REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przemoc

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

Zakaz zbliżania się i eksmisja sprawcy domowej przemocy

W stosunku do sprawcy przestępstwa z użyciem przemocy przeciwko osobie najbliższej sąd może orzec zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. Prokurator może nakazać eksmisję sprawcy już po domowej interwencji.

Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem

Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem określonym w art. 207 kodeksu karnego. Może ono polegać zarówno na zadawaniu bólu fizycznego, jak też na sprawianiu cierpienia moralnego.

Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

REKLAMA

Ofiary domowej przemocy lepiej chronione

Od 1 sierpnia ofiary rodzinnej przemocy będą miały możliwość pozbycia się z domu sprawcy. Od gminy otrzymają bezpłatną pomoc w uzyskaniu mieszkania oraz w wykonaniu badania lekarskiego.

Będą kary za napaść na pielęgniarkę

Zarówno pielęgniarki jak i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Akty agresji w szkole są informacją publiczna

Informacje o aktach agresji wśród uczniów i popełnianych przez nich czynach powinny być udostępniane, w przypadku, gdy ktoś wystąpi o udostępnienie takich danych.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy podpisana

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy została podpisana przez wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego

REKLAMA

Sprawca przemocy trafi do noclegowni

Sprawca przemocy w rodzinie będzie mógł zostać eksmitowany z własnego domu do noclegowni dla bezdomnych

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wejdzie w życie najprawdopodobniej z dniem 1.07.2010 roku. Sejmowa komisja polityki społecznej zakończyła już prace nad projektem ustawy i wszystko wskazuje, że można liczyć na jej szybkie uchwalenie.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Przemoc wobec dzieci

Przemoc wobec dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla młodego, a często małego człowieka. Przy tym dziecko jako ofiara przemocy nie jest w stanie pomóc sobie samo dlatego tak ważna jest reakcja otoczenia, z którym dziecko się styka (np. sąsiadów, nauczycieli w szkole).

REKLAMA