REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing konsumencki

main image
Leasing konsumencki jest usługą skierowaną do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego ma prawo używać przedmiot, który pozostaje własnością finansującego.

Zobacz serwis: Leasing konsumencki

Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego jest uprawniona do korzystania z przedmiotu, który pozostaje własnością finansującego. Z tytułu leasingu, konsument dokonuje regularnych płatności, które jednocześnie służą spłacie wartości danej rzeczy, a w rezultacie jej nabyciu. Umożliwienie zawierania umów leasingu konsumentowi powoduje, że ma on inne, poza kredytem, źródło finansowania nabycia środków trwałych. W praktyce taka forma finansowania dotyczy najczęściej samochodów.

Leasing konsumencki a kredyt

Zgodnie z umową leasingowa, własność przedmiotu leasingowanego przechodzi na korzystającego dopiero po zakończeniu trwania umowy. Taki sposób zabezpieczenia transakcji obniża jej ryzyko i jest podstawową różnicą między leasingiem konsumenckim a kredytem. Niższe ryzyko zawartej transakcji skutkuje możliwością obniżenia kosztów leasingu, co powoduje, że taka forma finansowania może być korzystniejsza niż kredyt.

Leasing konsumencki może wiązać się z korzystnymi zniżkami, które można wynegocjować bezpośrednio u importera lub producenta. Niewątpliwą zaletą leasingu jest także krótszy okres wydania decyzji o finansowaniu. Z powodu uproszczonych procedur i mniejszej ilość wymaganych dokumentów, zawarcie umowy leasingu konsumenckiego trwać może krócej niż zaciągnięcie kredytu bankowego. W przypadku samochodu, firma leasingowa dodatkowo zarejestruje i ubezpieczy auto.

Doprecyzowanie przepisów

Od 2011 mają wejść w życie nowe, ujednolicone przepisy dotyczące leasingu konsumenckiego (stosowanie dotychczasowych przepisów powoduje rozbieżności interpretacyjne). Wprowadzenie jasnej formy leasingu konsumenckiego wymaga zmian m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt znajduje się w fazie przygotowań, a jego wprowadzenie planowane jest na styczeń 2011 roku.

Zobacz serwis: Opodatkowanie leasingu

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA