| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Nieudana wycieczka: czego domagać się od biura podróży?

Nieudana wycieczka: czego domagać się od biura podróży?

Zawierając umowę z klientem biuro podróży zobowiązuje się wykonać usług w odpowiednim standardzie. Czego może domagać się klient w przypadku nieudanej wycieczki?

Reklamacja

Ustawa o usługach turystycznych daje klientowi możliwość złożenia reklamacji, jeżeli organizator turystyki nie wywiązuje się z umowy. Przeważnie nieprawidłowości możemy stwierdzić dopiero w trakcie trwania wycieczki. Nie powinniśmy jednak z reklamacją zwlekać do naszego powrotu do domu. Zgodnie z art. 16b ustawy o usługach turystycznych jeżeli w trakcie imprezy turystycznej klient stwierdza wadliwe wykonanie umowy, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę usługi oraz organizatora turystyki. Reklamację można przekazać na ręce pilota wycieczki.

Niezależnie od tego klient może złożyć organizatorowi turystyki reklamację zawierającą wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy.

Zobacz: Reklamacja wakacji last minute

Czego domagać się?

W przeważającej części przypadki nieprawidłowego wykonania umowy będą miały ten skutek, iż klient powinien otrzymać stosowne odszkodowanie w formie rekompensaty. W reklamacji musimy wskazać jakiego odszkodowania się domagamy. Często jego określenie może stwarzać trudności. Ciężko jest określić, ile powinniśmy zażądać w przypadku, gdy nasz pokój nie spełnia standardów, o których zapewniał nas organizator. Za pomoc może nam posłużyć tzw. karta frankfurcka, która jest stosowana w Niemczech.

Jeżeli organizator nie ustosunkuje się na piśmie do reklamacji w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, a w razie reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy turystycznej w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej, uważa się, że uznał reklamację za uzasadnioną.

Zadośćuczynienie

Co jednak istotne organizator odpowiada także za to, że w wyniku nieprawidłowego wykonania umowy zmarnowaliśmy urlop. W takiej sytuacji obok odszkodowania klient może domagać się również stosownego zadośćuczynienia.

Zobacz: Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Podstawą obu żądań może być art. 11a ustawy o usługach turystycznych, zgodnie z którym organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych.

Co prawda przepis ten nie wskazuje bezpośrednio na możliwość żądania zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe, ale o takiej możliwości przesądził wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2002 r. (sygn. C-168/00)

Zgodnie z nim art. 5 dyrektywy 90/314 o podróżach turystycznych, na podstawie której była tworzona polska ustawa o usługach turystycznych, daje możliwość również żądania zadośćuczynienia za szkody moralne wynikłe z niewykonania umowy przez biuro podróży.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »