| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Cios dla świata akademickiego

Cios dla świata akademickiego

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek zginał w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Ryszard Rumianek urodził się 7 listopada 1947 r. w Warszawie. W 1966 roku rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchowym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Swoją pierwszą pracę duszpasterską rozpoczął w Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Konstancinie.

Następnie studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, uczelni wyższej, która przekształciła się później w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Edukację kontynuował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie zdobył tytuł licencjata nauk biblijnych. Następnie studiował w Jerozolimie w Studium Biblicum Franciscanum. Przeniósł się powrotem do Rzymu, gdzie w 1979 r. obronił doktorat z teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Zobacz też: Katastrofa w Smoleńsku

Z tytułem doktora w 1990 r. powrócił do kraju i przez wiele lat był Wicerektorem Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, a później Ekonomem Archidiecezji Warszawskiej.
W 1995 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w na podstawie rozprawy Motyw miłości cudzołożnej w Ez 16 i 23.

Od 1998 r. pełnił funkcję profesora na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był członkiem specjalnej Komisji Prymasowskiej, której zadaniem było przygotowanie do przekształcenia ATK w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).

W 2002 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora. Od 2003 r. był Prorektorem na UKSW, a od 1 września 2005 r. Rektorem. W 2008 r. rozpoczął drugą kadencję Rektora.

W 2009 r. w dowód uznania wybitnych zasług w działalności naukowo-dydaktycznej i osiągnięcia w pracy duszpasterskiej został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pozostawił po sobie wiele prac naukowych, w tym tłumaczenie z komentarzami Księgi Ezechiela czy profesjonalnego przewodnika po ziemi świętej.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek był nie tylko wielką postacią świata polskiej nauki, gdzie był jednym z najwybitniejszych badaczy Starego Testamentu, ale przede wszystkim posiadał wspaniały dar pedagogiczny, który wykorzystywał podczas pracy z młodzieżą studencką.

Zobacz też: Konstytucja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »