REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Procedura, Paszport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O jakich dokumentach pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wakacyjna podróż często planowana jest z dużym wyprzedzeniem i z wielkim zapałem. Czekamy na nią przecież często cały rok. Zanim więc zapakujemy walizki i wsiądziemy do samochodu, pociągu czy samolotu, warto sprawdzić, czy wzięliśmy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty.

Praca za granicą: co zabrać ze sobą?

Odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu może pomóc w przypadku ewentualnych problemów i zagrożeń. Co oprócz pieniędzy i bagażu warto wziąć ze sobą wyjeżdżając do pracy za granicą?

Seniorom łatwiej uzyskać paszport

Osoby starsze uprawnione są do ulg w opłacie za wydanie paszportu lub do całkowitego zwolnienia z takiej opłaty. Dokument otrzymamy w urzędzie wojewódzkim, a za granicą - w konsulacie.

Czy można ubiegać się o drugi paszport?

W wyjątkowych sytuacjach, przewidzianych w przepisach prawnych, możemy ubiegać się o wydanie drugiego paszportu. Kiedy mamy taką możliwość? Kto podejmuje decyzję w tej sprawie?

REKLAMA

Kiedy paszport traci ważność?

Ustawa o dokumentach paszportowych wskazuje przypadki, kiedy dokument paszportowy traci ważność. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Czy paszport może zostać unieważniony?

Jakie rodzaje paszportów wyróżniamy?

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy Polski i pobytu zagranicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie. Stanowi również dokument potwierdzający tożsamość osoby w zakresie danych w nim zawartych. Jakie rodzaje paszportów wyróżnia polskie prawo?

Jakie zmiany w procedurze karnej?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Zmiany mają dotknąć przepisów o skazaniu bez rozprawy, dobrowolnego poddania się karze oraz wprowadzić nową podstawę umorzenia postępowania.

Jak ubiegać się o paszport?

Choć podróżowanie po Unii Europejskiej możliwe jest wyłącznie z ważnym dowodem osobistym, paszport jest niezbędnym dokumentem, aby móc wyjechać poza jej granice. Jakich formalności należy dopełnić, aby go uzyskać?

REKLAMA

Dokument potwierdzający tożsamość

Dokument potwierdzający tożsamość, inaczej dokument tożsamości, to urzędowy dokument stwierdzający tożsamość osoby.

Procedura ustawodawcza

Procedura ustawodawcza to sposób postępowania z wniesionym projektem ustawy. Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach. Prawo wnoszenia poprawek do projektu ustawy w czasie rozpatrywania go przez Sejm przysługuje wnioskodawcy projektu, posłom i Radzie Ministrów. Wnioskodawca może wycofać projekt ustawy w toku postępowania ustawodawczego w Sejmie do czasu zakończenia drugiego czytania projektu.

Paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy wydaje się na z góry określony termin.

Paszport dyplomatyczny

Paszport dyplomatyczny przysługuje tylko wybranym osobom.

Dokument paszportowy

Przez dokument paszportowy należy rozumieć paszport, paszport tymczasowy, paszport dyplomatyczny, paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak sporządzać pisma procesowe?

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Jak ustanowić hipotekę?

Aby ustanowić hipotekę na rzecz banku, nie musimy udawać się do notariusza. Wpisu w księdze wieczystej dokonujemy w oparciu o dokumenty bankowe.

Jak wpisać nowego właściciela w księdze wieczystej?

W przypadku odziedziczenia nieruchomości, lub uzyskania tytułu do nieruchomości w inny sposób na drodze sądowej (np. sądowego zniesienia współwłasności) – musimy dokonać wpisu w księdze wieczystej. Bez tego możemy mieć problem próbując sprzedać, lub w inny sposób korzystać z nieruchomości. Często Sąd sam z własnej inicjatywy wezwie nas do złożenia takiego wniosku o wpis, pod rygorem grzywny, jeżeli w określonym terminie (30 dni) sami tego nie dokonamy.

Szykują się zmiany dotyczące ławników sądowych

W rozprawach dotyczących pracowników ławnikami powinny być osoby ze szczególną znajomością spraw pracowniczych. Ławnikami nie powinni być radni gminy, powiatu lub województwa – takie założenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przyjęty przez rząd.

Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Rozszerzono katalog podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń. Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń także przez innego uprawnionego operatora pocztowego niż Poczta Polska, a także przez osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Jakie są podstawy wznowienia postępowania karnego?

Przepisy procedury karnej zawierają zamknięty katalog podstaw wznowienia postępowania karnego. Z podstawami wznowienia wiąże się tzw. kierunek wznowienia postępowania.

Dlaczego warto być oskarżycielem posiłkowym w sprawie karnej

W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego, pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego, albo zamiast niego. Prokurator powinien poinformować pokrzywdzonego o takiej możliwości. Ponieważ pokrzywdzony najlepiej zna swoją sprawę i jest w nią bardzo zaangażowany, prawo dopuszcza go do „pomocy” prokuratorowi. Może on zwłaszcza zbierać materiał dowodowy i występować przed sądem.

Jak przebiega procedura wydawania zaświadczeń

Zaświadczenie to dokument potwierdzający określony fakt lub stan prawny. Zaświadczenie nie jest aktem administracyjnym, stanowi samoistną formę załatwienia sprawy poprzez podjęcie czynności faktycznych.

Na czym polega podział nieruchomości

Podział nieruchomości prowadzi do wydzielenia z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek. Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Często zdarza się tak, że na skutek zmiany stanu prawnego danego terenu, opinia wójta o zgodności podziału jest nieaktualna i w konsekwencji nie będzie możliwe zatwierdzenie podziału.

Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę. Do uzyskania paszportu potrzebna mi jest zgoda ojca dziecka. Ten jednak odmawia. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Bezdomni mają swoich rzeczników

Pomysł instytucji Rzecznika Osoby Bezdomnej ma służyć walce z zjawiskiem bezdomności. Rzecznik byłby koordynatorem wysiłków podejmowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Bezdomność a paszport

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Fakt bycia bezdomnym nie przekreśla możliwości starania się o uzyskanie paszportu.

Będzie można dostać drugi paszport

Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej będzie mógł wyrobić drugi paszport. Będzie to duże udogodnienie dla osób podróżujących do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Drugi paszport będzie ważny przez okres dwóch lat. Za wydanie drugiego paszportu będzie trzeba zapłacić 280 zł.

Rodzice będą mogli wyrobić drugi paszport dla siebie i swojego dziecka

Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej będzie mógł wyrobić drugi paszport. Będzie to duże udogodnienie dla osób podróżujących do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Także rodzice będą mogli ubiegać się o drugi paszport dla swojej pociechy. Drugi paszport będzie ważny przez okres dwóch lat. Za wydanie drugiego paszportu dla dziecka będzie trzeba zapłacić 280 zł.

Oskarżyciel prywatny

Prokurator jest organem państwa, który wnosi i popiera oskarżenie o czyn ścigany z urzędu. Jest on stroną postępowania, która reprezentuje w nim interes publiczny. Przepisy postępowania karnego umożliwiają także tzw. oskarżycielowi prywatnemu skierować do sądu swój własny akt oskarżenia.

Oskarżyciel prywatny

Prokurator jest organem państwa, który wnosi i popiera oskarżenie o czyn ścigany z urzędu. Jest on stroną postępowania, która reprezentuje w nim interes publiczny. Przepisy postępowania karnego umożliwiają także tzw. oskarżycielowi prywatnemu skierować do sądu swój własny akt oskarżenia.

Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

W sprawach spadkowych często spotykamy się z pojęciem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co w praktyce oznacza ten zwrot?

Becikowe na nowych zasadach

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego w rozporządzeniu zaświadczenia lekarskiego.

Jakie dokumenty potrzebne do ślubu

Dokumenty, o jakie trzeba się zatroszczyć przed udaniem się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Małżeństwo z cudzoziemcem – formalności

Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć związek małżeński w Polsce musi dopełnić formalności przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W zasadzie wszystkie formalności wyglądają tak samo jak w przypadku zawarcia małżeństwa między obywatelami polskimi. Z paroma wyjątkami.

Procedura wyjawiania przedmiotów spadkowych

Sporządzenie spisu inwentarza to pierwszy etap procedury wyjawiania przedmiotów spadkowych. Jeśli któryś ze spadkobierców lub wierzyciel spadku ma wątpliwości co do spisu inwentarza – powinien zobowiązać sporządzającego inwentarz do złożenia odpowiedniego oświadczenia.

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Paszport

Paszport to podstawowy dokument urzędowy, stwierdzający tożsamość osobową i uprawniający do przekraczania granic państwowych.

Paszport

Paszport to podstawowy dokument urzędowy, stwierdzający tożsamość osobową i uprawniający do przekraczania granic państwowych.

Paszport

Paszport to podstawowy dokument urzędowy, stwierdzający tożsamość osobową i uprawniający do przekraczania granic państwowych.

Czy spadek się przedawnia

To popularne na forach internetowych pytanie – jest bardzo nietrafne z punktu widzenia przepisów prawa spadkowego – spadek nie może się przedawnić, prawo do niego nie jest bowiem związane z żadną czynnością prawną - powstaje z mocy prawa. Po upływie określonego czasu można jednak utracić pewne uprawnienia związane z dziedziczeniem.

Jak przebiega mediacja rodzinna?

Mediacja nie jest tak sformalizowana jak postępowanie przed sądem. Mediator musi poznać problemy osób poddających się mediacji i pomóc im dojść do porozumienia.

Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

 Są sytuacje kiedy rozmowa z dzieckiem o jego potrzebach i odczuciach związanych z rozstaniem rodziców staje się niezbędna. Poznanie punktu widzenia dziecka może przynieść otrzeźwienie rodzicom. Włączanie dziecka do mediacji to zadanie ryzykowne, niosące zagrożenie uczynienia z dziecka arbitra w sporze rodziców (na zasadzie: „Zdecyduj, chcesz mieszkać u mamy czy u taty?”). Jeśli zagrożenie jest duże lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w mediacji.

Zasady prowadzenia mediacji

 Z uwagi na istotną funkcję jaką może pełnić mediacja- jej przebieg związany jest kilkoma istotnymi zasadami.

Dziedziczenie spółki jawnej

Co do zasady spółka jawna ulega rozwiązaniu po śmierci jednego ze wspólników. Kodeks spółek handlowych pozwala jednak na kontynuację jej działania.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Udziały w spółce z o.o. co do zasady podlegają ogólnym zasadom dziedziczenia. Oznacza to, że spadkobiercy wspólnika mogą przystąpić do spółki z mocy prawa.

Nie chcę separacji

Mąż chce separacji, ja nie chcę się na to zgodzić. Mamy trójkę dzieci, trudno będzie mi im wytłumaczyć całą tą sytuację. Czy są jakieś przypadki, kiedy sąd nie orzeka separacji? 

Jak zameldować dziecko

Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

REKLAMA