| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Bezdomność a paszport

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Fakt bycia bezdomnym nie przekreśla możliwości starania się o uzyskanie paszportu.

Regulacje prawne

Na podstawie ustawy o dokumentach paszportowych z dnia 13 lipca 2006 r. bezdomność nie wyklucza możliwości uzyskania paszportu. Możliwość wydania paszportu wyklucza jedynie wniosek sądu, prokuratora lub prokuratora generalnego, wyrażający oby o ucieczkę osoby przeciwko której toczy się postępowanie w sprawie karnej lub skarbowej.

Bezdomny starając się o uzyskanie dokumentu paszportowego powinien złożyć wymagane dokumenty, umożliwić pobranie danych biometrycznych i uiść należną opłatę.
Osoba pozostająca bez stałego miejsca zamieszkania musi liczyć się z poważnymi niedogodnościami. Ustawowy termin "miejsce pobytu stałego", może być różnorako interpretowany przez urzędników. Ten termin może być interpretowany w sposób niekorzystny dla osoby bezdomnej, co może przekreślić szansę petenta na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

Co w gdy wojewoda odmówi wydania paszportu?

W przypadku odmowy wydania paszportu bezdomny może starać się o zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wydanie paszportu, przez innego wojewodę, który jest już niewłaściwy miejscowo, ze względu na miejsce zamieszkania (czyli na wojewodę z innego województwa).
Ponadto na odmowę wydania paszportu przysługuje skarga do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na czynność wojewody.

Ile kosztuje wydanie paszportu?

Dorośli za wydanie dokumentu paszportowego płacą 140 zł. Osoby, które ukończyły 70 rok życia nie ponoszą kosztów w związku z wydaniem paszportu.

Podstawa prawna:

Ustawa o paszportach z dn. 29 listopada 1990 r. (Dz. U. z 1991 r., Nr 2, poz. 5 z późn. zm.)

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bycie bezdomnym nie oznacza braku możliwości ubiegania się o paszport.
Bycie bezdomnym nie oznacza braku możliwości ubiegania się o paszport.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »