reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Ofiary przemocy w rodzinie są często bezradne w stosunku do swoich prześladowców. W wielu przypadkach dochodzenia przeciwko sprawcom przemocy domowej są umarzane nie z powodu braku winy podejrzanego, ale bezradności ofiar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła zmiany polegające na tym, że część sprawców przemocy domowej teraz będzie ścigana z urzędu.

Przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Ściganie przestępstw

W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego przestępstwo spowodowania lekkich obrażeń ciała osoby najbliższej, która wspólnie zamieszkuje ze sprawcą jest ścigane z urzędu, a nie z oskarżenia prywatnego. Dotyczy to zarówno przestępstw umyślnych jak i nieumyślnych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Do kryteriów od których jest uzależnione ściganie z urzędu należą:
1. bliski stosunek łączący osobę pokrzywdzoną i sprawcę, powodujący że są osobami najbliższymi,
2. wspólne zamieszkiwanie tych osób – faktyczne i względnie stałe prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Mąż, który uderzył swoją żonę, powodując u niej niewielkie obrażenia ciała, nie będzie ścigany z urzędu jeśli małżonkowie znajdują się w separacji i mieszkają na stałe w dwóch odrębnych lokalach.

Dla ścigania sprawcy pobicia z urzędu nie jest wystarczający formalny, bliski stosunek wynikający tylko z pokrewieństwa, ale również sytuacja faktyczna. Nie jest jednak wymagane, aby czyn zaistniał w miejscu wspólnego zamieszkania.

Zadaj pytanie: Forum naszego serwisu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama