Kategorie

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Monika Pązik
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia
Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem. / fot. Fotolia
Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Na podstawie art. 142 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec dziecka na żądanie matki ma obowiązek dokonywać odpowiednich świadczeń pieniężnych na rzecz matki i dziecka. Zgodnie z przepisami prawa są to dwa odrębne świadczenia, bowiem pierwsze dotyczy ponoszenia kosztów utrzymania matki przez trzy miesiące do dnia porodu. Drugie natomiast obejmuje koszty związane z utrzymaniem dziecka przez pierwsze trzy miesiące od dnia jego narodzin. Istotne jest, że wskazana kwota powinna odpowiadać pełnym a nie częściowym kosztom utrzymania. Celem wprowadzenia takiej regulacji, jest sytuacja matki przed porodem, która wiąże się z ponoszeniem zwiększonych wydatków w celu ustabilizowania sytuacji finansowej.

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego

Najważniejszą przesłanką powstania obowiązku alimentacyjnego przed narodzinami dziecka jest uprawdopodobnienie przez matkę ojcostwa danego mężczyzny. Uwiarygodnienie podlega ogólnym zasadom dotyczącym dowodów co oznacza, iż wystarczy jedynie wykazanie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Wobec tego konieczne jest udowodnienie faktu ciąży na podstawie stosownych zaświadczeń lekarskich, które wskazywałyby, że dany mężczyzna jest w wysokim stopniu prawdopodobieństwa ojcem dziecka.

Zobacz również: Od czego zależy wysokość alimentów?

Charakter świadczenia

Wskazany w art. 143 k.r.o. obowiązek uiszczania stosownej sumy pieniężnej ma charakter alimentacyjny. W związku z tym, iż nienarodzone jeszcze dziecko nie może otrzymywać świadczeń – stroną w tym stosunku będzie matka dziecka, chroniąca jego interesy. W takiej sytuacji może ona żądać od ojca dziecka łożenia odpowiedniej kwoty pieniężnej przez okres trzech miesięcy do dnia porodu. Ponadto darowizna na rzecz dziecka poczętego, lecz jeszcze nie urodzonego, mająca na celu zabezpieczenie przyszłych jego interesów, jest również dopuszczalna i ma wpływ na wymiar podatku od darowizny (wyr. NSA, III SA 1183/85). Również po narodzinach dziecka, na żądanie matki, ojciec ma obowiązek płacenia alimentów na dziecko przez okres trzech miesięcy od dnia porodu. W tej sytuacji stroną stosunku alimentacyjnego nie będzie już matka tylko narodzone dziecko.

Termin zapłaty alimentów

Alimenty stanowią swego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla matki i dziecka Wobec czego ojciec dziecka powinien wyłożyć odpowiednią sumę z góry na pokrycie kosztów utrzymania. Zgodnie z art. 142 k.r.o. termin zapłaty wyznacza sąd, który bierze pod rozwagę funkcję zabezpieczającą. Kwota na utrzymanie matki do czasu porodu wypłacana jest wprost do jej rąk, natomiast kwota przeznaczona na utrzymanie dziecka przez okres trzech miesięcy może zostać wpłacona do depozytu sądowego a następnie wypłacona przez matkę po okazaniu dokumentu stwierdzającego, że dziecko urodziło się żywe, czyli akt urodzenia.

Zobacz: Sprawa o alimenty krok po kroku

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.