reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Aby wyjechać do sanatorium z NFZ należy uzyskać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jednakże druk skierowania wystawiany przez lekarza nie gwarantuje uzyskania miejsca w uzdrowisku.

19 lipca 2019 r. weszły w życie ważne zmiany. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Co ocenia lekarz przed wydaniem skierowania?

Przed wydaniem skierowania lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, który stanowi podstawę do skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

W ramach oceny stanu zdrowia, lekarz ocenia przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.

Ważne jest również, by lekarz zbadał zdolność pacjenta do samoobsługi oraz samodzielnego poruszania się, a także wydolność układu krążenia, układu oddechowego i nerek.

Zobacz też: Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Badania

Do skierowania należy dołączyć komplet badań. W przypadku osób dorosłych należy wykonać między innymi badanie moczu, morfologię, OB, rentgen klatki piersiowej, EKG.

W przypadku dzieci, do badań, które należy wykonać, zaliczyć należy: OB, morfologię, mocz oraz badanie kału na obecność jaj pasożytów.

Potwierdzenie skierowania przez NFZ

Skierowanie wystawione przez lekarza wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

 Jeśli jednak nie można ustalić miejsca zamieszkania, wówczas potwierdzenia powinien dokonać oddział właściwy dla lekarza, który wystawił skierowanie.

Termin rozpatrzenia skierowania

Skierowanie powinno być rozpatrzone w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia do NFZ. Jednakże z przyczyn proceduralnych, termin może zostać przedłużony, nie więcej niż o 14 dni.

Po rozpatrzeniu skierowania przez NFZ

Po rozpatrzeniu skierowania przez Fundusz, o odmowie lub przyznaniu Wojewódzki Oddział NFZ informuje pisemnie o podjętej, podając przy tym przyczyny.

Pozostaje już tylko czekać

Jeżeli osoba starająca się o leczenie uzdrowiskowe została zakwalifikowana, lecz brak jest miejsc w sanatoriach, wówczas zostaje ona wpisana na listę oczekujących.

Okres oczekiwania na sanatorium

Okres oczekiwania na uzyskanie miejsca w sanatorium - w przypadku braku miejsc -  wynosi 18 miesięcy.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady wyjazdu do sanatorium /Fotolia
Zasady wyjazdu do sanatorium /Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama