REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rehabilitacja, Sanatorium

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi, który na przechodzi rehabilitację zawodowa na skutek obniżonej sprawności do pracy. Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem pracownika w czasie rehabilitacji zawodowej.

Co to jest turnus rehabilitacyjny?

Turnus rehabilitacyjny skierowany jest do osób niepełnosprawnych. Pomimo tego, iż uczestnictwo w turnusie jest płatne, można obiegać się o dofinansowanie z PFRON.

Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego

Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego wynosi od 18 do 27 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aby otrzymać dopłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w powiatowym centrum pomocy rodzinie należy złożyć odpowiedni wniosek.

Vademecum o rehabilitacji

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej. Skierowanie na rehabilitację, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, należy zarejestrować w terminie 30 dni.

REKLAMA

Czego może domagać się ofiara wypadku?

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się przyznania mu renty, zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Jeżeli ofiara wypadku zmarła, swoich roszczeń mogą dochodzić jej spadkobiercy.

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do sanatorium?

Wyjeżdżając do sanatorium nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą skierowania i aktualnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

REKLAMA

Co daje weryfikacja skierowania do uzdrowiska?

Skierowanie w przypadku leczenia uzdrowiskowego, będącego kontynuacją leczenia szpitalnego, podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Dla pacjenta oznacza to, że po upływie 18 miesięcy nie będzie musiał ponownie stawać w kolejce oczekujących.

Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?

Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest niejako rekompensatą dla pracownika, który musi się poddać rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wyrównawczy przysługuje, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?

W przypadku, kiedy pracownik po wykorzystaniu przysługującego mu prawo do zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolny do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.

Sanatoria do prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło prywatyzację dziewięciu uzdrowisk. Sanatoria mają zostać sprzedane do końca 2011 r.

Wyjazd do uzdrowiska z NFZ - dla kogo?

Z leczenia uzdrowiskowego ma prawo skorzystać każdy ubezpieczony. Musi on posiadać skierowanie od lekarza oraz odczekać swoje w kolejce.

Rehabilitacja niepełnosprawnych ze środków unijnych

W 2011 r. udział osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym powiaty mogą dofinansować z funduszy unijnych. Powiatowe centrum pomocy rodzinie otrzyma dofinansowanie, jeżeli uwzględni takie rozwiązanie w tzw. projekcie systemowym.

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba, która przebywała na zasiłku chorobowym, a która nadal jest niezdolna do pracy może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. O takie świadczenie może się starać, tylko osoba, której dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Organy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zakres działania oraz sposób organizacji PFRON szczegółowo określają przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Pacjent rzadziej wyjedzie do sanatorium

Do sanatorium będziemy mogli wyjechać raz na 18 miesięcy. Nowe przepisy obowiązują od 13 listopada.

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne od sześciu dni

Minimalna długość leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych zostanie skrócona do sześciu dni. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2011 r.

Kto może wyjechać do sanatorium z KRUS

Rehabilitacja ma służyć poprawie lub przywróceniu zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Dlatego na kurację kierowane są osoby zagrożone niezdolnością do pracy lub takie, dla których rehabilitacja może okazać się pomocna w powrocie do pracy rolniczej.

Wyjazd do sanatorium z KRUS – opłaty

Kuracjusz nie płaci za leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie ani za przejazd do zakładu rehabilitacji leczniczej. Całkowite koszty rehabilitacji ponosi KRUS.

Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego

Turnusy rehabilitacyjne dla rolników trwają 21 dni. Odbywają się w Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS oraz zakładach rehabilitacji leczniczej, z którymi współpracuje KRUS.

Do sanatorium we dwoje - czy to możliwe?

Nie każdy chce korzystać z uroków leczenia sanatoryjnego w pojedynkę. Osoby, które na leczniczy wyjazd chcą zabrać ze sobą małżonka czy znajomego często pytają o możliwość wspólnego wyjazdu.

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium

Dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum mogą wyjechać do sanatorium przez cały rok. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny.

Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Niektórzy emeryci oprócz pobieranych świadczeń emerytalnych, uzyskują także dodatkowe przychody z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Osoby te są zobowiązane do zawiadomienia ZUS o podjęciu pracy o raz o wysokości osiąganego przychodu.

Leczenie osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Tryb kierowania na leczenie oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r.

Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym pobyty w sanatoriach są finansowane ze środków publicznych. Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać przede wszystkim osoby przewlekle chore oraz rekonwalescenci, wymagający rehabilitacji. Wcześniej muszą jednak spełnić pewne warunki określone w przepisach prawa.

Szczególne uprawnienia do świadczeń z opieki zdrowotnej

Osoby, którym przysługują szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Należą do nich m.in. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Przeszczepu, inwalidzi wojskowi oraz żołnierze.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że w zależności od schorzenia danej osoby będzie ona mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego bądź nie. Wskazania i przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego są analizowane w sposób zindywidualizowany w odniesieniu do danego pacjenta. W przypadku istnienia przeciwwskazań lekarz kierując pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, może skierować pacjenta na konsultację do właściwego lekarza specjalisty.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium

Pobyt w sanatorium osób skierowanych na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ jest bezpłatny. Ponoszą one tylko koszty przejazdu do i z sanatorium. Możliwy jest również pełnopłatny pobyt w uzdrowisku - poza skierowaniem z NFZ.

Formy korzystania z leczenia uzdrowiskowego

Istnieją różne formy leczenia uzdrowiskowego. W zależności od tego jakie schorzenie dolega pacjentowi, zostanie on skierowany do sanatorium, szpitala, prewentorium bądź przychodni uzdrowiskowej.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga ono potwierdzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który określa datę i czas trwania leczenia oraz wyznacza odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

W miejscowościach, które posiadają szczególne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe pobierana jest opłata klimatyczna lub uzdrowiskowa. Do jej uiszczenia zobowiązani są m.in. kuracjusze przebywający w sanatorium.

Co sanatorium musi zapewnić pacjentowi

Osoby dorosłe, które korzystają z uzdrowiskowej rehabilitacji w sanatorium powinny mieć zagwarantowane określone warunki. Szczegółowy wykaz warunków realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r.

Co należy zabrać wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe

Wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe należy pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów, m.in. potwierdzonego przez oddział wojewódzki Funduszu skierowania na leczenie. Trzeba mieć również środki finansowe na pokrycie dodatkowych kosztów, związanych m.in. z korzystaniem z odbiornika telewizyjnego.

Gmina o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej

Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. Przyciąga to turystów i w związku z tym przynosi zyski. W Polsce istnieje obecnie około 44 uzdrowisk.

Gdzie odbywa się leczenie uzdrowiskowe?

Lecznictwo uzdrowiskowe polega na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w zakładach lecznictwa zdrowotnego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych i klimatu. W zależności od tego jakie dana osoba ma schorzenie, zostanie skierowana do szpitala, sanatorium, prewentorium bądź przychodni uzdrowiskowej.

Czy można skrócić lub zrezygnować z pobytu w sanatorium

Osoby, które zamierzają skorzystać z leczenia uzdrowiskowego powinny wiedzieć, że mają prawo zrezygnować lub skrócić swój pobyt w sanatorium. Swoją decyzję powinny jednak umotywować ważnymi przyczynami. Jeśli fundusz uzna je za uzasadnione wyznaczy nowy termin wyjazdu do uzdrowiska, lub obniży koszt pobytu w uzdrowisku o liczbę dni, które nie zostaną wykorzystane.

Jak działają tężnie?

Lecznictwo uzdrowiskowe jest prowadzone przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest tężnia, tzn. miejsce służące do zażywania inhalacji powstałego w jej otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat, który roztacza się wokół tężni jest wykorzystywany do leczenia schorzeń m.in. górnych dróg oddechowych.

Dla kogo dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, w wymiarze 20 lub 26 dni. Ponadto przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują 10 dodatkowych dni roboczych w roku kalendarzowych w ramach urlopu wypoczynkowego.

Udział w turnusie rehabilitacyjnym a urlop wypoczynkowy

Wybieram się na turnus rehabilitacyjny. Czy mimo wszystko będzie mi później przysługiwał dodatkowy urlop wypoczynkowy?

Zdrożeje pobyt w sanatorium

Od października 2010 r. planowana jest jest podwyżka opłat za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowiskach.

Stopnie niepełnosprawności

Możemy wyróżnić kilka stopni niepełnosprawności: Są one uzależnione od stanu naruszenia sprawności fizycznej organizmu.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych jest od listopada 2007 Jarosław Duda. Sprawuje on bezpośredni nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności oraz jej stopniu.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA