reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia firmowe > Ubezpieczenie utraty zysku

Ubezpieczenie utraty zysku

Ubezpieczenie utraty zysku przeznaczone jest dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi posiadających zdolność prawną oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Ubezpieczenie utraty zysku tylko wraz z ubezpieczeniem mienia

Podstawowym warunkiem zawarcia umowy ubezpieczenia utraty zysku jest uprzednie zawarcie umowy ubezpieczenia mienia przedsiębiorstwa od pożaru i innych zdarzeń losowych lub ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk, które to jest na ogół podstawowym ubezpieczeniem majątkowym przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie utraty zysku bowiem jest jedynie uzupełnieniem ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych lub ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Przedmiot ubezpieczenia

Ubezpieczeniem objęta jest wartość utraconego zysku brutto wynikającego ze spadku wartości obrotu oraz ze wzrostu kosztów działalności, będących wynikiem zaistnienia w trakcie okresu ubezpieczenia zdarzenia objętego ochroną na podstawie ważnej polisy ubezpieczenia mienia.

Ochroną ubezpieczeniową objęty jest zysk brutto, który ubezpieczający osiągnąłby z tytułu wytwarzania produktów lub sprzedaży towarów i usług, gdyby prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie została przerwana lub zakłócona na skutek szkody w mieniu w następstwie zdarzenia objętego ubezpieczeniem mienia. Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu utraty zysku przedsiębiorstwa nie następuje, jeżeli szkoda rzeczowa wystąpiła w okresie obowiązywania umowy z tytułu ubezpieczenia zysku, ale po wygaśnięciu ubezpieczenia z tytułu zdarzeń losowych.

Zobacz również serwis: Firma

Suma ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia utraty zysku suma ubezpieczenia ustalana jest przez ubezpieczającego na podstawie szacowanego przez ubezpieczającego zysku brutto w ustalonym maksymalnym okresie odszkodowawczym.

Ograniczenia odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń

Aby doszło do odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu ubezpieczenia utraty zysku powstała szkoda powinna odpowiadać warunkom przewidzianym w ubezpieczeniu od skutków pożaru i innych zdarzeń losowych. Jeżeli bowiem powstała szkoda nie mieści się w zakresie odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia od skutków pożaru i innych zdarzeń losowych, to odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu utraty zysku przez przedsiębiorstwo nie następuje.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu utraty zysku przedsiębiorstwa nie następuje też w sytuacji, gdy szkoda powodująca utratę zysku wystąpiła w okresie obowiązywania umowy z tytułu ubezpieczenia zysku, ale po wygaśnięciu ubezpieczenia z tytułu zdarzeń losowych. Aby uniknąć tego typu sytuacji zaleca się aby obie umowy ubezpieczenia (tj. ubezpieczenia mienia od skutków pożaru i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenia od utraty zysku) miały taki sam okres ubezpieczenia.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia firmowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczeniem objęta jest wartość utraconego zysku brutto wynikającego ze spadku wartości obrotu oraz ze wzrostu kosztów działalności.
Ubezpieczeniem objęta jest wartość utraconego zysku brutto wynikającego ze spadku wartości obrotu oraz ze wzrostu kosztów działalności.

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama