REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja kredytowa

main image
Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Zobacz serwis: Finanse

Instytucja kredytowa na gruncie ustaw – Prawo bankowe

Na gruncie ustawy – Prawo bankowe mianem instytucji kredytowej określamy podmiot mający swoją siedzibę za granicą Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, prowadzący we własnym imieniu i na własny rachunek, na podstawie zezwolenia właściwych władz nadzorczych, działalność polegającą na przyjmowaniu depozytów lub innych środków powierzonych pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym i udzielaniu kredytów lub na wydawaniu pieniądza elektronicznego.

Instytucja kredytowa na gruncie dyrektywy 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20.03.2000 r.

W dyrektywie instytucja kredytowa została zdefiniowana jako przedsiębiorstwo, którego działalność polega na przyjmowaniu od ludności depozytów lub innych środków podlegających zwrotowi oraz na udzielaniu kredytów na własny rachunek. Do celów sprawowania skonsolidowanego nadzoru "instytucja kredytowa" oznacza również instytucję określoną w zdaniu poprzednim oraz każde inne przedsiębiorstwo prywatne lub państwowe, które odpowiada definicji zawartej w zdaniu poprzednim i posiada zezwolenie udzielone w państwie trzecim.

Podstawa prawna:

Ustawa z 29.08.1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zm.), Dyrektywa 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20.03.2000 r. odnosząca się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA