REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Program 500+ (Rodzina 500 plus), Zmiany prawa 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

500 plus - od kiedy wniosek do ZUS?

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Od kiedy rodzice złożą wnioski na nowych zasadach?

W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"

Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana

Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

500 plus z podwyżką? Polacy podzieleni [BADANIE]

500 plus z podwyżką? Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest wśród samych beneficjentów świadczenia.

REKLAMA

500 plus - ZUS przyjmie wniosek online

Wniosek o "500 plus" złożymy tylko online, a obsługą programu zajmie się ZUS. Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Podwyżka 500 plus? Powodem inflacja

Podwyżka 500 plus? Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Program „Rodzina 500+” ze zmianami

Program „Rodzina 500+” czekają ważne zmiany. Dotyczą one formy składania wniosku, wypłaty świadczeń i obsługi programu.

REKLAMA

Od 2022 r. 500+ od ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie stopniowo przejmować od gmin obsługę sztandarowego rządowego programu, czyli 500+.

500 plus – czerwiec 2021 r.

Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

500+ od 2022 r. z ważnymi zmianami dla rodziców

Program 500+ w 2022 r. czekają ważne zmiany. Formalności związane ze świadczeniami będzie załatwiać ZUS. Co to będzie oznaczało w praktyce?

500 plus bez corocznego składania wniosku [PROJEKT]

500 plus bez konieczności corocznego składania wniosku od 2023 r. to jedna ze zmian, jaką zawiera projekt resortu rodziny. Co jeszcze ma się zmienić?

Wnioski o świadczenia 500 plus tylko elektronicznie?

Wnioski o świadczenia 500 plus mają być składane tylko elektronicznie. Tak wynika z zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

500 plus nadal bez kryterium dochodu

Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

Wniosek o 500+ do końca kwietnia 2021 r. z ciągłością wypłat

Wniosek o świadczenie 500+ warto złożyć do końca kwietnia 2021 r., aby zachować ciągłość wypłat. Jak to zrobić?

500 plus – koordynacja świadczeń bez ponagleń

W przypadku świadczeń 500 plus realizowanych w związku z unijną koordynacją rodzice nie wniosą ponagleń. Projekt zmian przygotował resort rodziny.

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Wypłaty 500 plus w 2021 r.

Wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 r. uzależnione są od terminu złożenia wniosku. W jakim terminie najkorzystniej jest zawnioskować o wsparcie?

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Rodzina 500 plus – nowe zasady

Rodzina 500 plus to program, mający obecnie rozszerzoną formułę, bez kryterium dochodu. Co z 500 plus w 2021 r.? Do kiedy złożyć wniosek?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet? Na jaki okres będzie ustalane prawo do świadczeń? Pierwsze wnioski rodzice mogą złożyć już 1 lutego 2021 r.

Kiedy waloryzacja 500+?

Kiedy waloryzacja 500+? Czy rząd planuje takie zmiany? O to dlaczego świadczenie wychowawcze nie jest co roku waloryzowane pytana była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bon turystyczny

Bon turystyczny to wsparcie, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne? Jak je uzyskać?

Od kiedy wnioski o 500 plus w 2021 r.?

Od kiedy wnioski o świadczenie 500 plus będzie można składać online? Co zmieniło się w 2021 r.? Co z dokumentami składanymi w tradycyjnej formie?

Ustawa antyprzemocowa - 289 przypadków izolacji od 1 grudnia

Izolacja sprawcy przemocy w rodzinie to rozwiązanie wprowadzone przez tzw. ustawę antyprzemocową. Przepis nowelizujące m.in. Kodeks postępowania cywilnego, a także ustawę o Policji oraz Żandarmerii Wojskowej, weszły w życie 30 listopada ubiegłego roku. Jakie są statystyki po miesiącu obowiązywania nowych przepisów? Kto może wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy?

Frankowicze – podsumowanie 2020 r. Co dobrego w nowym 2021?

Ten niewątpliwie trudny dla wszystkich 2020 rok w świadomości kredytobiorców we frankach zostanie zapamiętany z jeszcze innego powodu niż kryzys i pandemia: ich sprawy nabrały szybkiego tempa. Pojawiły się zmiany na lepsze. I to nie koniec dobrych wieści!

Czy zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców rozwiązują problemy?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, które weszły w życie 1 grudnia 2020 r. miały usprawnić procedurę udzielania zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce. Czy rozwiązują one problemy występujące przy zatrudnianiu obcokrajowców? Co się zmieniło? Czy zmiany te są korzystne? Jak należy uregulować kwestię zatrudniania cudzoziemców? Co konkretnie trzeba zmienić?

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

Badania wstępne i okresowe w czasie pandemii – nowe przepisy

Badania wstępne i okresowe w czasie pandemii zostały uregulowane w sposób szczególny. Przede wszystkim zwalnia się pracodawców i pracowników z przeprowadzania badań okresowych i badań kierowców. Kiedy nie przeprowadza się badań wstępnych? Co zmieniło się od 16 grudnia 2020 r.? Kiedy zmiany z zakresu bhp przestaną obowiązywać?

Większe uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych

Przepisy zwiększające uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych weszły w życie 21 grudnia 2020 r. Jakie prawa zyskali konsumenci? Czy operatorzy mają nowe obowiązki?

Delegowanie pracowników - nowe obowiązki pracodawcy

Delegowanie pracowników zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 4 września 2020 r. wiąże się z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy. Co się zmieniło? Jakie powinny być minimalne warunki zatrudnienia pracowników delegowanych? Jakie są różnice w delegowaniu pracowników tymczasowych?

500 plus w 2021 r. – jakie zmiany?

500 plus w 2021 r. będzie wypłacane według zmienionych zasad. Dotyczą one nowego okresu, na jaki przyznawane jest świadczenie i terminów na złożenie wniosku. Gdzie składać wniosek o świadczenie wychowawcze? Kiedy zostanie ono wypłacone?

Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?

Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. nie bez powodu budzi zainteresowanie inwestorów. Dlaczego nowe przepisy są tak ważne? O jakich zmianach warto wiedzieć?

Taksa notarialna w 2020 r.

Taksa notarialna w 2020 r. nie uległa zmianom w porównaniu do ubiegłego roku. Czym jest taksa notarialna? Kto ją płaci? Jak obliczyć taksę notarialną w 2020 r.?

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego - jakie kary?

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego oraz wyłata wynagrodzenia „pod stołem” podlega wysokim sankcjom. Jakie zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r.? Co oznaczają w praktyce?

Maseczki w pracy w pytaniach i odpowiedziach

Maseczki w pracy to nowy obowiązek, który rodzi wiele pytań zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Rozszerzony w stosunku do dotychczasowego nakaz zakrywania ust i nosa w zakładach pracy obowiązuje od soboty 28 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. z modyfikacją od 2 grudnia 2020 r. Kogo dotyczy? Czy pracodawca ma prawo i obowiązek egzekwować jego przestrzeganie? Czy istnieją od niego wyjątki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania w tym zakresie.

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie - ważne zmiany

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie została uregulowana w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Te ważne zmiany weszły w życie 30 listopada 2020 r. Jakie są przesłanki wniosku o eksmisję sprawcy? Jak chroniona jest ofiara przemocy?

Tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie

Tzw. ustawa antyprzemocowa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Nowe przepisy weszły w życie 30 listopada 2020 r.

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów w grudniu 2020

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą wyższe w grudniu 2020 r. Ile wyniosą? Do kiedy będą obowiązywały nowe limity? Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Najnowsze zmiany w ustawie covidowej

Zmiany w ustawie covidowej zostały podpisane przez prezydenta 3 listopada 2020 r. Najnowsze zmiany dotyczą m.in. dodatków covidowych dla medyków, uznawania kwalifikacji lekarzy zdobytych poza granicami UE, powoływania lekarzy do pracy przy COVID-19, wysokości wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji, kompetencji koordynatora ratownictwa medycznego.

Nowe przepisy dotyczące zgromadzeń od 3 listopada

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów dotyczy m.in. zasad przemieszczania się i zgromadzeń. Co się zmieniło? Ile osób można przewozić w strefie żółtej i czerwonej? Co z egzaminami i kursami?

Kwarantanna – ważne zmiany od 3 listopada 2020 r.

Kwarantanna dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem jest obowiązkowa od 3 listopada 2020 r. Co to oznacza w praktyce? Jak uzyskać świadczenia przysługujące osobie skierowanej na kwarantannę? Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Czy w 20201 r. uzyskanie Karty Dużej Rodziny będzie łatwiejsze? Kto obecnie może posiadać kartę? Jak otrzymać dokument?

Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

Sejm 22 października 2020 r. uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dodatki dla medyków skierowanych do walki z COVID-19 oraz prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie - jakie zmiany?

Pracownik lub inna osoba zatrudniona (np. na umowie zlecenia) poddana obowiązkowej kwarantannie, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, będzie mogła świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wysokość zasiłku okresowego do zmiany

Kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej obecnie nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie. Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

E-doręczenie wprowadzi tzw. domyślność cyfrową

E-doręczenia mogą okazać się przełomowym rozwiązaniem. Wprowadzają bowiem tzw. domyślność cyfrową, czyli nadrzędność rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi.

Legalizacja samowoli budowlanej po nowemu

19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która zmieniła zasady legalizacji samowoli budowlanej. Dla przypomnienia - samowolą budowlaną jest między innymi budowa obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez zgłoszenia prac budowlanych.

Dorabianie do emerytury lub renty - limity od 1 września 2020 r.

Od 1 września 2020 roku zmieniły się limity przychodów, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej czy wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Ile obecnie może dorobić emeryt lub rencista?

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

REKLAMA