REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Monika Pązik
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Na podstawie art. 142 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec dziecka na żądanie matki ma obowiązek dokonywać odpowiednich świadczeń pieniężnych na rzecz matki i dziecka. Zgodnie z przepisami prawa są to dwa odrębne świadczenia, bowiem pierwsze dotyczy ponoszenia kosztów utrzymania matki przez trzy miesiące do dnia porodu. Drugie natomiast obejmuje koszty związane z utrzymaniem dziecka przez pierwsze trzy miesiące od dnia jego narodzin. Istotne jest, że wskazana kwota powinna odpowiadać pełnym a nie częściowym kosztom utrzymania. Celem wprowadzenia takiej regulacji, jest sytuacja matki przed porodem, która wiąże się z ponoszeniem zwiększonych wydatków w celu ustabilizowania sytuacji finansowej.

REKLAMA

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego

Najważniejszą przesłanką powstania obowiązku alimentacyjnego przed narodzinami dziecka jest uprawdopodobnienie przez matkę ojcostwa danego mężczyzny. Uwiarygodnienie podlega ogólnym zasadom dotyczącym dowodów co oznacza, iż wystarczy jedynie wykazanie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Wobec tego konieczne jest udowodnienie faktu ciąży na podstawie stosownych zaświadczeń lekarskich, które wskazywałyby, że dany mężczyzna jest w wysokim stopniu prawdopodobieństwa ojcem dziecka.

Zobacz również: Od czego zależy wysokość alimentów?

Charakter świadczenia

Wskazany w art. 143 k.r.o. obowiązek uiszczania stosownej sumy pieniężnej ma charakter alimentacyjny. W związku z tym, iż nienarodzone jeszcze dziecko nie może otrzymywać świadczeń – stroną w tym stosunku będzie matka dziecka, chroniąca jego interesy. W takiej sytuacji może ona żądać od ojca dziecka łożenia odpowiedniej kwoty pieniężnej przez okres trzech miesięcy do dnia porodu. Ponadto darowizna na rzecz dziecka poczętego, lecz jeszcze nie urodzonego, mająca na celu zabezpieczenie przyszłych jego interesów, jest również dopuszczalna i ma wpływ na wymiar podatku od darowizny (wyr. NSA, III SA 1183/85). Również po narodzinach dziecka, na żądanie matki, ojciec ma obowiązek płacenia alimentów na dziecko przez okres trzech miesięcy od dnia porodu. W tej sytuacji stroną stosunku alimentacyjnego nie będzie już matka tylko narodzone dziecko.

Termin zapłaty alimentów

Alimenty stanowią swego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla matki i dziecka Wobec czego ojciec dziecka powinien wyłożyć odpowiednią sumę z góry na pokrycie kosztów utrzymania. Zgodnie z art. 142 k.r.o. termin zapłaty wyznacza sąd, który bierze pod rozwagę funkcję zabezpieczającą. Kwota na utrzymanie matki do czasu porodu wypłacana jest wprost do jej rąk, natomiast kwota przeznaczona na utrzymanie dziecka przez okres trzech miesięcy może zostać wpłacona do depozytu sądowego a następnie wypłacona przez matkę po okazaniu dokumentu stwierdzającego, że dziecko urodziło się żywe, czyli akt urodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Sprawa o alimenty krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA