reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Dodatek solidarnościowy a świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Dodatek solidarnościowy a świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Dodatek solidarnościowy będzie miał wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Otrzymanie nowego świadczenia ma stanowić dochód uzyskany.

Nowe przepisy o dodatku solidarnościowym

Uchwalona przez Sejm ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 5 czerwca 2020 r. została skierowana do Senatu. Na 16 czerwca 2020 r. zaplanowano rozpatrzenie ustawy przez senackie komisje.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Nowe przepisy przewidują przyznanie dodatku solidarnościowego osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni oraz:

  • z którą po dniu 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub
  • której umowa po dniu 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Dodatek ma przysługiwać w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy. Będzie przyznawany na okres nie dłuższy niż od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., nie wcześniej jednak niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

Zobacz więcej: Dodatek solidarnościowy 2020 – ile wynosi, komu przysługuje

Uzyskanie i utrata dodatku solidarnościowego będą miały wpływ na ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu (np. zasiłku rodzinnego) oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Dodatek solidarnościowy ma bowiem stanowić dochód w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Uzyskanie dodatku solidarnościowego będzie stanowiło uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Utrata dodatku solidarnościowego będzie oznaczała utratę takiego dochodu.

Rozwiązania te będą stosowane przy ustalaniu prawa do:

  • świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r. oraz
  • świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r.

Będą zatem obowiązywały zarówno w obecnym, jak i w nadchodzącym okresie.

Warto pamiętać, iż podobne zasady obowiązują w przypadku obniżenia wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dochodem utraconym, który zostanie uwzględniony przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresach 2019/2020 oraz 2020/2021.

Ponadto, w nadchodzącym okresie świadczeniowym wrośnie kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Organy zastosują również zasadę "złotówka za złotówkę".

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 695 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (etap legislacyjny: uchwalona przez Sejm).

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek solidarnościowy będzie miał wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego./Fot. Shutterstock
Dodatek solidarnościowy będzie miał wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego./Fot. Shutterstock

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama