Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Zobacz serwis: Kredyty

Kredyt oznacza pozostawienie do dyspozycji kredytobiorcy, na czas określony, pewnej kwoty pieniężnej, z przeznaczeniem na określony cel. Charakterystyczne jest to, że umowa jest zawierana na oznaczony czas, tzn. nie można zawrzeć umowy z nieokreślonym terminem spłaty. Bank udziela kredytu na konkretny cel, np. na remont mieszkania, na zakup towaru lub materiałów do produkcji.

Istota kredytu

Istotą kredytu jest wykorzystanie aktualnie wolnych środków pieniężnych, które bank zgadza się udostępnić kredytobiorcy. Oczywiście nie robi tego bezinteresownie. Klient banku, zaciągając kredyt, przystaje na warunki umowy dotyczące m.in. wysokości prowizji a także odsetek.

Zdolność kredytowa i zabezpieczenie kredytu

Zanim zapadnie decyzja o przyznaniu kredytu, sprawdzana jest zdolność kredytowa wnioskującego. Pod uwagę brana jest zwłaszcza sytuacja finansowa kredytobiorcy. Banki zazwyczaj żądają zabezpieczenia zwrotu kredytu. Takim zabezpieczeniem może być np. poręczenie lub zastaw.

Decyzja kredytowa

Sposób podejmowania decyzji kredytowej przez bank określa zazwyczaj jego regulamin. Treść decyzji wiąże bank od momentu przekazania jej wnioskującemu o kredyt. Jest to traktowane jak oferta banku skierowana do wnioskującego. W wyniku zawarcia umowy kredytu powstaje wierzytelność po stronie kredytodawcy, oraz odpowiednie zobowiązanie u kredytobiorcy.

Rodzaje kredytów

Kredyty można dzielić wedle takich kryteriów jak np. przedmiot kredytu (obrotowe, inwestycyjne), okres kredytowania (krótkoterminowe, długoterminowe), forma zabezpieczenia (zabezpieczone osobiście lub rzeczowo), zasady oprocentowania (stałe i zmienne), waluta kredytu (złotówkowe i dewizowe).

Zobacz serwis: Kredyt konsumencki

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA