REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Subskrybuj nas na Youtube
Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.
Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Pamiętaj

REKLAMA

  • przygotuj ważny dokument tożsamości - dowód osobisty i/lub paszport;
  • odbierz w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na stronie http://www.nfz.gov.pl/. Rozważ wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego zapewniającego szerszy zakres pomocy;
  • przechowuj dokumenty i pieniądze w miejscach zabezpieczonych przed kradzieżą przez kieszonkowców;
  • zapisz w jednym miejscu dane kontaktowe organizatora wyjazdu, opiekuna grupy, innych uczestników wyjazdu i rodziny w Polsce. Mogą być pomocne w razie nieprzewidzianych zdarzeń, jak zagubienie, czy kłopoty zdrowotne;
  • jeśli cierpisz na chorobę wymagającą stałego przyjmowania leków, zaopatrz się w ich odpowiednią ilość, wystarczającą na okres całego pobytu we Włoszech. Jeśli jesteś uczulony na konkretne leki, zapisz ich nazwy. Informacje te mogą być przydatne w razie konieczności uzyskania pomocy medycznej;
  • zabierz na uroczystości wodę do picia, nakrycie głowy i wygodne obuwie.

JP II Special Pass

JP II SPECIAL PASS to specjalna karta przygotowana przez organizatorów Beatyfikacji dla osób przybywających na uroczystości beatyfikacyjne. Karta zapewnia:

  • bezpłatne korzystanie w dniach 30.04-2.05.2011 r. ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum;
  • bezpłatną opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości;
  • prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja;
  • bezpłatne zwiedzanie z audio-przewodnikiem Bazyliki św. Jana na Lateranie, Więzienia Mamertyńskiego (miejsce uwięzienia św. Piotra i Pawła), wycieczkę autobusem turystycznym "Roma Cristiana" po najsłynniejszych zabytkach chrześcijańskiego Rzymu.

Karta nie zapewnia wejścia na mszę beatyfikacyjną w dniu 1 maja. Wstęp na uroczystość nie zostały przewidziane bilety wstępu, a o wejściu na plac św. Piotra zadecyduje kolejność przybycia.

Koszt karty wynosi 18 euro. Zakup karty i bliższe informacje - na stronie http://www.operaromanapellegrinaggi.org/.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady wjazdu, przebywania i poruszania się po Rzymie i okolicach miasta nie zostały jeszcze ustalone w sposób ostateczny. Wszelkie informacje i wskazówki dla polskich pielgrzymów będą podawane na bieżąco, w porozumieniu z władzami włoskimi.

Osoby niepełnosprawne

Osoby na wózkach inwalidzkich (wraz z jednym opiekunem) będą wpuszczane na Plac św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady.

Całodobowa infolinia rzymskiego Urzędu Miasta

Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

Język polski będzie jednym z 7 języków, w którym uzyska się informacje na temat pobytu w Rzymie podczas Beatyfikacji.

Stałe punkty informacji turystycznej rzymskiego Urzędu Miasta

Adresy i godz. otwarcia:

  • Lotnisko Leonardo Da Vinci, Fiumicino, Terminal B i C, godz. 9-18.30;
  • Lotnisko Ciampino, Terminal Przylotów Międzynarodowych, godz. 9-18.30;
  • Ostia Lido, róg Lungomare Toscanelli i Piazza Anco Marzio, godz. 9.30-19;
  • Zamek św. Anioła (Pastel Sant'Angelo), Pizza Pia, godz. 9.30-19;
  • Via Minghetti (przy Via del Corso), godz. 9.30-19;
  • Piazza Cinque Lune (przy Piazza Navona), godz. 9.30-19;
  • Via Nazionale (przy Pałacu Wystaw - Palazzo delle Esposizioni), godz. 9.30-19;
  • Via dell'Olmata (przy Bazylice św. Marii Większej - Basilica di Santa Maria Maggiore), godz. 9.30-19;
  • Piazza Sidney Sonnino (dzielnica Zatybrze - Trastevere), godz. 9.30-19;
  • Via Giovanni Giolitti (Dworzec kolejowy Termini - Stazione Termini), godz. 8-20.

Komunikacja miejska

Noc 30.04/01.05 - Linie Metra A i B kursować będą do godz. 2.00 w nocy i następnie od 4.00 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Szpital polowy

Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Pizza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.

Punkt kontaktowy dla osób, które się zgubią

W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), znajdować się będzie punkt zbiórki dla osób które się zgubią lub odłączą od grup zorganizowanych. Kontakt telefoniczny ze szkołą - 0039 06 6797429.

Biuro informacji dla pielgrzymów z Polski

Informacje na temat Beatyfikacji oraz pobytu w Rzymie podczas uroczystości uzyskać można również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów działającym przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Organizatorzy zwracają się z uprzejmą prośbą do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów:

tel./fax. 0039 06 97746340
tel. komórkowy: 0039 380 7967559
e-mail: pielgrzym-roma@libero.it
stona internetowa: www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com

Operatorzy telefonii komórkowej

W chwili wjazdu na teren Włoch, w treściach wiadomości powitalnych przesyłanych przez polskich operatorów telefonii komórkowych, udostępniony zostanie numer infolinii jaką Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie uruchomił na czas uroczystości Beatyfikacji.

Muzea Watykańskie

W okresie od 26.04 do 29.04 oraz 02.05 Muzea Watykańskie będą czynne do godz. 24.00 (ostatnie wejście o godz. 22.00).

Groty Watykańskie

W dniach 29 i 30.04 Groty Watykańskie zamknięte zostaną dla zwiedzających.

Źródło: Ambasada RP w Rzymie

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Oficjalny program uroczystości

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP. [na żywo] Orzeczenie SN nie wcześniej niż o 18:30

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

REKLAMA

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA