reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek

Becikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek

W 2020 r. nie zmienią się zasady przyznawania becikowego, czyli jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Ile wyniesie kryterium dochodowe? Kto może otrzymać świadczenie i jak złożyć wniosek?

Becikowe – jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka jest jednym ze świadczeń rodzinnych, wymienionych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r.

Becikowe przyznawane jest z tytułu urodzenia się żywego dziecka. Pomoc przysługuje w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

O zapomogę mogą ubiegać się matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka.

Opiekunem faktycznym jest osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.

Ciąża pod opieką medyczną

Becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt ten potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia formą takiej opieki medycznej są świadczenia zdrowotne udzielane w związku z ciążą w ramach

  • podstawowej opieki zdrowotnej;
  • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych;
  • leczenia szpitalnego.

Powyższe świadczenia zdrowotne są udzielane kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Komu becikowe nie zostanie przyznane?

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ponadto, w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko konieczne jest ustalenie na rzecz danego dziecka od jego rodzica świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Becikowe: jaki dochód?

W przypadku becikowego ważne jest spełnianie kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę).

Szczegółowy wykaz dochodów, który brany jest pod uwagę w przypadku świadczeń rodzinnych wymienia ustawa. Są to m.in. dochody uzyskane ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego, renty czy alimenty na rzecz dzieci. Pełny wykaz zamieściliśmy na końcu artykułu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka jest jednym ze świadczeń rodzinnych./Fot. Fotolia
Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka jest jednym ze świadczeń rodzinnych./Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama