reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione

Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione

Członkowie zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych muszą na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie złożyć stosowne oświadczenia, że zachowają uzyskane dane w poufności.

Na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zostały utworzone zespoły interdyscyplinarne, w skład których wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, m.in. policji, pomocy społecznej, służby zdrowia.

Aby pomoc udzielana osobom dotkniętym przemocą była skuteczna, konieczne jest by członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań, mogli przetwarzać dane osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie, dotyczące: stanu zdrowia, nałogów, skazań, orzeczeń o ukaraniu, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym, bez zgody i wiedzy osób, których dane te dotyczą.

Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych zobowiązani są do zachowania poufności wszelkich informacji i danych, które uzyskali przy realizacji zadań.

Obowiązek ten rozciąga się także na okres po ustaniu członkostwa w zespole interdyscyplinarnym oraz w grupach roboczych.

Zobacz również: Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?

Oświadczenie

Członkowie zespołów będą musieli zachować szczególną poufność i składać specjalne oświadczenia, w których będą się zobowiązywać do ochrony informacji i danych, które uzyskały przy realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, jak również po zakończeniu pracy w zespole.

Przed przystąpieniem do wykonywania czynności, członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych składają organowi, oświadczenie o następującej treści: „Oświadczam, że zachowam poufność informacji i danych, które uzyskałem przy realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz, że znane mi są przepisy o odpowiedzialności karnej za udostępnienie danych osobowych lub umożliwienie do nich dostępu osobom nieuprawnionym."

Takie oświadczenie, aby zapewniało pełną gwarancję ochrony danych szczególnie chronionych powinno mieć formę pisemną i być dołączone do akt dokumentujących prace zespołu interdyscyplinarnego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione.
Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama