pracownicę w ciąży przed wypowiedzeniem, urlop macierzyński czy przerwa na karmienie.

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Kodeks pracy daje pracownicom w ciąży szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy, wobec czego pracodawca nie może zwolnić kobiet w ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia? Czy ochrona przed zwolnieniem rozciąga się także na ten okres?

Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Pracownik posiadający co najmniej 6 miesięczny staż pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Pracownik korzystający z takiego urlopu może w każdym czasie wrócić do pracy.

Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający. Jeżeli więc pracownica w trakcie urlopu macierzyńskiego osiągnie 10 letni staż pracy, wówczas ma prawo do urlopu uzupełniającego – dodatkowych 6 dni.

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Polskie prawo pracy chroni zdrowie kobiet ciężarnych. Mają one prawo do przerwy od pracy na czas zleconych badań lekarskich, mogą odmówić wyjazdu w delegację i nie poniosą za to żadnych ujemnych konsekwencji, a ich stosunek pracy podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem z inicjatywy pracodawcy.

Komu nie wolno zlecić pracy w nadgodzinach?

Pracodawca nie może zlecić pracy w nadgodzinach m.in. kobietom w ciąży, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz młodocianym. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny.

Jakie są zasady zatrudniania pracownic w ciąży?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunku pracy pracownicy w ciąży. Prawo pracy traktuje pracownice w ciąży, jako uprzywilejowaną grupę pracowników.

Macierzyństwo

Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownicze przysługujące z tytułu urodzenia dziecka. Z urlopu macierzyńskiego może korzystać matka dziecka i ojciec dziecka.

Zaprzeczenie macierzyństwa

W sytuacji, gdy w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła, można żądać zaprzeczenia macierzyństwa. Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Matka wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko dziecku.

REKLAMA