REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

śmierć, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Janusz Kochanowski zostanie pochowany w Częstochowie

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który tragicznie zginął w katastrofie prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem zostanie pochowany w swoim rodzinnym mieście Częstochowie cmentarzu Kule.

Cios dla świata akademickiego

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek zginał w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Odszedł prawdziwy przedwojenny patriota

Wśród pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku, znajdowała się niezwykła postać, Ryszard Kaczorowski. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie.

Ostatni apel Janusza Kochanowskiego

Ostatnią decyzją Janusza Kochanowskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

REKLAMA

Katyńskie kazanie biskupa Tadeusza Płoskiego

Konferencja Episkopatu Polski na swojej stronie internetowej zamieściła treść homilii, którą biskup polowy WP Tadeusz Płoski miał wygłosić podczas mszy św. na cmentarzu wojennym w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Palestra w żałobie

Adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady adwokackiej oraz Adwokat Stanisław Mikke, redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. To ogromna strata dla polskiej adwokatury.

Zginęli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

W katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu zginął Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz czterech dowódców sił zbrojnych.

W katastrofie w Smoleńsku zginął Rzecznik Praw Obywatelskich

Janusz Kochanowski był postacią niezwykłą. Ogromna wiedza, doświadczenie i fachowość, niezwykła kultura osobista, nietuzinkowe poczucie humoru – tak opisują go jego najbliżsi współpracownicy.

REKLAMA

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne.Instytucja ta została wprowadzona w 1998 r. kiedy to Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Ile kosztują mediacje?

Mediacje są dobrowolnym procesem nakierowanym na rozwiązanie powstałego sporu pomiędzy dwoma stronami. Mediacje mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla skonfliktowanych stron chcących uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów w sądzie.

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Skutek śmierci strony w trakcie postępowania cywilnego

Jeśli w trakcie toczącego się postępowania cywilnego strona umrze, sąd z urzędu zawiesi postępowanie w sprawie. Jest to czynność obligatoryjna, to znaczy musi zostać wykonana.

Odpowiedzialność solidarna za podatek od nieruchomości

Decyzja podatkowa powinna być dostarczona obu współwłaścicielom (którymi są małżonkowie). W przeciwnym razie tylko jeden z nich będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku

W przypadku dyspozycji na wypadek śmierci posiadacza rachunku, wkład pieniężny gromadzony na koncie nie wejdzie w skład spadku. Pamiętać jednak należy, iż w dyspozycji nie można wskazać dowolnej osoby.

Ślub w nietypowych miejscach

Ślub można urządzić praktycznie w każdym miejscu. Wszystko zależy tylko od kreatywności przyszłych małżonków. Można powiedzieć sobie „tak” na zamku, dworku, na łonie natury czy 101 metrów pod ziemią w kopalni soli w Wieliczce, gdzie można zaprosić na uroczystość 400 gości! Przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Rodziny alkoholików nie będą pozostawione same sobie

Zgoda małżonka na darowiznę

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia czynności prawne, do których dokonania konieczna jest zgoda współmałżonka. Jedną z nich jest właśnie darowizna.

Zgoda małżonka na czynność prawną – kiedy potrzebna

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków obowiązek współdziałania przy podejmowaniu decyzji. Są czynności prawne, których jednak nie dokonamy bez zgody małżonka.

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc uzyskać rozwód należy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Poniesione nakłady można później odzyskać pod warunkiem, że umieści się stosowne żądanie w pozwie rozwodowym, sąd przychyli się do nich.

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie jakości związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie w sprawie Jaremowicz przeciwko Polsce (24023/03)

Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Osoby dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

Jak uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii?

Emigracja zarobkowa to nie tylko wymierne korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach doprowadza do rozpadu małżeństw. Aby uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii należy złożyć pisemny wniosek do tamtejszego sądu. Wystarczy, że uczyni to jeden z małżonków.

Czy mąż może przyjąć nazwisko żony

To, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie jest dla nas niezwykle istotne. Zgodnie z tradycją to żona przyjmuje nazwisko męża. Czy jednak musi tak być?

Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Jak wygląda zawarcie małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego? Czym różni się od tzw. małżeństw wyznaniowych zawieranych przed kapłanem?

Co się dzieje z mieszkaniem po śmierci spadkodawcy?

Śmierć osoby najbliższej to przede wszystkim osobista tragedia. Niestety wiąże się też z licznymi formalnościami, których musimy dopełnić, aby żyć normalnie po takiej stracie. Przepisy prawa przewidują okres ochrony, podczas którego możemy korzystać z mieszkania i wyposażenia spadkodawcy. Z jakimi formalnościami należy się liczyć?

Zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Czasami nieletnia może również zawrzeć małżeństwo, ale wiąże się to z pewnymi dodatkowymi wymogami bowiem w Polsce co do zasady małżeństwo może być zawarte przez dwoje ludzi, którzy ukończyli 18 lat.

Nieprawidłowe pełnomocnictwo jako przyczyna rozwiązania małżeństwa

Ostatnią wymienioną przez kodeks rodzinny i opiekuńczy przesłanką unieważnienia małżeństwa jest źle sporządzone pełnomocnictwo. Jak wiadomo bowiem, w szczególnych okolicznościach małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.

Przeszkoda wad oświadczenia woli

Wstąpienie w związek małżeński to nic innego jak oświadczenie woli o chęci zawarcia małżeństwa, które składa się przed księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego. Takie oświadczenie woli musi być wolne od wad; jeżeli takie nie jest, staje się to przesłanką do unieważnienia małżeństwa.

Przeszkoda przysposobienia

Kolejną przeszkodą małżeńską, której zaistnienie powoduje nieważność zawartego małżeństwa jest istnienie przysposobienia pomiędzy małżonkami.

Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego

Kolejną przyczyną powodującą nieważność aktu zawierania małżeństwa jest istnienie po stronie któregokolwiek z małżonków ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Przeszkoda wieku

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera zamknięty katalog przeszkód, których zaistnienie czyni niemożliwym zawarcie małżeństwa. Jedną z nich jest przeszkoda wieku.

Zaspokajanie potrzeb rodziny – podział ról

Kto i w jakiej części zaspokaja potrzeby rodziny? Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków w chwili zawarcia małżeństwa szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to, podobnie zresztą jak wiele innych pojęć, takich jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”, nie zostało nigdzie zdefiniowane.

Ustanie małżeństwa poprzez uznanie za zmarłego

w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymienione są sytuację, w których małżeństwo ustaje. Kiedy jest możliwe ustanie małżeństwa?

Podstawowe obowiązki małżeńskie

Osoby wstępujące w związek małżeński często mają mylne wyobrażenie na temat podstawowych obowiązków małżeńskich. Ich nieznajomość może często prowadzić do konfliktów pomiędzy małżonkami, którzy często mają rozbieżne oczekiwania.

Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach przyprawiła o ból głowy nie tylko małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, ale także prawników. Trudno obronić twierdzenia fiskusa – zarówno w świetle prawa stanowionego jak i praw logiki – prowadzą do rozwiązań niepraktycznych i krzywdzących. Wniosek – nie należy fatygować fiskusa w razie drobnych rozliczeń rodzinnych.

Żałoba po dzieciach zmarłych przed urodzeniem

Rodzice dzieci przedwcześnie narodzonych mają prawo do uzyskania karty zgonu i zorganizowania im tradycyjnego pochówku. Szpitale mają obowiązek udzielić rodzicom stosownych informacji.

Jakie przepisy regulują prawo do grobu?

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych często wiąże się z odwiedzinami grobów bliskich. Nie zapominając o ich uprzątnięciu i udekorowaniu, powinniśmy również przyjrzeć się ich stanowi prawnemu. Należy pamiętać, że prawo do grobu nie jest wieczne.

Jakie dokumenty potrzebne do ślubu

Dokumenty, o jakie trzeba się zatroszczyć przed udaniem się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, w których jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi jest nieaktywny zawodowo albo jego dochody są znacznie niższe.

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Wkład małżonka do spółki cywilnej co do zasady należy do małżonka – wspólnika. Wkład wspólnika wchodzi w skład majątku spółki, który przysługuje łącznie wszystkim wspólnikom. Małżonek, który łożył na ten wkład może w pewnych sytuacjach żądać rekompensaty.

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Mąż nie płaci podatków, poborca przyjdzie do żony

Mąż, który nie płaci podatków naraża swoją małżonkę na odpowiedzialność za swoje długi wobec fiskusa. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Uniknąć tej odpowiedzialności można zawierając intercyzę. Ale nie zawsze.

REKLAMA