REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta kredytowa

main image
Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Zobacz też: Karty kredytowe

Opłaty

Opłaty za kartę debetową zależą od umowy z bankiem. Z reguły karta kredytowa jest za darmo tylko w początkowym okresie użytkowania bądź po wydaniu za jej pomocą wyznaczonej kwoty. Na przykład w mBanku opłata roczna za kartę Visa Classic 58 zł przy oprocentowaniu w wysokości 16% w skali roku.

Bezpieczne używanie karty

Używając karty kredytowej należy przede wszystkim pamiętać o regularnych spłatach kredytu (należy zwrócić uwagę na terminy spłaty odsetkowej w okresie bezodsetkowym) – odsetki mogą wynosić nawet 20% w skali roku. Okres bezodsetkowy oznacza, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu.

Opłata za nieterminowe spłacanie kredytu

W przypadku nie spłacenia kredytu na czas należy wnieść opłatę minimalną – co do zasady oscyluje ona w granicy 5% pożyczonej kwoty, przy czym nie może być wyższa niż 50 zł. Warto zwrócić uwagę na zapisy umów, mogą one bowiem zostać tak skonstruowane, że w sytuacji nie uiszczenie kwoty, o której mowa w zdaniu poprzednim, bank, oprócz należnych mu odsetek, pobiera również „karną” kwotę.

Opłaty pobierane za wypłatę z bankomatów

Za pomocą kart kredytowych nie należy pobierać pieniędzy z bankomatów, gdyż opłaty za takie operacje są dużo wyższe niż opłaty pobierane za ww. operacje dokonane za pomocą kart debetowych.

Zobacz serwis: Kredyty

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA