| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Stanowisko organizacji społecznych

Organizacje społeczne zwalczające przemoc w rodzinie już od dawna naciskały na ustawodawcę o większą restrykcyjność przepisów w tej kwestii. Sejmowa podkomisja, która pracowała nad nowelizacją ustawy przyjęła argumentację organizacji społecznych. 

Nowa procedura

Wezwani na domową interwencję funkcjonariusze policji mogą zatrzymać sprawcę przestępstwa. Następnie w przeciągu 24 godzin muszą powiadomić prokuratora o zaistniałej sytuacji. Ten zdecyduje o losie oskarżonego. Według nowych przepisów będzie ten będzie mógł wydać postanowienie o nakazie opuszczenia przez sprawcę wspólnego mieszkania na okres do trzech miesięcy. W związku z tym postanowieniem prokuratury usunięcie uciążliwego lokatora nastąpiłoby jeszcze w postępowaniu przygotowawczym. O ostatecznym losie oskarżonego zdecyduje sąd, który będzie podtrzymać decyzję prokuratora w mocy i pozbawić sprawcę przemocy domowej prawa do mieszkania na okres nawet dziesięciu lat. Ponadto o usunięcie sprawcy przemocy z wspólnego mieszkania ofiara będzie mogła starać się przed sądem cywilnym i karnym. 

Pozbawianie prawa do zamieszkania a prawo do własności

Nowe przepisy spowodują, że właściciel mieszkania będzie pozbawiony korzystania z swojej własności. Ustawodawca uznał, że bezpieczeństwo rodziny stoi ponad prawem do własności. Rodzą się poważne obawy o zgodność z konstytucją nowego prawa. Zastanawiające jest czy obwiniony będzie miał prawo zbyć swoje prawo do lokalu, pomimo iż nie wolno mu w nim mieszkać. Z pewnością tą kwestią zajmie się Trybunał Konstytucyjny rozpatrując nieuchronną skargę konstytucyjną.

Od tej pory poprawi się sytuacja ofiar przemocy, które nie będą musiały mieszkać razem ze swoim oprawcą pod jednym dachem. Wpłynie to pozytywnie na losy rozprawy przed sądem, gdyż do tej pory bardzo wiele kobiet ulegało presji i wycofywały oskarżenia, czy zeznania.

Zobacz serwis: Pomoc Społeczna

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »