| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Kto może wyjechać do sanatorium z KRUS

Kto może wyjechać do sanatorium z KRUS

Rehabilitacja ma służyć poprawie lub przywróceniu zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Dlatego na kurację kierowane są osoby zagrożone niezdolnością do pracy lub takie, dla których rehabilitacja może okazać się pomocna w powrocie do pracy rolniczej.

Kto może wyjechać na turnus rehabilitacyjny

Rehabilitacja lecznicza przeznaczona jest dla osób, które zagrożone są całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym.

Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby uznane za całkowicie lub częściowo niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, które rokują odzyskanie takiej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Należy spełniać kryterium wieku: z rewalidacji mogą skorzystać kobiety do ukończenia 60 roku życia oraz mężczyźni, którzy nie ukończyli 65 lat.

Ponadto osoba wybierająca się do sanatorium z KRUS powinna spełniać jeden z podanych poniżej warunków:

  1. podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie;
  2. podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej przez 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą. Okres ten nie jest wymagany w przypadku osoby ubezpieczonej zagrożonej całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym wskutek wypadku przy pracy rolniczej.
  3. mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy przy zachowaniu zdolności do samodzielnej egzystencji.

Zobacz również: Wyjazd do sanatorium z KRUS - czy ponoszę opłaty

Kogo kieruje się na leczenie w pierwszej kolejności

Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą ma osoba, dla której potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

Do grupy uprzywilejowanej należą również osoby, dla których ustalono prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 180 dni, a lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska KRUS orzekli wskazania do rehabilitacji leczniczej.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 7 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rehabilitacja ma służyć poprawie lub przywróceniu zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Rehabilitacja ma służyć poprawie lub przywróceniu zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »