reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Ofiary przemocy w rodzinie są często bezradne w stosunku do swoich prześladowców. W wielu przypadkach dochodzenia przeciwko sprawcom przemocy domowej są umarzane nie z powodu braku winy podejrzanego, ale bezradności ofiar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła zmiany polegające na tym, że część sprawców przemocy domowej teraz będzie ścigana z urzędu.

Przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Ściganie przestępstw

W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego przestępstwo spowodowania lekkich obrażeń ciała osoby najbliższej, która wspólnie zamieszkuje ze sprawcą jest ścigane z urzędu, a nie z oskarżenia prywatnego. Dotyczy to zarówno przestępstw umyślnych jak i nieumyślnych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Do kryteriów od których jest uzależnione ściganie z urzędu należą:
1. bliski stosunek łączący osobę pokrzywdzoną i sprawcę, powodujący że są osobami najbliższymi,
2. wspólne zamieszkiwanie tych osób – faktyczne i względnie stałe prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Mąż, który uderzył swoją żonę, powodując u niej niewielkie obrażenia ciała, nie będzie ścigany z urzędu jeśli małżonkowie znajdują się w separacji i mieszkają na stałe w dwóch odrębnych lokalach.

Dla ścigania sprawcy pobicia z urzędu nie jest wystarczający formalny, bliski stosunek wynikający tylko z pokrewieństwa, ale również sytuacja faktyczna. Nie jest jednak wymagane, aby czyn zaistniał w miejscu wspólnego zamieszkania.

Zadaj pytanie: Forum naszego serwisu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama