REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

W przypadku odwołania lotu istotne jest, by wiedzieć jakie prawa nam przysługują. Pasażerowie odwołanego lotu mogą liczyć przede wszystkim na to, iż otrzymają pomoc od przewoźnika, jak również w określonej sytuacji będą mieli prawo do odszkodowania. Jednakże w nadzwyczajnych sytuacjach, takich jak eksplozja wulkanu na Islandii, odszkodowanie nie będzie przysługiwać.

REKLAMA

Kwestie te są regulowane przez unijne przepisy w postaci Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Określa ono obowiązki przewoźnika oraz prawa pasażerów. Oto najważniejsze z nich.

Prawo do opieki

Przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom bezpłatnie posiłków oraz napoi w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania. Jeżeli w związku z odwołaniem lotu następuje konieczność pobytu pasażera przez jedną lub więcej nocy lub zachodzi konieczność pobytu dłuższego niż zaplanowany, przewoźnik jest zobowiązany do zorganizowania zakwaterowania oraz transportu między lotniskiem a miejscem zakwaterowania.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot kosztów biletu

Oprócz tego, pasażerowie mogą domagać się zwrotu kosztu biletu w całości albo w części za nieodbytą podróży. Zwrot taki powinien nastąpić w terminie 7 dni. Zamiast tego pasażer może jednak zażądać lotu powrotnego do miejsca odlotu w najwcześniejszym możliwym terminie.

Przewoźnik nie może domagać się dopłaty do biletu, jeżeli podróż powrotna odbyła się w wyższej klasie, niż uprzednio zaplanowana.

Zobacz również: Prawa pasażera

Dlaczego pasażerom nie przysługuje odszkodowanie

W normalnych okoliczność prawem pasażera jest również roszczenie o odszkodowanie z tytułu nieodbytego lotu. Zgodnie z art. 7 rozporządzenia pasażerowie mogą otrzymać odszkodowanie w zryczałtowanej wysokości:

  • 250 euro dla wszystkich lotów o długości do 1 500 km,
  • 400 euro dla wszystkich lotów powyżej 1 500 wewnątrz wspólnoty oraz lotów od 1 500 do 3 500 km dla innych lotów,
  • 600 euro dla pozostałych lotów.

Zryczałtowana wysokość odszkodowania nie ogranicza pasażera w dochodzeniu dalszego odszkodowania. Jeżeli szkoda pasażera będzie wyższa wtedy też może on dochodzić jej rekompensaty na zasadach ogólnych.

Nadzwyczajność sytuacji, w jakiej znaleźli się przewoźnicy po wybuchu wulkanu, oznacza iż dochodzenie odszkodowań jest jednak wyłączone. Zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia przewoźnik nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania jeżeli odwołanie lotu jest spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, których nie można było uniknąć.

Brak możliwości dochodzenia odszkodowania nie wyłącza obowiązku przewoźnika do roztoczenia opieki nad pasażerami, ani też obowiązku zwrotu kosztu biletu.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA