reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

W okresie świadczeniowym 2020/2021 ma obowiązywać nowe wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego (FA). Kryterium dochodu będzie podlegało waloryzacji. Jaka kwota zgodnie z projektem nowej ustawy będzie obowiązywała w 2020 i 2021 r.?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Ustawa jest obecnie na etapie opiniowania. Przewiduje m.in. podniesienie kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Obecnie kryterium dochodu wynosi 800 zł na osobę w rodzinie i obowiązuje od 2018 r.

Nowa kwota kryterium dochodu miałaby wynosić 1000 zł i obowiązywać od 1 lipca 2020. W praktyce będzie zatem miała zastosowanie dla okresu świadczeniowego, który rozpocznie się 1 października 2020 r.

W okresie tym do obliczenia dochodu brane będą pod uwagę dochody uzyskane w 2019 r. Wówczas wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła 2250 zł.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Waloryzacja kryterium dochodowego

Projektowane przepisy wprowadzają zasadę waloryzacji kryterium dochodowego dla świadczeń z FA.

Nowy mechanizm ma zagwarantować, iż kryterium dochodowe będzie wzrastało razem z minimalnym wynagrodzeniem za pracę tzn. o kwotę, o jaką zostało podniesione minimalne wynagrodzenie za pracę.

Od 1 października 2021 r. kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1156 zł.

Gmina sama pozyska dane o dochodzie z działalności

Od 1 lipca 2020 r. mają również obowiązywać przepisy wprowadzające możliwość samodzielnego pozyskiwania przez gminy danych podatkowych niezbędnych do ustalenia dochodu. Nowe przepisy mają dotyczyć dochodów osób rozliczających się w formie ryczałtu i karty podatkowej. Usługa ma także obejmować pozyskiwanie danych o przychodach osiąganych przez osoby do ukończenia 26. roku życia, które zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak uzasadnia MRPiPS obecnie często istnieje konieczność dostarczania papierowych zaświadczeń dokumentujących osiągane dochody nawet wówczas, gdy sam wniosek składany jest w formie elektronicznej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego są wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, nie mogą jednak przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie.

Prawo do świadczeń ustala się na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października danego roku i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (etap legislacyjny: opiniowanie).

Polecamy serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 lipca 2020 r. kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1000 zł./Fot. Shutterstock
Od 1 lipca 2020 r. kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma wynosić 1000 zł./Fot. Shutterstock

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama