| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jakie są ograniczenia wysokości zasiłku wypłacanego po ustaniu ubezpieczenia?

Jakie są ograniczenia wysokości zasiłku wypłacanego po ustaniu ubezpieczenia?

Internauta pyta:Od 20 stycznia 2010 r. do dnia dzisiejszego przebywam na zwolnieniu lekarskim. 28 lutego 2010 r. zakończyło się moje zatrudnienie. Obecnie zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS. Moje zarobki, z których obliczono podstawę zasiłku były dosyć wysokie i za luty otrzymałam blisko 5000 zł zasiłku. Za marzec zasiłek z ZUS przyszedł w kwocie prawie o połowę mniejszej niż w trakcie zatrudnienia. Na jakiej podstawie ZUS obniżył mi zasiłek i czy ma do tego prawo?

Ekspert odpowiada:

Podstawa zasiłku chorobowego, przysługującego w trakcie ubezpieczenia jest ustalana na podstawie średnich zarobków z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Wysokość zasiłku chorobowego to 80% tak wyliczonej podstawy, pomniejszonej o 13,71% składek finansowanych ze środków ubezpieczonego. A więc w okresie, kiedy trwa zatrudnienie, świadczenia chorobowe zależą wprost od naszych przychodów.

Natomiast wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego już po ustaniu zatrudnienia jest ograniczona przepisami. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być bowiem wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (mówi o tym art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2009 r. wynosiło 3243,60 zł.

A więc ZUS, ustalając kwotę zasiłku, przysługującego Pani od momentu zakończenia zatrudnienia, słusznie obniżył wysokość świadczenia. Przyjął jako podstawę zasiłku kwotę przeciętnego wynagrodzenia, a nie uprzednio wyliczone zarobki, które były wyższe od tej kwoty. Ograniczenie podstawy jest zgodne z przepisami i ma zastosowanie do zasiłku chorobowego oraz ewentualnego świadczenia rehabilitacyjnego.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »