| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Rodzice będą mogli wyrobić drugi paszport dla siebie i swojego dziecka

Rodzice będą mogli wyrobić drugi paszport dla siebie i swojego dziecka

Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej będzie mógł wyrobić drugi paszport. Będzie to duże udogodnienie dla osób podróżujących do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Także rodzice będą mogli ubiegać się o drugi paszport dla swojej pociechy. Drugi paszport będzie ważny przez okres dwóch lat. Za wydanie drugiego paszportu dla dziecka będzie trzeba zapłacić 280 zł.

Przy jakich czynnościach musi być obecne dziecko?
Rodzicom przysługuje prawo, do wyrobienia swojemu dziecku drugiego paszportu. Aktualnie będzie to paszport biometryczny. Aby móc wyrobić takowy dokument przy składaniu wniosku o wydanie paszportu musi być obecne dziecko. W przypadku wniosku o wydanie paszportu tymczasowego nie ma obowiązku obecności dziecka przy składaniu wniosku.
Paszport może odebrać osobiście rodzic, obecność małoletniego nie jest wymagana przy tej czynności.

Ile kosztuje paszport?

Wiek

Koszt

Dzieci do 6 roku życia

30 zł    

Dzieci do 13 roku życia

60 zł

Dzieci powyżej 13 roku życia oraz ucząca się młodzież i studenci

70 zł

Dorośli

140 zł

Osoby, które ukończyły 70 lat

0 zł

Drugi paszport

280 zł

Możliwość wyrobienia drugiego paszportu

Najnowsze zmiany przepisów przewidują, że obywatel polski będzie mógł wyrobić dokument paszportowy dla siebie i swojego dziecka. Dokument będzie kosztował 280 zł i wyda go minister spraw wewnętrznych. Wystawia się go w wyjątkowych przypadkach, ze względu na ochronę zdrowia i życia, bezpieczeństwa, gdy obywatel prowadzi działalność humanitarną, czy tez podróżuje pomiędzy krajami, które pozostają między sobą w złych stosunkach dyplomatycznych.
Po paszport do wojewody
Na mocy nowych przepisów po wydanie, aby otrzymać paszport należy udać się z wnioskiem do wojewody w miejscu zamieszkania. Zmieniła się też krąg osób uprawnionych do legitymowania się paszportem dyplomatycznym. Teraz mogą się o niego starać prezes, wiceprezes i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy prezes i prezesi Sądu Najwyższego oraz prezes i wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »