REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Subskrybuj nas na Youtube
Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.
Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Pamiętaj

REKLAMA

  • przygotuj ważny dokument tożsamości - dowód osobisty i/lub paszport;
  • odbierz w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na stronie http://www.nfz.gov.pl/. Rozważ wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego zapewniającego szerszy zakres pomocy;
  • przechowuj dokumenty i pieniądze w miejscach zabezpieczonych przed kradzieżą przez kieszonkowców;
  • zapisz w jednym miejscu dane kontaktowe organizatora wyjazdu, opiekuna grupy, innych uczestników wyjazdu i rodziny w Polsce. Mogą być pomocne w razie nieprzewidzianych zdarzeń, jak zagubienie, czy kłopoty zdrowotne;
  • jeśli cierpisz na chorobę wymagającą stałego przyjmowania leków, zaopatrz się w ich odpowiednią ilość, wystarczającą na okres całego pobytu we Włoszech. Jeśli jesteś uczulony na konkretne leki, zapisz ich nazwy. Informacje te mogą być przydatne w razie konieczności uzyskania pomocy medycznej;
  • zabierz na uroczystości wodę do picia, nakrycie głowy i wygodne obuwie.

JP II Special Pass

JP II SPECIAL PASS to specjalna karta przygotowana przez organizatorów Beatyfikacji dla osób przybywających na uroczystości beatyfikacyjne. Karta zapewnia:

  • bezpłatne korzystanie w dniach 30.04-2.05.2011 r. ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum;
  • bezpłatną opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości;
  • prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja;
  • bezpłatne zwiedzanie z audio-przewodnikiem Bazyliki św. Jana na Lateranie, Więzienia Mamertyńskiego (miejsce uwięzienia św. Piotra i Pawła), wycieczkę autobusem turystycznym "Roma Cristiana" po najsłynniejszych zabytkach chrześcijańskiego Rzymu.

Karta nie zapewnia wejścia na mszę beatyfikacyjną w dniu 1 maja. Wstęp na uroczystość nie zostały przewidziane bilety wstępu, a o wejściu na plac św. Piotra zadecyduje kolejność przybycia.

Koszt karty wynosi 18 euro. Zakup karty i bliższe informacje - na stronie http://www.operaromanapellegrinaggi.org/.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady wjazdu, przebywania i poruszania się po Rzymie i okolicach miasta nie zostały jeszcze ustalone w sposób ostateczny. Wszelkie informacje i wskazówki dla polskich pielgrzymów będą podawane na bieżąco, w porozumieniu z władzami włoskimi.

Osoby niepełnosprawne

Osoby na wózkach inwalidzkich (wraz z jednym opiekunem) będą wpuszczane na Plac św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady.

Całodobowa infolinia rzymskiego Urzędu Miasta

Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

Język polski będzie jednym z 7 języków, w którym uzyska się informacje na temat pobytu w Rzymie podczas Beatyfikacji.

Stałe punkty informacji turystycznej rzymskiego Urzędu Miasta

Adresy i godz. otwarcia:

  • Lotnisko Leonardo Da Vinci, Fiumicino, Terminal B i C, godz. 9-18.30;
  • Lotnisko Ciampino, Terminal Przylotów Międzynarodowych, godz. 9-18.30;
  • Ostia Lido, róg Lungomare Toscanelli i Piazza Anco Marzio, godz. 9.30-19;
  • Zamek św. Anioła (Pastel Sant'Angelo), Pizza Pia, godz. 9.30-19;
  • Via Minghetti (przy Via del Corso), godz. 9.30-19;
  • Piazza Cinque Lune (przy Piazza Navona), godz. 9.30-19;
  • Via Nazionale (przy Pałacu Wystaw - Palazzo delle Esposizioni), godz. 9.30-19;
  • Via dell'Olmata (przy Bazylice św. Marii Większej - Basilica di Santa Maria Maggiore), godz. 9.30-19;
  • Piazza Sidney Sonnino (dzielnica Zatybrze - Trastevere), godz. 9.30-19;
  • Via Giovanni Giolitti (Dworzec kolejowy Termini - Stazione Termini), godz. 8-20.

Komunikacja miejska

Noc 30.04/01.05 - Linie Metra A i B kursować będą do godz. 2.00 w nocy i następnie od 4.00 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Szpital polowy

Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Pizza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.

Punkt kontaktowy dla osób, które się zgubią

W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), znajdować się będzie punkt zbiórki dla osób które się zgubią lub odłączą od grup zorganizowanych. Kontakt telefoniczny ze szkołą - 0039 06 6797429.

Biuro informacji dla pielgrzymów z Polski

Informacje na temat Beatyfikacji oraz pobytu w Rzymie podczas uroczystości uzyskać można również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów działającym przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Organizatorzy zwracają się z uprzejmą prośbą do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów:

tel./fax. 0039 06 97746340
tel. komórkowy: 0039 380 7967559
e-mail: pielgrzym-roma@libero.it
stona internetowa: www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com

Operatorzy telefonii komórkowej

W chwili wjazdu na teren Włoch, w treściach wiadomości powitalnych przesyłanych przez polskich operatorów telefonii komórkowych, udostępniony zostanie numer infolinii jaką Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie uruchomił na czas uroczystości Beatyfikacji.

Muzea Watykańskie

W okresie od 26.04 do 29.04 oraz 02.05 Muzea Watykańskie będą czynne do godz. 24.00 (ostatnie wejście o godz. 22.00).

Groty Watykańskie

W dniach 29 i 30.04 Groty Watykańskie zamknięte zostaną dla zwiedzających.

Źródło: Ambasada RP w Rzymie

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Oficjalny program uroczystości

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA