REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Joanna Namojlik
Zasady wyjazdu do sanatorium /Fotolia
Zasady wyjazdu do sanatorium /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby wyjechać do sanatorium z NFZ należy uzyskać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jednakże druk skierowania wystawiany przez lekarza nie gwarantuje uzyskania miejsca w uzdrowisku.

19 lipca 2019 r. weszły w życie ważne zmiany. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

REKLAMA

Co ocenia lekarz przed wydaniem skierowania?

Przed wydaniem skierowania lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, który stanowi podstawę do skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

W ramach oceny stanu zdrowia, lekarz ocenia przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.

Ważne jest również, by lekarz zbadał zdolność pacjenta do samoobsługi oraz samodzielnego poruszania się, a także wydolność układu krążenia, układu oddechowego i nerek.

Zobacz też: Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania

Do skierowania należy dołączyć komplet badań. W przypadku osób dorosłych należy wykonać między innymi badanie moczu, morfologię, OB, rentgen klatki piersiowej, EKG.

W przypadku dzieci, do badań, które należy wykonać, zaliczyć należy: OB, morfologię, mocz oraz badanie kału na obecność jaj pasożytów.

Potwierdzenie skierowania przez NFZ

Skierowanie wystawione przez lekarza wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

 Jeśli jednak nie można ustalić miejsca zamieszkania, wówczas potwierdzenia powinien dokonać oddział właściwy dla lekarza, który wystawił skierowanie.

Termin rozpatrzenia skierowania

Skierowanie powinno być rozpatrzone w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia do NFZ. Jednakże z przyczyn proceduralnych, termin może zostać przedłużony, nie więcej niż o 14 dni.

Po rozpatrzeniu skierowania przez NFZ

Po rozpatrzeniu skierowania przez Fundusz, o odmowie lub przyznaniu Wojewódzki Oddział NFZ informuje pisemnie o podjętej, podając przy tym przyczyny.

Pozostaje już tylko czekać

Jeżeli osoba starająca się o leczenie uzdrowiskowe została zakwalifikowana, lecz brak jest miejsc w sanatoriach, wówczas zostaje ona wpisana na listę oczekujących.

Okres oczekiwania na sanatorium

Okres oczekiwania na uzyskanie miejsca w sanatorium - w przypadku braku miejsc -  wynosi 18 miesięcy.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA