Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Monika Pązik
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Na podstawie art. 142 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec dziecka na żądanie matki ma obowiązek dokonywać odpowiednich świadczeń pieniężnych na rzecz matki i dziecka. Zgodnie z przepisami prawa są to dwa odrębne świadczenia, bowiem pierwsze dotyczy ponoszenia kosztów utrzymania matki przez trzy miesiące do dnia porodu. Drugie natomiast obejmuje koszty związane z utrzymaniem dziecka przez pierwsze trzy miesiące od dnia jego narodzin. Istotne jest, że wskazana kwota powinna odpowiadać pełnym a nie częściowym kosztom utrzymania. Celem wprowadzenia takiej regulacji, jest sytuacja matki przed porodem, która wiąże się z ponoszeniem zwiększonych wydatków w celu ustabilizowania sytuacji finansowej.

REKLAMA

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego

Najważniejszą przesłanką powstania obowiązku alimentacyjnego przed narodzinami dziecka jest uprawdopodobnienie przez matkę ojcostwa danego mężczyzny. Uwiarygodnienie podlega ogólnym zasadom dotyczącym dowodów co oznacza, iż wystarczy jedynie wykazanie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Wobec tego konieczne jest udowodnienie faktu ciąży na podstawie stosownych zaświadczeń lekarskich, które wskazywałyby, że dany mężczyzna jest w wysokim stopniu prawdopodobieństwa ojcem dziecka.

Zobacz również: Od czego zależy wysokość alimentów?

Charakter świadczenia

Wskazany w art. 143 k.r.o. obowiązek uiszczania stosownej sumy pieniężnej ma charakter alimentacyjny. W związku z tym, iż nienarodzone jeszcze dziecko nie może otrzymywać świadczeń – stroną w tym stosunku będzie matka dziecka, chroniąca jego interesy. W takiej sytuacji może ona żądać od ojca dziecka łożenia odpowiedniej kwoty pieniężnej przez okres trzech miesięcy do dnia porodu. Ponadto darowizna na rzecz dziecka poczętego, lecz jeszcze nie urodzonego, mająca na celu zabezpieczenie przyszłych jego interesów, jest również dopuszczalna i ma wpływ na wymiar podatku od darowizny (wyr. NSA, III SA 1183/85). Również po narodzinach dziecka, na żądanie matki, ojciec ma obowiązek płacenia alimentów na dziecko przez okres trzech miesięcy od dnia porodu. W tej sytuacji stroną stosunku alimentacyjnego nie będzie już matka tylko narodzone dziecko.

Termin zapłaty alimentów

Alimenty stanowią swego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla matki i dziecka Wobec czego ojciec dziecka powinien wyłożyć odpowiednią sumę z góry na pokrycie kosztów utrzymania. Zgodnie z art. 142 k.r.o. termin zapłaty wyznacza sąd, który bierze pod rozwagę funkcję zabezpieczającą. Kwota na utrzymanie matki do czasu porodu wypłacana jest wprost do jej rąk, natomiast kwota przeznaczona na utrzymanie dziecka przez okres trzech miesięcy może zostać wpłacona do depozytu sądowego a następnie wypłacona przez matkę po okazaniu dokumentu stwierdzającego, że dziecko urodziło się żywe, czyli akt urodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Sprawa o alimenty krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA