REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
KM-LEX
Sam fakt zawarcia umowy ubezpieczenia nie powoduje powstania odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń.
Sam fakt zawarcia umowy ubezpieczenia nie powoduje powstania odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Co to jest odpowiedzialność gwarancyjna?

Najprościej rzecz ujmując z odpowiedzialności gwarancyjną mamy do czynienia wtedy, gdy podmiotem odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest czy to na podstawie przepisu, czy też na podstawie umowy jest podmiot niebędący sprawcą szkody.

REKLAMA

Przykładem odpowiedzialności gwarancyjnej jest odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu na podstawie umowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnego posiadacza pojazdu mechanicznego.

Zobacz: Porada prawna

Przesłanki powstania odpowiedzialności gwarancyjnej

REKLAMA

Mimo, iż podstawowym obowiązkiem zakładu ubezpieczeń wynikającym z umowy ubezpieczenia, którym to jest ponoszenie przez niego tzw. odpowiedzialności gwarancyjnej, to sam fakt zawarcia umowy ubezpieczenia nie powoduje jednak powstania powstania odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń.

Przesłanką powstania tej odpowiedzialności jest bowiem, zgodnie z przepisem art. 814 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, zapłacenie składki ubezpieczeniowej. Składka ta co do zasady(jeśli nie umówiono się inaczej)powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia. W takim przypadku odpowiedzialność ubezpieczyciela powstaje następnego dnia po zapłaceniu składki. W praktyce zdarzają się też przypadki zawarcia umowy ubezpieczenia przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia, a wtedy odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z 15 dniem od otrzymania przez ubezpieczyciela oferty ubezpieczającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Umowy

Podstawą odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń jest umowa

Jako że podstawą odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela jest umowa, to strony mogą uregulować początek odpowiedzialności ubezpieczyciela w sposób odmienny niż wynika to z ogólnej zasady.

I tak na mocy zawartej umowy odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń może rozpoczynać się w terminie późniejszym, niż dzień następny po zapłaceniu składki ubezpieczeniowej(może to być np. dzień konkretnie wskazany w umowie). Strony mogą też wprowadzić do umowy ubezpieczenia postanowienie zgodnie z którym odpowiedzialność ubezpieczyciela powstanie niezwłocznie po zawarciu umowy ubezpieczenia i zapłaceniu składki ubezpieczeniowej, a nie dopiero następnego dnia po jej zapłaceniu.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA