Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skierowanie do sanatorium

Skierowanie do sanatorium NFZ./ Fot. Fotolia
Skierowanie do sanatorium NFZ./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent, który chce wyjechać do sanatorium, powinien uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową albo zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku.

Lekarz wydający skierowanie

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz pierwszego kontaktu, specjalista albo lekarz ze szpitala. Lekarz ten musi mieć podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług w danym roku lub pracować w placówce, która jest taką umową związana.

REKLAMA

Przy ocenie czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej lekarz bierze pod uwagę:

 1. stan zdrowia pacjenta;
 2. możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych;
 3. przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy;
 4. efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji;
 5. zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim (§ 4. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego).

W celu zebrania informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta niezbędne jest przeprowadzenie podstawowych badań i uzyskanie ich wyników.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Przeciwwskazania

Istnieje także kilka sytuacji, określonych we wspomnianym wyżej rozporządzeniu, które stanowią przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
 2. choroba zakaźna w fazie ostrej;
 3. ciąża i połóg;
 4. czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
 • 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
 • 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych

– od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.

Zobacz również: Co sanatorium musi zapewnić pacjentowi?

Szczególne wskazania i przeciwwskazania

Gdy lekarz stwierdzi brak powyższych przeciwwskazań, bierze pod uwagę szczegółowe wskazania i przeciwwskazania uzależnione od poszczególnych rodzajów zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które zostały określone w załącznikach do wspomnianego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Wysłanie skierowania do NFZ

W przypadku ziszczenia się warunków do wydania skierowania i braku przeciwwskazań lekarz sporządza skierowanie. Następnie powinien wysłać je do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Nie ma jednak konieczności wysłania go przez lekarza, może to uczynić również sam zainteresowany. Ważne, by na kopercie  umieszczono sformułowanie: „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”.

Weryfikacja lekarza specjalisty

REKLAMA

W ramach NFZ skierowanie zostaje zweryfikowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatogii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej pod względem celowości w ciągu 30 dni od daty wpływu dokumentu do właściwego oddziału. W przypadkach uzasadnionych, np. konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej przesyłanej razem ze skierowaniem, termin ten może zostać przedłużony o 14 dni. Kolejność rozpatrywania skierowań wyznacza data wpływu do oddziału NFZ.

Lekarz specjalista właściwego oddziału NFZ może uznać dane skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową za nieuzasadnione. W takim przypadku zwraca je lekarzowi, który je wystawił i uzasadnia swoją decyzję.

Wybór uzdrowiska

Pacjent nie ma możliwości wybrania miejscowości leczenia uzdrowiskowego czy rehabilitacji uzdrowiskowej. Lekarz wydający skierowanie może zamieścić adnotację wskazująca miejscowość, ale NFZ nie jest nią związany. Dopiero na etapie weryfikacji skierowania przez lekarza specjalistę, po stwierdzeniu jego zasadności, zostanie określone miejsce, rodzaj i czas trwania leczenia. Warto wspomnieć, że NFZ nie jest również związany terminem leczenia wskazanym przez pacjenta.

Polecamy serwis: NFZ

Ważność skierowania

Skierowanie dotyczące osób dorosłych jest ważne 18 miesięcy od dnia jego wystawienia. NFZ informuje pacjenta na piśmie o terminie rozpoczęcia, miejscu oraz rodzaju leczenia najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku braku miejsc na odbycie leczenia pacjent zostaje wpisany na listę oczekujących. Ma prawo do uzyskiwania informacji, które miejsce zajmuje na liście. Po upływie 18 miesięcy skierowanie zostaje zwrócone do lekarza, który je wystawił. O utracie ważności dokumentu NFZ informuje zainteresowanego na piśmie.

Prawo do rezygnacji z wyjazdu

Pacjent ma prawo do rezygnacji z wyjazdu do sanatorium. Powinien bezzwłocznie zwrócić skierowanie do właściwego oddziału NFZ oraz w formie pisemnej uzasadnić i udokumentować rezygnację. NFZ przyznaje jej zasadność w przypadkach:

 1. wypadku losowego (np. śmierć członka rodziny czy wypadek);
 2. choroby ubezpieczonego;
 3. braku możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu wypoczynkowego we wskazanym w skierowaniu terminie.

Jeżeli przyczyny te zostaną uznane przez NFZ za uzasadnione, zostaje wyznaczony inny termin leczenia. Jeśli jednak NFZ uzna podane przez pacjenta przyczyny za nieuzasadnione, zwrócone skierowanie dotrze już po rozpoczęciu turnusu albo wcale nie zostanie zwrócone, pacjent będzie mógł ubiegać się o wyjazd dopiero z upływem roku od daty turnusu, na który miał wyjechać.

Polecamy serwis: Sanatorium

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  REKLAMA

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  REKLAMA

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA