REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Jeżeli powierzasz wykonanie czynności innej osobie zgodnie z art. 429 Kodeksu cywilnego będziesz ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez tę osobę przy wykonywaniu powierzonej czynności. Z odpowiedzialności tej można się jednak zwolnić.

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Możesz żądać naprawienia szkody, jeżeli doznałeś uszczerbku na skutek wydania ustawy czy rozporządzenia. Jednak, aby móc skutecznie wystąpić na drogę sądową z takim roszczeniem w pierwszej kolejności trzeba uzyskać stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez władzę publiczną?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego albo też inna osoba prawna wykonująca władzę z mocy prawa. Kiedy powstanie odpowiedzialność tych podmiotów?

REKLAMA

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Inny ubezpieczyciel zaoferował ci większą zniżkę przy ubezpieczeniu OC samochodu i chcesz się do niego przenieść? Pamiętaj jednak o wypowiedzeniu poprzedniej umowy ubezpieczenia OC. Bez tej prostej czynności możesz zostać obciążony kosztami dwóch ubezpieczeń OC. Podpowiadamy, jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC.

REKLAMA

„DGP”: Publiczne inwestycje nie były ubezpieczone od powodzi

Inwestycje publiczne na terenach objętych powodzią mogą ulec opóźnieniom. Wykonawcy nie zapłacą jednak kar umowny. Nie ma co liczyć również na ubezpieczenie, gdyż nie były one ubezpieczane od klęsk żywiołowych – donosi w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu.

Czy wiesz jak oszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Zakup auta to nie jedyny wydatek, jaki czeka kierowcę przed ruszeniem w drogę. Zanim pojedzie, musi jeszcze je ubezpieczyć. Jak wydać na to mniej?

Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

Ubezpieczenie mienia od skutków klęsk żywiołowych nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku ratowania dobytku. W obliczu katastrofy musi on podjąć działania mające na celu zapobieżenie stratom.

Firmy ubezpieczeniowe zawieszają sprzedaż polis od powodzi

Powódź wystraszyła firmy ubezpieczeniowe. Najważniejsi gracze zaprzestali sprzedaży polis, które ubezpieczają od skutków powodzi – donosi piątkowy Dziennik Gazeta Prawna.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych

Każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ci, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych są w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ dodatkowo mają opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jakie są ograniczenia wysokości zasiłku wypłacanego po ustaniu ubezpieczenia?

Internauta pyta:Od 20 stycznia 2010 r. do dnia dzisiejszego przebywam na zwolnieniu lekarskim. 28 lutego 2010 r. zakończyło się moje zatrudnienie. Obecnie zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS. Moje zarobki, z których obliczono podstawę zasiłku były dosyć wysokie i za luty otrzymałam blisko 5000 zł zasiłku. Za marzec zasiłek z ZUS przyszedł w kwocie prawie o połowę mniejszej niż w trakcie zatrudnienia. Na jakiej podstawie ZUS obniżył mi zasiłek i czy ma do tego prawo?

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

Reklamacja niedoręczonej przesyłki

Wysłałam przesyłkę pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Niestety przesyłka ta zaginęła. Czy aby dostać odszkodowanie powinnam złożyć reklamację?

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczenia w firmie

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność, powinien mieć na uwadze nie tylko potencjalne zyski, ale też ryzyko poniesienia strat, które to w jego przypadku jest dość znaczne. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w związku z którymi może on ponieść straty. Do zdarzeń, które mogą spowodować straty zaliczyć można kradzież, włamanie pożar, powódź, huragan ale też wyrządzenie szkody osobie trzeciej w związku z prowadzoną działalnością.

Ubezpieczenie OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej

Celem ubezpieczenia OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej jest ochrona osoby ubezpieczonej (członka władz spółki) przed koniecznością osobistego ponoszenia finansowych skutków wyrządzenia szkody w związku z wykonywaniem przez tę osobę powierzonych jej obowiązków.

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym kierowane jest do przedsiębiorców przewożących mienie na terytorium RP, transportem wykonywanym przez zawodowego przewoźnika lub transportem własnym.

Ubezpieczenie OC pracodawcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami finansowymi roszczeń zgłaszanych przez jego pracowników, na skutek szkód doznanych przez nich w wyniku wypadku przy pracy.

Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych

Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych należy do najbardziej popularnych ubezpieczeń majątkowych. Zapewnia ono ochronę majątku przedsiębiorstwa przed skutkami nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych mogących powodować poważne straty finansowe.

Ubezpieczenie utraty zysku

Ubezpieczenie utraty zysku przeznaczone jest dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi posiadających zdolność prawną oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Ubezpieczenia ryzyka budowlano-montażowego

Ryzyka budowlano-montażowe dotyczą przede wszystkich firm wykonujących prace budowlano-montażowe (m. in. inwestorów, wykonawców, podwykonawców oraz producentów lub dostawców maszyn, urządzeń i instalacji, jeśli prowadzą prace montażowe lub są odpowiedzialni za ich realizację) i do tych właśnie firm skierowane jest ubezpieczenie ryzyk budowlano-montażowych.

Ubezpieczenie maszyn od awarii

Ubezpieczenie maszyn od awarii jest uzupełnieniem polisy od ognia i innych zdarzeń losowych. Zapewnia ono ochronę właścicielowi lub użytkownikowi maszyn w przypadku szkód powstałych w związku z ich codzienną eksploatacją.

Powstanie fundacja dla rodzin funkcjonariuszy BOR-u

Zostanie powołana fundacja wspierająca wdowy i dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli na służbie. W katastrofie smoleńskiej śmierć poniosło 9 funkcjonariuszy BOR. Podobna fundacja działa już w policji od 1997 roku.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Rezygnacja z wycieczki turystycznej pociąga za sobą zwykle spore koszty. Co do zasady im bliższy termin wyjazdu, tym większe straty powoduje rezygnacja. Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych spowodowanych rezygnacją z wyjazdu poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia na taką okoliczność.

Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

Przedmiotem ubezpieczenia jest bagaż podróżny rozumiany jako przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż (odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, itp.) oraz pojedyncze przedmioty przewożone w formie upominku.

Reklamacja przeróbek krawieckich


Zleciłem dokonanie przeróbki garnituru u krawca. Niestety usługa została źle wykonana, a krawiec odmawia reklamacji twierdząc, iż powinienem być świadom ryzyka związanego z poprawianiem garnituru.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują tzw. świadczenia wypadkowe. Świadczenia te wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczenia wypadkowego.

Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń.

Kolizja z nieznanym sprawcą

Niedawno miałem wypadek, którego sprawca uciekł. Jak w takiej sytuacji mogę dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC i czy w ogóle jest to możliwe?

„DGP”: można żądać odszkodowania także za opóźniony lot

Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

„DGP”: Ofiary katastrofy w Smoleńsku nie były ubezpieczone

Tragiczny lot polskiej delegacji do Katynia nie był ubezpieczony. Oznacza to, że rodziny będą mogły dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa – donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie można jej z góry wyłączyć ani ograniczyć.

Kradzież samochodu a ubezpieczenie OC

Kradzież samochodu to nic przyjemnego. Tak samo jak obowiązek uiszczenia składek ubezpieczenia OC pomimo utraty pojazdu. Dlatego koniecznie musisz go wyrejestrować.

Czy przy zadatku można domagać się odszkodowania

Określenie w umowie zadatku nie ogranicza odpowiedzialności odszkodowawczej strony, która nie wykonała umowy. W przypadku zaistnienia szkody poszkodowany może, zamiast zadatku, ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Sposoby na nieprzewidziane sytuacje

Czy za 10 lat system edukacji w Polsce będzie wyglądał tak jak teraz? Czy kryzys ekonomiczny skończy się na dobre? Czy biorąc codziennie zestaw witamin będziemy żyli dłużej? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, tak jak nie możemy przewidzieć tego co wydarzy się w przyszłości.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

REKLAMA