| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia narciarzy uzależniony jest m.in. od wybranego przez ubezpieczonego wariantu ubezpieczenia i obejmować on może przypadki utraty, uszkodzenia bądź zniszczenia sprzętu narciarskiego, koszty ratownictwa, odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim, a także koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnych pakietach, inne zaś dopuszczają samodzielny dobór przez narciarza stosownych ubezpieczeń.

Standardowe ubezpieczenie narciarzy oferowane na polskim rynku gwarantuje pokrycie przez ubezpieczyciela następujących kosztów:

  • leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacji lekarskich, badań lekarskich, zabiegów, zakupu leków oraz środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza, pobytu w szpitalu);
  • ratownictwa i poszukiwań ubezpieczonego, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
  • koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.

Zobacz: Pomoc prawna

W przypadku niektórych wariantów ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wypłaca ponadto odszkodowanie:

  • osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego (w ramach ubezpieczenia OC, które zabezpieczającego przed skutkami finansowymi związanymi z naprawieniem szkody wyrządzonej osobom trzecim);
  • za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego;
  • z tytułu trwałego uszczerbku, który powstał wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności mimo zajścia wypadku określone w umowie m.in. w sytuacji, gdy sprzęt nie był odpowiednio zabezpieczony, czy też gdy ubezpieczony uległ wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu.

Zobacz również: Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie

Europejska Karta Ubezpieczenia

Alternatywą dla komercyjnych ubezpieczeń jest tzw. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli bezpłatne unijne ubezpieczenie zdrowotne. Skorzystać z niego mogą osoby ubezpieczone w ZUS pod warunkiem, że odbiorą wspomnianą kartę.

Rezygnując z zawarcia umowy ubezpieczenia na uwadze mieć jednak należy, że zakres bezpłatnej pomocy, który gwarantuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia nie jest jednakowy w poszczególnych państwach i z całą pewnością różni się od tego jaki gwarantuje nam polisa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »