REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie, Kredyt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Jak długo trwa realizacja przelewu bankowego?

Ile czasu potrzeba na transfer pieniędzy w poszczególnych bankach? Dlaczego przelewy, realizowane między dwoma różnymi bankami, wymagają więcej czasu? Ekspert finansowy wyjaśnia, w jaki sposób realizowane są przelewy bankowe.

Umowa kredytowa - WZÓR UMOWY

Umowa wykorzystywana w obrocie bankowym. W jej treści bank oraz kredytobiorca ustalają warunki udzielenia kredytu bankowego: stawkę oprocentowania, liczbę transz kredytu.

Umowa o kredyt krótkoterminowy - WZÓR UMOWY

W ramach umowy Bank udziela Kredytobiorcy kredytu z krótkim terminem spłaty (do 1 roku). Kredyty krótkoterminowe są przeznaczane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie - WZÓR UMOWY

Umowa ta stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu bankowego. Przewłaszczający przenosi na własność Banku określone rzeczy ruchome, w ramach zabezpieczenia kredytu bankowego.

Wyłudzenie kredytu

Typowe wyłudzenie kredytu (inaczej i bardziej poprawnie – oszustwo kredytowe), polegające najczęściej na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi przy staraniu się o kredyt może zostać zakwalifikowane zarówno jako przestępstwo oszustwa kredytowego (w znaczeniu ścisłym) albo też jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem (oszustwo zwykłe).

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Umowa o kredyt konsumencki

Przez umowę o kredyt konsumencki należy rozumieć umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki, 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, 3) umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy, 5) umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

REKLAMA

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa

Kasa jest spółdzielnią, do której celów należy gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Państwowy dług publiczny

Państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania sektora finansów publicznych z tytułu: 1) wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne; 2) zaciągniętych kredytów i pożyczek; 3) przyjętych depozytów; 4) wymagalnych zobowiązań: a) wynikających z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych, b) uznanych za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych będącą dłużnikiem.

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

W Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej zrzeszają się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (są ich wyłącznymi członkami). Kasa Krajowa stanowi spółdzielnię osób prawnych. Do jej zdań należy przeprowadzanie lustracji zrzeszonych kas.

Karta kredytowa

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Całkowity koszt kredytu konsumenckiego

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Nawet 5 tys. zł pomocy dla poszkodowanych przez huragan

Rada Ministrów przyjęła plan pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane wskutek huraganów oraz innych klęsk żywiołowych. Będą specjalne zasiłki i preferencyjne kredyty.

Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny

Często po rozwodzie i podziale majątku mieszkanie kredytowane jest na jednego małżonka. Co w takiej sytuacji dzieje się z kredytem wobec drugiego małżonka?

Ekspert radzi: Rozwód a kredyt

Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny.

Kredyt a śmierć jednego z małżonków

W przypadku, gdy umiera jeden z małżonków, kredyt wspólnie zaciągnięty nie wygasa. Jakie skutki dla zobowiązań kredytobiorcy ma śmierć małżonka?

Porada Eksperta: Kredyt a rozdzielność majątkowa małżonków

Małżonkowie zaciągają kredyt, a potem zmieniają ustrój na odrębność majątkową. Jaki ma to wpływ na ich zobowiązania?

Ekspert radzi: Kredyt przed ślubem

Co w sytuacji, gdy jedno z małżonków przed ślubem bierze kredyt? Jakie ma to skutki po zawarciu małżeństwa?

Więcej rodzin skorzysta z programu „Rodzina na swoim”

Gdy o dopłatę stara się małżeństwo, warunek wieku (nieukończenie 35 lat) będzie dotyczył tylko młodszego małżonka.

Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Popularność leasingu mogą zwiększyć zmiany w prawie jakie weszły w życie od 1 lipca 2011 r.

Klienci pozywają zbiorowo PZU Życie

Niezgodną z prawem definicję zawału serca zarzucają ubezpieczycielowi jego klienci i idą z pozwem zbiorowym do sądu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zmiany w prawie bankowym

Zmiany w prawie bankowym umożliwią przekształcenie oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy, działających w formie spółki akcyjnej. Projekt zmian w prawie bankowym zyskał akceptację rządu.

Jak się ubezpieczyć i zarazem oszczędzać na emeryturę?

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jedyna forma IKE, która zawiera w sobie zarówno część oszczędnościową, jak i część ochronną. Jak to działa?

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot składki na ubezpieczenie

Wykupienie ubezpieczenia jest jednym ze sposobów zabezpieczenia kredytu bankowego. Czy jednak w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku, będzie można domagać się zwrotu części składki na ubezpieczenie?

Czy bank może sprzedać kredyt bez zgody kredytobiorcy?

Banki mogą sprzedawać wierzytelności, jakimi dysponują względem swoich dłużników, innym podmiotom. Taka sprzedaż podlega jednak pewnym ograniczeniom. Jakim?

Provident stosował klauzule niedozwolone

Provident nie zwracał swoim klientom części składki ubezpieczeniowej i kosztów obsługi pożyczki w domu w przypadku jej wcześniejszej spłaty. Takie postanowienia umowne za niedozwolone uznał UOKiK. Teraz rację Urzędowi przyznał sąd.

Będzie jedna ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący skutków usuwania powodzi. Do tej pory przyznawanie pomocy, specjalne procedury, były uchwalane każdorazowo po ataku żywiołu za pomocą specustawy. Obecny projekt ma być uniwersalny.

Kolej zaciągnie kredyty na inwestycje?

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o transporcie kolejowym. Dzięki ustawie PKP Polskie Linie Kolejowe będą mogły zaciągnąć kredyty inwestycyjne.

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Czy zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy?

W określonych sytuacjach zakład ubezpieczeń ma prawo nie wyrazić zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową lub też zaproponować inne warunki ubezpieczenia. Będzie to zależeć od indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Umowa kredytu

Na podstawie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej to organ Narodowego Banku Polskiego. Ustala ona corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego.

Kredyt refinansowy

Narodowy Bank Polski (NBP) może udzielać bankom kredytu refinansowego w złotych w celu uzupełnienia ich zasobów pieniężnych. NBP przy udzielaniu kredytu refinansowego kieruje się zdolnością banku do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w umownych terminach spłaty.

Zdolność kredytowa

Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdarzenia polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Oprócz tego z ubezpieczenia NNW mogą być zwrócone koszty ratownictwa.

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Umowa kredytu bankowego jest umową nazwaną o podobnym charakterze do umowy pożyczki. Pomiędzy tymi typami umów występują jednak pewne różnice. Jakie?

DGP: „Rodzina na swoim” ale tylko w nowym mieszkaniu

Szykują się zmiany w zasadach programu „Rodzina na swoim” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Jak wynika z nowych założeń ze środków przeznaczonych na ten program będzie można finansować zakup mieszkań tylko z rynku pierwotnego.

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Jaką rolę pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

W celu zapewnienia ochrony osób zakładających lokaty w bankach depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot tylko w razie upadłości banku, w którym mamy rachunek.

REKLAMA