reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi, który na przechodzi rehabilitację zawodowa na skutek obniżonej sprawności do pracy. Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem pracownika w czasie rehabilitacji zawodowej.

Kto ma prawo do zasiłku wyrównawczego

Na zasiłek wyrównawczy może liczyć określona grupa pracowników. Rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania, pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy. Na rehabilitację zawodową mogą również liczyć pracownicy, którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy. O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej tych pracowników orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku wyrównawczego

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym

Kto nie ma prawa do zasiłku wyrównawczego

Prawo do zasiłku wyrównawczego związane jest ze statusem pracownika. Tylko osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może liczyć na zasiłek wyrównawczy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, lub też osoby bezrobotne nie uzyskają uprawnienia do zasiłku wyrównawczego.

Głównym celem istnienia prawa do zasiłku wyrównawczego, jest obniżenie wynagrodzenia pracownika w związku z poddaniem się przez niego rehabilitacji. W związku z tym faktem pracownik, którego wynagrodzenie nie ulegnie obniżeniu nie otrzyma prawa do zasiłku.

Prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy pozbawia prawa do zasiłku wyrównawczego

Zobacz także: Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy

Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Ponadto prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc lub jeśli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja stała się niecelowa.

Zobacz także: Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego

Wysokość zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama