| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Co to jest odpowiedzialność gwarancyjna?

Najprościej rzecz ujmując z odpowiedzialności gwarancyjną mamy do czynienia wtedy, gdy podmiotem odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest czy to na podstawie przepisu, czy też na podstawie umowy jest podmiot niebędący sprawcą szkody.

Przykładem odpowiedzialności gwarancyjnej jest odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu na podstawie umowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnego posiadacza pojazdu mechanicznego.

Zobacz: Porada prawna

Przesłanki powstania odpowiedzialności gwarancyjnej

Mimo, iż podstawowym obowiązkiem zakładu ubezpieczeń wynikającym z umowy ubezpieczenia, którym to jest ponoszenie przez niego tzw. odpowiedzialności gwarancyjnej, to sam fakt zawarcia umowy ubezpieczenia nie powoduje jednak powstania powstania odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń.

Przesłanką powstania tej odpowiedzialności jest bowiem, zgodnie z przepisem art. 814 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, zapłacenie składki ubezpieczeniowej. Składka ta co do zasady(jeśli nie umówiono się inaczej)powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia. W takim przypadku odpowiedzialność ubezpieczyciela powstaje następnego dnia po zapłaceniu składki. W praktyce zdarzają się też przypadki zawarcia umowy ubezpieczenia przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia, a wtedy odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z 15 dniem od otrzymania przez ubezpieczyciela oferty ubezpieczającego.

Zobacz również serwis: Umowy

Podstawą odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń jest umowa

Jako że podstawą odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela jest umowa, to strony mogą uregulować początek odpowiedzialności ubezpieczyciela w sposób odmienny niż wynika to z ogólnej zasady.

I tak na mocy zawartej umowy odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń może rozpoczynać się w terminie późniejszym, niż dzień następny po zapłaceniu składki ubezpieczeniowej(może to być np. dzień konkretnie wskazany w umowie). Strony mogą też wprowadzić do umowy ubezpieczenia postanowienie zgodnie z którym odpowiedzialność ubezpieczyciela powstanie niezwłocznie po zawarciu umowy ubezpieczenia i zapłaceniu składki ubezpieczeniowej, a nie dopiero następnego dnia po jej zapłaceniu.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »