REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenia rodzinne, Zasiłek rodzinny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy świadczenie rodzinne z Włoch podlega PIT?

Świadczenie rodzinne jest wypłacane do Polski przez włoskie Istituto Nazionale della Previdenza Sociale osobie zamieszkującej w Polsce. Czy podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT?

Zasiłek rodzinny 2021 – wniosek online od 1 lipca

Wniosek o zasiłek rodzinny online na nowy okres 2021/2022 będzie można złożyć od 1 lipca. Kto i jak może to zrobić?

Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

Zasiłek rodzinny 2021/22– jakie zmiany?

Zasiłek rodzinny w nadchodzącym okresie 2021/22 ma być przyznawany w oparciu o podobne zasady dotyczące utraty czy uzyskania dochodu.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki i świadczenia rodzinne - które są zwolnione z podatku (PIT)

Wiele z zasiłków, dodatków, zapomóg i innych świadczeń rodzinnych, opiekuńczych, związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnione z PIT są np. zasiłek rodzinny i dodatki do niego, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, becikowe, czy popularne 500 plus. Które zasiłki i świadczenia rodzinne są zwolnione z PIT?

Planowane zmiany w procedurach adopcyjnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami, których celem jest m.in. poprawa procedur adopcyjnych. Nowelizacja ma również zmienić zasady dotyczące przyznawania świadczenia rodzicielskiego oraz jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, wynikającego z ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Zasiłek pielęgnacyjny w 2020 r. – ile wynosi i jak złożyć wniosek?

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2020 r.? Komu przysługuje wsparcie i jak się o nie ubiegać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasiłku pielęgnacyjnego.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka 2020/2021 – ile wynosi i jak go uzyskać?

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w okresie zasiłkowym 2020/2021?

REKLAMA

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla rodziny wielodzietnej 2020/2021

Dodatek dla rodziny wielodzietnej przysługuje na trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Przysługuje do zasiłku rodzinnego. Jaka jest wysokość dodatku z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.?

W 2020 r. mniej wypłaconych zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Zmniejszyła się liczba wypłacanych w tym roku zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Wszystko wskazuje na to, że pomimo zmian prawa ta tendencja spadkowa będzie się utrzymywać.

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego to właściwie dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Przysługuje osobie pobierającej zasiłek rodzinny, jeśli korzysta z urlopu wychowawczego. Ile wynosi dodatek od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Jak złożyć wniosek?

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021

Ile wyniesie dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Ile wynosi próg dochodowy do otrzymania zasiłku i dodatku w okresie zasiłkowym 2020/2021? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania 2020/2021

Podjęcie przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w roku szkolnym 2020/2021 może uprawniać rodziców do otrzymania finansowego wsparcia. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatek do zasiłku?

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie, ile wynosi dodatek i jak złożyć wniosek.

Dodatek do rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka 2020/2021 – wysokość, wniosek

Dodatek do zasiłku rodzinnego przysługuje m.in. za urodzenie dziecka. Jaka jest wysokość dodatku z tytułu urodzenia dziecka w 2020 i 2021 r.? Jak złożyć wniosek?

Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny - jak ustalać dochody młodych?

Trwa proces składania wniosków o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego w formie papierowej na nowe okresy ich wypłaty. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gminy powiny same występować do urzędów skarbowych o dane o zarobkach osób, które nie skończyły 26 lat.

Kindergeld dla pracujących mobilnie

Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020/2021 – pytania i odpowiedzi

Kiedy można złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres zasiłkowy 2020/2021? Komu przysługuje świadczenie? Czy sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ na prawo do wsparcia? Warto znać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny na nowy okres zasiłkowy 2020/2021 będzie można składać od 1 lipca 2020 r. Podpowiadamy komu przysługuje świadczenie, ile wynosi i jak je uzyskać.

„Rodzina 500+”: czy w 2020 r. trzeba składać kolejny wniosek?

Czy rodzice powinni złożyć kolejny wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” od 1 lipca 2020 r.? „W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r.” – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Rodzice, którym dopiero urodziło się dziecko mogą przystąpić do programu w każdej chwili.

Świadczenie pielęgnacyjne coraz częściej przyznawane małżonkom

Organy odwoławcze coraz częściej przyznają świadczenie pielęgnacyjne małżonkom. Przeszkodą do otrzymania świadczenia przestaje być również powstanie niepełnosprawności w dorosłym życiu.

Dodatek solidarnościowy a świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Dodatek solidarnościowy będzie miał wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Otrzymanie nowego świadczenia ma stanowić dochód uzyskany.

Obniżka wynagrodzenia z powodu koronawirusa jako utrata dochodu

Od 18 kwietnia 2020 r. katalog okoliczności traktowanych jako utrata dochodów został tymczasowo powiększony o obniżenie wynagrodzenia lub dochodu z prowadzania własnej firmy z powodu przeciwdziałania COVID-19. Nowe przepisy zostały sformułowane w dość lakoniczny sposób, dlatego gminy zastanawiają się m.in. nad tym jak powinno wyglądać dokumentowanie tej konkretnej utraty dochodu.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach

Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności z powodu koronawirusa

Przedłużenie z mocy prawa orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności przewiduje specustawa dotycząca koronawirusa. Oznacza to, iż opiekunowie osób z niepełnosprawnością nie zostaną pozbawione prawa do świadczeń z powodu nieuzyskania na czas odpowiednich orzeczeń.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

W okresie świadczeniowym 2020/2021 ma obowiązywać nowe wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego (FA). Kryterium dochodu będzie podlegało waloryzacji. Jaka kwota zgodnie z projektem nowej ustawy będzie obowiązywała w 2020 i 2021 r.?

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnego rodzica a nowy związek

Nowy związek rodzica wcześniej samotnie wychowującego dziecko nie może być powodem odmowy dodatku do zasiłku rodzinnego. Wojewódzkie sądy administracyjne wypracowały jednolitą wykładnię przepisów dotyczącą dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jest ona korzystna dla rodziców.

Świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 r.

Renta socjalna, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy - to niektóre ze świadczeń przysługującym niepełnosprawnym i ich opiekunom w 2020 roku. Ile wynoszą świadczenia?

500 plus odmienił życie polskich rodzin

W 2019 roku budżet programu „Rodzina 500+” wynosi 31,1 mld zł. W 2020 roku na program Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy ok. 41,2 mld zł.Ministerstwo twierdzi, że dzięki tym środkom poprawia jakość życia wielu polskich rodzin.

Niemiecki zasiłek Kindergeld wypłacany Polakom będzie pomniejszany o polskie 500+

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium zdecydował w czwartek, że świadczenia na dzieci wypłacane polskim pracownikom w Niemczech mają być pomniejszane o sumę świadczenia otrzymywanego w Polsce (o ile jest pobierane).

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 - dla kogo, wysokość, wniosek, dokumenty

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie rezygnującej z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Dla kogo konkretnie przewidziano to świadczenie? Jaka będzie jego wysokość w 2020 r.? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek i jakie dokumenty załączyć?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 r. (wysokość, uprawnieni, wniosek) krok po kroku

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie o 247 zł. Podpowiadamy, jak krok po kroku ubiegać się o wsparcie, komu przysługuje świadczenie i kiedy złożyć odpowiedni wniosek.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 roku - podwyżka

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 roku wzrosło o 247 zł. Wcześniej wzrosła też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Czy w 2021 r. również nastąpiła podwyżka świadczeń? Komu przysługują te świadczenia?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1 listopada 2019 r. - podwyżka, o ile wzrośnie

1 listopada 2019 r. nastąpi podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Pierwsza miała miejsce 1 listopada 2018 r. W sumie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o 62,84 zł, czyli o ok. 40 proc. Sprawdź szczegóły komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać.

Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi (2019)?

Od 1 listopada 2019 r. wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny obecnie, a ile po zmianach?

Dodatek dla samotnej matki w 2020 roku

Ile wyniesie dodatek dla samotnej matki w okresie od 1 listopada 2019 roku do 31 października 2020 roku? Jaki jest próg dochodowy w celu otrzymania dodatku w okresie zasiłkowym 2019/2020?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2020 r. - komu przysługuje i jak je uzyskać?

Świadczenie rodzicielskie, potocznie nazywane kosiniakowym stanowi pomoc dla rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. W 2020 r. będą obowiązywały takie same jak w 2019 r. zasady, dotyczące uzyskania świadczenia.

Becikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek

W 2020 r. nie zmienią się zasady przyznawania becikowego, czyli jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Ile wyniesie kryterium dochodowe? Kto może otrzymać świadczenie i jak złożyć wniosek?

Zasada „złotówka za złotówkę” – na czym polega i jak się ją stosuje?

Zasada „złotówka za złotówkę” polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Reguła jest stosowana przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych.

Zasiłek rodzinny 2019/2020 - kryterium dochodowe, wysokość

Zasiłek rodzinny przyznaje się na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października. Podstawowym warunkiem przyznania zasiłku rodzinnego jest nieprzekroczenie kryterium dochodowego. Ile wynosiło kryterium dochodowe od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r.? Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego w 2021 r.?

Zwolnienie z PIT dla młodych pracowników a świadczenia rodzinne

Czy zwolnienie z PIT dla młodych pracowników wpłynie na sytuację osób pobierających świadczenia rodzinne?

Specjalny zasiłek opiekuńczy od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r.

Można już składać wnioski o online o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres trwający od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r. Świadczenie to przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia bądź go nie podejmują, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

TK: świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty

Trybunał Konstytucyjny orzekł za niezgodny z Konstytucją przepis, który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zdaniem TK, przepis ten narusza prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

E-wniosek o 500+ już od 1 lipca 2019 r.

Samorządy są przygotowane na wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Wniosek w bankowości elektronicznej można składać już 1 lipca 2019 r.

Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny na okres świadczeniowy 2019/2020 będzie można składać już od lipca 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak krok po kroku się o nie ubiegać.

Mobilna Karta Dużej Rodziny - wakacje 2019 r.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z licznych zniżek oraz ulg. Jakie zniżki przysługują im w wakacje 2019 r.? Jak założyć mobilną KDR?

Trzynasta emerytura a dochód uprawniający do innych świadczeń

Czy otrzymanie „trzynastej emerytury” wpływa na dochód uprawniający do otrzymania innych świadczeń? Co z egzekucją komorniczą?

REKLAMA