REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.
Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Pamiętaj

REKLAMA

 • przygotuj ważny dokument tożsamości - dowód osobisty i/lub paszport;
 • odbierz w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na stronie http://www.nfz.gov.pl/. Rozważ wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego zapewniającego szerszy zakres pomocy;
 • przechowuj dokumenty i pieniądze w miejscach zabezpieczonych przed kradzieżą przez kieszonkowców;
 • zapisz w jednym miejscu dane kontaktowe organizatora wyjazdu, opiekuna grupy, innych uczestników wyjazdu i rodziny w Polsce. Mogą być pomocne w razie nieprzewidzianych zdarzeń, jak zagubienie, czy kłopoty zdrowotne;
 • jeśli cierpisz na chorobę wymagającą stałego przyjmowania leków, zaopatrz się w ich odpowiednią ilość, wystarczającą na okres całego pobytu we Włoszech. Jeśli jesteś uczulony na konkretne leki, zapisz ich nazwy. Informacje te mogą być przydatne w razie konieczności uzyskania pomocy medycznej;
 • zabierz na uroczystości wodę do picia, nakrycie głowy i wygodne obuwie.

JP II Special Pass

JP II SPECIAL PASS to specjalna karta przygotowana przez organizatorów Beatyfikacji dla osób przybywających na uroczystości beatyfikacyjne. Karta zapewnia:

 • bezpłatne korzystanie w dniach 30.04-2.05.2011 r. ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum;
 • bezpłatną opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości;
 • prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja;
 • bezpłatne zwiedzanie z audio-przewodnikiem Bazyliki św. Jana na Lateranie, Więzienia Mamertyńskiego (miejsce uwięzienia św. Piotra i Pawła), wycieczkę autobusem turystycznym "Roma Cristiana" po najsłynniejszych zabytkach chrześcijańskiego Rzymu.

Karta nie zapewnia wejścia na mszę beatyfikacyjną w dniu 1 maja. Wstęp na uroczystość nie zostały przewidziane bilety wstępu, a o wejściu na plac św. Piotra zadecyduje kolejność przybycia.

Koszt karty wynosi 18 euro. Zakup karty i bliższe informacje - na stronie http://www.operaromanapellegrinaggi.org/.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady wjazdu, przebywania i poruszania się po Rzymie i okolicach miasta nie zostały jeszcze ustalone w sposób ostateczny. Wszelkie informacje i wskazówki dla polskich pielgrzymów będą podawane na bieżąco, w porozumieniu z władzami włoskimi.

Osoby niepełnosprawne

Osoby na wózkach inwalidzkich (wraz z jednym opiekunem) będą wpuszczane na Plac św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady.

Całodobowa infolinia rzymskiego Urzędu Miasta

Dla Pielgrzymów z Polski uruchomiona zostanie specjalna infolinia rzymskiego Urzędu Miasta (czynna 24 h) - numery 060606 lub 060608.

Język polski będzie jednym z 7 języków, w którym uzyska się informacje na temat pobytu w Rzymie podczas Beatyfikacji.

Stałe punkty informacji turystycznej rzymskiego Urzędu Miasta

Adresy i godz. otwarcia:

 • Lotnisko Leonardo Da Vinci, Fiumicino, Terminal B i C, godz. 9-18.30;
 • Lotnisko Ciampino, Terminal Przylotów Międzynarodowych, godz. 9-18.30;
 • Ostia Lido, róg Lungomare Toscanelli i Piazza Anco Marzio, godz. 9.30-19;
 • Zamek św. Anioła (Pastel Sant'Angelo), Pizza Pia, godz. 9.30-19;
 • Via Minghetti (przy Via del Corso), godz. 9.30-19;
 • Piazza Cinque Lune (przy Piazza Navona), godz. 9.30-19;
 • Via Nazionale (przy Pałacu Wystaw - Palazzo delle Esposizioni), godz. 9.30-19;
 • Via dell'Olmata (przy Bazylice św. Marii Większej - Basilica di Santa Maria Maggiore), godz. 9.30-19;
 • Piazza Sidney Sonnino (dzielnica Zatybrze - Trastevere), godz. 9.30-19;
 • Via Giovanni Giolitti (Dworzec kolejowy Termini - Stazione Termini), godz. 8-20.

Komunikacja miejska

Noc 30.04/01.05 - Linie Metra A i B kursować będą do godz. 2.00 w nocy i następnie od 4.00 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Szpital polowy

Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Pizza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.

Punkt kontaktowy dla osób, które się zgubią

W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), znajdować się będzie punkt zbiórki dla osób które się zgubią lub odłączą od grup zorganizowanych. Kontakt telefoniczny ze szkołą - 0039 06 6797429.

Biuro informacji dla pielgrzymów z Polski

Informacje na temat Beatyfikacji oraz pobytu w Rzymie podczas uroczystości uzyskać można również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów działającym przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Organizatorzy zwracają się z uprzejmą prośbą do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów:

tel./fax. 0039 06 97746340
tel. komórkowy: 0039 380 7967559
e-mail: pielgrzym-roma@libero.it
stona internetowa: www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com

Operatorzy telefonii komórkowej

W chwili wjazdu na teren Włoch, w treściach wiadomości powitalnych przesyłanych przez polskich operatorów telefonii komórkowych, udostępniony zostanie numer infolinii jaką Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie uruchomił na czas uroczystości Beatyfikacji.

Muzea Watykańskie

W okresie od 26.04 do 29.04 oraz 02.05 Muzea Watykańskie będą czynne do godz. 24.00 (ostatnie wejście o godz. 22.00).

Groty Watykańskie

W dniach 29 i 30.04 Groty Watykańskie zamknięte zostaną dla zwiedzających.

Źródło: Ambasada RP w Rzymie

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Oficjalny program uroczystości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA