reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia na życie > Czym jest ubezpieczenie NNW?

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdarzenia polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Oprócz tego z ubezpieczenia NNW mogą być zwrócone koszty ratownictwa.

Przedmiotem tego ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków, polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodujące stały uszczerbek na zdrowiu albo śmierć ubezpieczonego.

Objęcie ubezpieczeniem grupowym może wiązać się także z pewnymi uprawnieniami dla członków rodzin ubezpieczonych, którym może przysługiwać świadczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia ubezpieczyciele często podkreślają, że ochroną są objęte wypadki mające miejsce na terenie RP i poza granicami kraju. Funkcjonują też pewne ograniczenia polegające na tym, że pewne świadczenia są wypłacane tylko z tytułu nieszczęśliwych wypadków powstałych na terytorium RP.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenia NNW pracowników

Na rynku ubezpieczeniowym występują bardzo zróżnicowane i wielowariantowe oferty ubezpieczenia NNW pracowników. Niektóre oferują jednolity wariant ubezpieczenia, inne - klika opcji. W obu przypadkach ochronę ubezpieczeniową zazwyczaj można wzbogacić o dodatkowe świadczenia lub ryzyka. Przy wyborze wariantu ubezpieczenia trzeba pamiętać nie tylko o cenie za ubezpieczenie, ale i o korzyściach dla ubezpieczanych.

Zobacz: Kredyt w banku: czy ubezpieczenie na życie jest potrzebne?

Jakie świadczenia w ubezpieczeniu?

Pośród szeregu świadczeń oferowanych przez poszczególne zakłady ubezpieczeń można wskazać między innymi:

  • świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu (może to być uszczerbek całkowity, tj. stuprocentowy lub częściowy, tj. w określonym procencie),
  • świadczenie z tytułu zgonu ubezpieczonego,
  • świadczenia z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu lub śmieci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, których przyczyną był: zawał serca, udar mózgu, paraliż (te ryzyka często są obejmowane ochroną za opłatą dodatkowej składki)
  • zwrot kosztów ratownictwa.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Świadczenia podstawowe

Podstawowymi świadczeniami wypłacanymi z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków są:

  • przy uszczerbku w wysokości 100% i w wypadku śmierci - pełna suma ubezpieczenia;
  • w przypadku częściowego uszczerbku – świadczenie proporcjonalne do stopnia inwalidztwa tj. procent sumy ubezpieczenia odpowiadający wysokości procentowego trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Suma ubezpieczenia

Wysokość wypłacanych świadczeń zależy więc bezpośrednio od wysokości sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że im wyżej zostanie ustalona w umowie suma tym wyższe będzie potencjalne świadczenie.

Odpowiedź na pytanie przygotowała Anna Dąbrowska, starszy specjalista w BRU

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niekiedy ubezpieczenie NNW pokrywa koszty ratownictwa.
Niekiedy ubezpieczenie NNW pokrywa koszty ratownictwa.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama