REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jan Delmanowski
Radca prawny
Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?/Fot. Shutterstock
Dlaczego nowelizacja prawa budowlanego jest bardzo ważna?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. nie bez powodu budzi zainteresowanie inwestorów. Dlaczego nowe przepisy są tak ważne? O jakich zmianach warto wiedzieć?

19 września 2020 roku weszła w życie bardzo długo oczekiwana zmiana Ustawy Prawo budowlane (dalej zwana „ustawą”). Zmiana, a w zasadzie bardzo obszerna nowelizacja stanowi swego rodzaju wyjście naprzeciw potrzebom usprawnienia, uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjnego, a także pozwala na uporządkowanie stanu prawnego budowli zrealizowanych przed wieloma laty. Oto krótkie resume po wprowadzonych zmianach.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

One nie wymagają już pozwolenia na budowę

REKLAMA

Najwięcej zainteresowania wśród inwestorów znajdzie nowe brzmienie art. 29 ustawy. Wymieniono w nim enumeratywnie obiekty, których wybudowanie nie wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę, a wystarczające będzie dokonanie stosownego zgłoszenia. Wśród nich ujęto, m.in., wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, sieci odpowiedzialne za dostarczanie mediów, przydomowe oczyszczalnie ścieków czy też różnego rodzaju budynki gospodarcze.

Co więcej, w tym samym miejscu znajdziemy również wykaz obiektów, w stosunku do których nie będzie potrzebne nawet dokonanie zgłoszenia. Przywilej ten dotyczy, m.in., realizacji takich inwestycji, jak budowa wiat, altan, parkometrów, ogrodzeń do wysokości 2,2 m, a także bankomatów, paczkomatów i zbiorników wodnych.

Nowa formuła projektu budowlanego

Rewolucyjnym wręcz rozwiązaniem będzie nowa formuła projektu budowlanego. Projekt budowlany zostaje bowiem rozdzielony na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt techniczny.

Do tej pory projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym wszystkie trzy w/w elementy. Zgodnie z nową procedurą, organ administracji architektoniczno-budowlanej najpierw zatwierdza projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę (o ile jego uzyskanie będzie wymagane dla realizacji danej inwestycji). Projekt techniczny przedkładany jest organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Organ nie zawsze będzie mógł uchylić decyzję

Kolejną bardzo dobrze ocenianą przez branżę zmianą jest znaczne ograniczenie sytuacji, w których organ będzie mógł uchylić decyzję po pozwoleniu na budowę. W chwili obecnej decyzję taką można uchylić praktycznie w dowolnym czasie, niezależnie od tego, kiedy zakończono budowę oraz jak długo dana budowla jest już użytkowana. Na mocy nowych przepisów nie będzie można stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat. W odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na jej użytkowanie, stwierdzenie nieważności nie będzie dopuszczalne, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ostateczna. Zmiany te zapewnią spokój osobom, które ukończyły już swoje budowle, z powodzeniem je użytkują i nie będą już musiały żyć w niepewności, co do ostateczności decyzji administracyjnych wydanych w toku realizacji inwestycji.

Ułatwiony dostęp do sieci

REKLAMA

Ogromne ułatwienie czeka również inwestorów w zakresie uzyskiwania przyłącza do sieci gazowych, wodociągowych, itp. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, przedsiębiorstwo przesyłowe jest zobowiązane do wydania warunków przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych w ciągu 14 dni. W przypadku pozostałych inwestycji obowiązuje termin 30-dniowy. Przekroczenie w/w terminów spowoduje naliczenie kar (za każdy dzień zwłoki), a jednocześnie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie uprawnione do pobierania opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, ich zmianę, aktualizację lub przeniesienie na inny podmiot.

Reasumując, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że nowe brzmienie Ustawy to pozytywna rewolucja w branży budowlanej, która – jak przewidują specjaliści – przyniesienie zdecydowanie dużo ułatwień i ulgę dla wszystkich potencjalnych inwestorów budowlanych.

Jan Delmanowski – radca prawny, Kancelaria Prawna Biznes na Plus

Polecamy serwis: Nieruchomości

Kancelaria Prawna Biznes na Plus
Specjalizuje się w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA