REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Od 1 lipca 2020 r. kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1000 zł./Fot. Shutterstock
Od 1 lipca 2020 r. kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1000 zł./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W okresie świadczeniowym 2020/2021 ma obowiązywać nowe wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego (FA). Kryterium dochodu będzie podlegało waloryzacji. Jaka kwota zgodnie z projektem nowej ustawy będzie obowiązywała w 2020 i 2021 r.?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Ustawa jest obecnie na etapie opiniowania. Przewiduje m.in. podniesienie kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

Obecnie kryterium dochodu wynosi 800 zł na osobę w rodzinie i obowiązuje od 2018 r.

Nowa kwota kryterium dochodu miałaby wynosić 1000 zł i obowiązywać od 1 lipca 2020. W praktyce będzie zatem miała zastosowanie dla okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 października 2020 r.

W okresie tym do obliczenia dochodu brane będą pod uwagę dochody uzyskane w 2019 r. Wówczas wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła 2250 zł.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzacja kryterium dochodowego

Projektowane przepisy wprowadzają zasadę waloryzacji kryterium dochodowego dla świadczeń z FA.

Nowy mechanizm ma zagwarantować, iż kryterium dochodowe będzie wzrastało razem z minimalnym wynagrodzeniem za pracę tzn. o kwotę, o jaką zostało podniesione minimalne wynagrodzenie za pracę.

Od 1 października 2021 r. kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1156 zł.

Gmina sama pozyska dane o dochodzie z działalności

REKLAMA

Od 1 lipca 2020 r. mają również obowiązywać przepisy wprowadzające możliwość samodzielnego pozyskiwania przez gminy danych podatkowych niezbędnych do ustalenia dochodu. Nowe przepisy mają dotyczyć dochodów osób rozliczających się w formie ryczałtu i karty podatkowej. Usługa ma także obejmować pozyskiwanie danych o przychodach osiąganych przez osoby do ukończenia 26. roku życia, które zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak uzasadnia MRPiPS obecnie często istnieje konieczność dostarczania papierowych zaświadczeń dokumentujących osiągane dochody nawet wówczas, gdy sam wniosek składany jest w formie elektronicznej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego są wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, nie mogą jednak przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie.

Prawo do świadczeń ustala się na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października danego roku i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (etap legislacyjny: opiniowanie).

Polecamy serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA