reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

W okresie świadczeniowym 2020/2021 ma obowiązywać nowe wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego (FA). Kryterium dochodu będzie podlegało waloryzacji. Jaka kwota zgodnie z projektem nowej ustawy będzie obowiązywała w 2020 i 2021 r.?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Ustawa jest obecnie na etapie opiniowania. Przewiduje m.in. podniesienie kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Obecnie kryterium dochodu wynosi 800 zł na osobę w rodzinie i obowiązuje od 2018 r.

Nowa kwota kryterium dochodu miałaby wynosić 1000 zł i obowiązywać od 1 lipca 2020. W praktyce będzie zatem miała zastosowanie dla okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 października 2020 r.

W okresie tym do obliczenia dochodu brane będą pod uwagę dochody uzyskane w 2019 r. Wówczas wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła 2250 zł.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Waloryzacja kryterium dochodowego

Projektowane przepisy wprowadzają zasadę waloryzacji kryterium dochodowego dla świadczeń z FA.

Nowy mechanizm ma zagwarantować, iż kryterium dochodowe będzie wzrastało razem z minimalnym wynagrodzeniem za pracę tzn. o kwotę, o jaką zostało podniesione minimalne wynagrodzenie za pracę.

Od 1 października 2021 r. kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1156 zł.

Gmina sama pozyska dane o dochodzie z działalności

Od 1 lipca 2020 r. mają również obowiązywać przepisy wprowadzające możliwość samodzielnego pozyskiwania przez gminy danych podatkowych niezbędnych do ustalenia dochodu. Nowe przepisy mają dotyczyć dochodów osób rozliczających się w formie ryczałtu i karty podatkowej. Usługa ma także obejmować pozyskiwanie danych o przychodach osiąganych przez osoby do ukończenia 26. roku życia, które zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak uzasadnia MRPiPS obecnie często istnieje konieczność dostarczania papierowych zaświadczeń dokumentujących osiągane dochody nawet wówczas, gdy sam wniosek składany jest w formie elektronicznej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego są wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, nie mogą jednak przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie.

Prawo do świadczeń ustala się na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października danego roku i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (etap legislacyjny: opiniowanie).

Polecamy serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama