| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Skierowanie do sanatorium

Skierowanie do sanatorium

Pacjent, który chce wyjechać do sanatorium, powinien uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową albo zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku.

Lekarz wydający skierowanie

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz pierwszego kontaktu, specjalista albo lekarz ze szpitala. Lekarz ten musi mieć podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług w danym roku lub pracować w placówce, która jest taką umową związana.

Przy ocenie czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej lekarz bierze pod uwagę:

 1. stan zdrowia pacjenta;
 2. możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych;
 3. przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy;
 4. efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji;
 5. zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim (§ 4. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego).

W celu zebrania informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta niezbędne jest przeprowadzenie podstawowych badań i uzyskanie ich wyników.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Przeciwwskazania

Istnieje także kilka sytuacji, określonych we wspomnianym wyżej rozporządzeniu, które stanowią przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Są to:

 1. stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
 2. choroba zakaźna w fazie ostrej;
 3. ciąża i połóg;
 4. czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
 • 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
 • 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych

– od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.

Zobacz również: Co sanatorium musi zapewnić pacjentowi?

Szczególne wskazania i przeciwwskazania

Gdy lekarz stwierdzi brak powyższych przeciwwskazań, bierze pod uwagę szczegółowe wskazania i przeciwwskazania uzależnione od poszczególnych rodzajów zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które zostały określone w załącznikach do wspomnianego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »