REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Turysta, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych

Towarzystwem funduszy inwestycyjnych może być wyłącznie spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności związanej z tworzeniem funduszy inwestycyjnych i zarządzaniem nimi. Jednoosobowym założycielem towarzystwa może być wyłącznie osoba prawna.

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa

Kasa jest spółdzielnią, do której celów należy gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Statut funduszu inwestycyjnego

Statut funduszu inwestycyjnego określa jego wewnętrzną organizację, tryb działania, jak również cele istnienia. Statut sporządza się w formie aktu notarialnego.

Licytacja elektroniczna

Licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

REKLAMA

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Przedmiot opodatkowania tym podatkiem stanowią czynności określone ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wadium przy przetargu nieograniczonym

Mianem wadium określamy ustaloną kwotę pieniędzy składaną na poczet dotrzymania warunków danej umowy. Przy przetargach jest on wpłacany na rzecz organu organizującego przetarg. Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (jeżeli kwota jest niższa, organ może żądać wniesienia wadium). Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Warranty subskrypcyjne

Pod pojęciem warrantów subskrypcyjnych należy rozumieć rodzaj papierów wartościowych, które w ramach docelowego bądź warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować jako papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru.

Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

Konsument może, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

REKLAMA

Zapytanie o cenę

Zapytanie o cenę to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający kieruje pytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprasza ich do składania ofert.

Dialog konkurencyjny

Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.

Podróż samolotem – poradnik pasażera

Ile bagażu mogę wziąć na pokład samolotu? Co robić, gdy moja walizka zaginęła? Jak samolotem podróżują kobiety w ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Timesharing: będą ułatwienia dla konsumentów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o timeshare, który ma ułatwić życie konsumentom korzystającym z tego typu usług. Projekt został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy reklama wiąże biuro podróży?

Gdy organizator wycieczki nie wywiązał się z umowy możemy złożyć reklamację i żądać odszkodowania. Co jeżeli wycieczka nie jest taka, jak na reklamie biura podróży?

Vademecum: Prawa turysty

Wakacje to czas turystycznych wyjazdów. Zwykle o prawach turysty myślimy dopiero po powrocie z nieudanej wycieczki. Może zatem warto wcześniej dowiedzieć się czego możemy domagać się od biura podróży?

Umowa o współpracy między firmami

Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Od 1 lipca odszkodowanie za spóźniony pociąg

Od 1 lipca PKP będą zmuszone do wypłaty odszkodowań za spóźnione pociągi.

Co warto wiedzieć zanim wykupimy wycieczkę

Zanim kupimy wycieczkę powinniśmy dowiedzieć co powinna zawierać umowa o świadczenie usług turystycznych, a także jakie są obowiązki biura podróży.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jak je uzyskać?

Odszkodowanie jest jednym z możliwych roszczeń w przypadku zmarnowanego urlopu. Poszkodowani turyści mogą żądać od biura podróży odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Nieudana wycieczka: czego domagać się od biura podróży?

Zawierając umowę z klientem biuro podróży zobowiązuje się wykonać usług w odpowiednim standardzie. Czego może domagać się klient w przypadku nieudanej wycieczki?

Czy biuro podróży odpowiada także za inne podmioty?

Odpowiedzialność biura podróży za nieprawidłowe wykonanie umowy jest ściśle regulowana w przepisach prawa. Czy jednak organizator będzie ponosił odpowiedzialność jedynie za swoje zaniechania?

Biuro podróży nie może ograniczać swojej odpowiedzialności

Jadąc na wakacje z biurem podróży nie spodziewamy się problemów. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy nagle biuro podróży nie wywiązuje się z umowy. Jak dochodzić swoich praw? Co jeśli w umowie biuro podróży ograniczy swoją odpowiedzialność?

Reklamacja wycieczki last minute

Last minute to oferty skierowane do osób, które miejsce wypoczynku wybierają na krótko przed wyjazdem. Dzięki temu mogą wykupić dużo tańszą wycieczkę. Czy jednak last minute gwarantuje takie same prawa, jak innym klientom biur podróży?

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata miejscowa, potocznie określana klimatyczną pobierana jest za pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Jej wysokość ustalana jest przez ragę gminy, ale nie może być wyższa niż 1,99 zł za dzień. Czy opłata jest pobierana zawsze?

Jak legalnie wywieźć zabytek?

Wywiezienie zabytku za granicę wiąże się z uzyskaniem pozwolenia. To, czy dany przedmiot jest zabytkiem i czy do jego wywiezienia niezbędne jest uzyskanie pozwolenia określa ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Zawieranie umów jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wiąże się to z koniecznością ich dokładnego przeczytania, ponieważ zrozumienie skomplikowanej terminologii prawniczej może stwarzać nie lada problem. Znajomość zakazanych klauzul, które mogą pojawić się w umowie może ustrzec nas przed niekorzystnymi skutkami. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu

Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jednym z koniecznych punktów jest wyrobienie Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Gdzie znaleźć miasteczka namiotowe dla pielgrzymów?

Miasteczka namiotowe będą otwarte od 28 kwietnia do 3 maja. Jak wyjaśniły władze Lacjum, jest to ukłon w stronę wiernych z Polski, którzy mogą zatrzymać się w Rzymie na dłużej ze względu na dzień wolny z okazji Święta 3 maja.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Porady dla zwiedzających Padwę i Wenecję

Aby dojechać do centrum Padwy, musimy posiadać specjalne zezwolenie. Wjazd autokarów na teren Wenecji podlega opłacie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Jaki jest rozkład jazdy autobusów? Kiedy zostaną uruchomione specjalne linie dla pielgrzymów? Do czego uprawnia karta pielgrzyma JPII Special Pass? Podpowiadamy jak podróżować po Rzymie w czasie beatyfikacji.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie są ceny biletów w Rzymie?

W Rzymie mamy do wyboru kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej. Dzieci pod opieką rodzica podróżują bezpłatnie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie pozwolenia dla autobusów turystycznych w Rzymie?

W czasie beatyfikacji autobusy wjeżdżające do Rzymu będą musiały posiadać specjalne pozwolenie. Podpowiadamy, gdzie je nabyć oraz w jakich miejscach skorzystać z miejsc parkingowych.

Czy kaucja zabezpieczająca z tytułu najmu jest przychodem do opodatkowania?

Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem do Rzymu?

Rzym podczas beatyfikacji papieża Jana Pawła II ma odwiedzić prawie 2 miliony pielgrzymów. Drogę do stolicy Włoch, liczącą około 1,8 tys. km, można pokonać także samochodem. Jaką drogę wybrać?

Czy istnieje ubezpieczenie domków letniskowych?

Tak jak można ubezpieczyć domu lub mieszkanie, tak samo możemy wykupić ubezpieczenie domku letniskowego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem, czy zalania.

Poradnik: Prawa pasażera linii lotniczych

Transport lotniczy osób oraz wszelkiego rodzajów towarów, mimo panującej obecnie na świecie recesji gospodarczej, nadal pozostaje efektywną i ekonomicznie opłacalną formą komunikacji, toteż warto znać prawa jakie przysługują nam, jako pasażerom, w trakcie podróży.

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu sprzedaży konsumenckiej. Jest to termin prawa konsumenckiego.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przedawnienie

Główne skutki przedawnienia określa art. 117 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady, to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kodeksowych przepisów o rękojmi nie stosuje się przy obrocie konsumenckim.

Niedozwolone klauzule umowne

Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to niedozwolone klauzule umowne.

Leasing

Umowa leasingu jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym, w której jedna ze stron oddaje w użytkowanie rzecz ruchomą lub nieruchomą drugiej w zamian za wynagrodzenie.

List przewozowy

Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Licencja

Licencja jest to prawo do korzystania z pewnego dobra lub zezwolenie na wykonywanie określonych czynności.

Leasingodawca

Strona umowy leasingu, która zobowiązuje się do oddania określonej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania lub używania i pobierania pożytków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego leasingodawca jest nazywany finansującym.

Leasingobiorca

Podmiot, który otrzymuje prawo do korzystania z określonej rzeczy, na pewien uzgodniony w umowie leasingu czas to leasingobiorca.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki jest usługą skierowaną do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego ma prawo używać przedmiot, który pozostaje własnością finansującego.

REKLAMA