REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Adopcja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

Adopcja pełna

Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Procedura adopcyjna – na co się przygotować

Zdecydowaliście się na adopcję? Najważniejsze, to uzbroić się w cierpliwość potrzebną do przejścia przez długi i skomplikowany proces adopcyjny. Oto jak należy postępować krok po kroku, żeby powiększyć swoja rodzinę o wyczekiwanego malca. Zanim sąd wyrazi zgodę na przysposobienie, dziecko i rodzice muszą się dobrze poznać.

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

REKLAMA

Odebranie dziecka - jak i kiedy?

Sądowa instytucja odebrania dziecka ma pomóc rodzicom, którzy nie mogą wykonywać swojej władzy rodzicielskiej, ponieważ dziecko jest przetrzymywane przez osobę nieuprawnioną. Podpowiadamy jak sporządzić wniosek i jak wygląda postępowanie.

Skutki ubezwłasnowolnienia całkowitego

Warunkiem ubezwłasnowolnienia całkowitego jest, jak wskazano powyżej, ukończenie trzynastego roku życia. Skutkiem zaś - pozbawienie danej osoby zdolności do czynności prawnych.

Alimenty nie tylko na dzieci

Nie każdy wie, że obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko rodziców względem dzieci, ale również dalszych krewnych, jak rodzeństwo a nawet ojczyma i macochy.

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

REKLAMA

Wypadki na zimowisku – kto za nie odpowiada?

Ferie to czas wyjazdów na zimowiska, na których często dochodzi do wielu wypadków. Odpowiedzialność za zachowanie dzieci ponoszą ich rodzice i opiekunowie albo osoby sprawujące nad nimi nadzór. Kto odpowiada za wypadki w czasie zimowych wyjazdów z dziećmi?

W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

Rodzice, którzy nie mogą porozumieć się w istotnych dla dziecka sprawach, mają możliwość rozstrzygnięcia swoich problemów przed sądem. W tym celu należy sporządzić odpowiedni wniosek.

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Gdy ustaną przyczyny, z powodu których sąd orzekł o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, rodzic może złożyć do sądu odpowiednie pismo. Sąd w przedmiocie wniosku orzeka po przeprowadzeniu rozprawy.

Adopcja 2012

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdź co zmieni się w procedurze adopcyjnej i uprawnieniach rodziców adopcyjnych.

Niealimentacja w prawie karnym

Ustawodawca decydując się w sposób prawnokarny chronić rodzinę, instytucję opieki oraz tzw. prawo do alimentacji ustanowił przestępstwo niealimentacji w art. 209 Kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Rozwód a dziecko

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód.

Jak wygląda władza rodzicielska po rozwodzie?

Komu i w jakim wymiarze sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy przygotowują się do rozwodu a mają pod opieką małoletnie dzieci.

Władza rodzicielska po rozwodzie

Komu sąd powierzy władzę rodzicielską po rozwodzie? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców rozpoczynających rozwodowe starcie.

Władza rodzicielska - kiedy powstaje, a kiedy wygasa?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Najczęściej powstanie władzy rodzicielskiej następuję z chwilą urodzenia dziecka. Natomiast władza rodzicielska wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem – jakie zmiany?

W dniu 13 sierpnia 2011r. weszła w życie zmiana Ustawy – Kodeks postępowania cywilnego z dnia 26 maja 2011 r. Zgodnie z przepisem w razie uzasadnionej obawy naruszenia obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, lub osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem albo osobę, której tego kontaktu zakazano, sąd opiekuńczy może zagrozić nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej: 1) osobie, pod której pieczą dziecko pozostaje - na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub 2) osobie uprawnionej do kontaktu z dzieckiem albo osobie, której tego kontaktu zakazano - na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.

Rodzina zastępcza- vademecum

Rodzinę zastępczą ustanawia się dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać rodziną zastępczą? Jakie prawa przysługują rodzicom zastępczym? Jakie rodzaje rodzin wyróżniamy? W 2012 r. zmieniają się również przepisy dotyczące typów rodzin zastępczych i wysokości wynagrodzenia, które przysługuje na dziecko. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w poniższym artykule.

Rodziny zastępcze 2012 - czyli piecza zastępcza po nowemu

1 stycznia 2012 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jakie zmiany czekają obecne i przyszłe rodziny zastępcze?

Separacja – vademecum

Czym jest separacja? Jakie są przesłanki jej orzeczenia? Jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy separacją a rozwodem? Jakie skutki niesie ze sobą orzeczenie separacji? Czy separacja może być zniesiona? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaj w vademecum separacji.

Ustanowienie opieki nad małoletnim – kiedy?

Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką, podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z zachowaniem przepisów dotyczących opieki nad małoletnim.

Adopcja dziecka - vademecum

Adopcja dziecka to poważny krok. Sprawdź jak wygląda procedura adopcyjna i jakie są skutki prawne orzeczenia przysposobienia.

Porada Eksperta: Prawa spadkowe adoptowanych dzieci w Niemczech

To, po kim dziedziczy dziecko zaadoptowane zależy od daty jego przysposobienia. O adopcji orzekają sądy rodzinne.

Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Zgodnie z art. 211a Kodeksu karnego obowiązującym od dnia 8 września 2010 r., każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przestępstwo uprowadzenia oraz nielegalnego zatrzymania małoletniego lub osoby nieporadnej

Zgodnie z treścią przepisu art. 211 Kodeksu karnego ten, kto wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Nazwisko dziedziczymy po przodkach i często jest ono bogatym źródłem wiedzy o naszej rodzinie. Jaki wpływ ma zmiana nazwiska rodziców na nazwisko dziecko? Czy wymagana jest zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska dziecka?

Zgoda rodziców na adopcję - kiedy można odstąpić?

Do adopcji potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. Sąd rozstrzyga indywidualnie wobec każdego z rodziców czy taka zgoda jest potrzebna.

Adopcja - kiedy możliwa?

W prawie rodzinnym i opiekuńczym można wyróżnić trzy rodzaje przysposobienia tzn. pełne, pełne nierozwiązywalne i niepełne. Mimo to można wyodrębnić pewne przesłanki wspólne dla wszystkich rodzajów adopcji. Są to: dobro przysposabianego oraz małoletniość.

Kiedy możliwa jest adopcja zagraniczna?

Przysposobienie, które spowoduje zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania przysposabianego w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób przysposabianemu zapewnione będzie odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne. Adopcja zagraniczna wchodzi w grę, gdy w Polsce zostały wyczerpane możliwości znalezienia rodziny.

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Nierozdzielanie rodzeństwa – jakie założenia?

Jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzi więcej niż jedno wspólne małoletnie dziecko, powstaje do rozstrzygnięcia nie tylko kwestia, któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, lecz również czy rozdzielić rodzeństwo między oboje rodziców, w przypadku, gdy rodzice „walczą” o dzieci. Zasadą powinno być nierozdzielanie rodzeństwa, natomiast rozdzielenie jest wyjątkiem, za którym przemawiać musi dobro dziecka.

Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Czy w przypadku adopcji sporządza się nowy akt urodzenia?

Zasadą jest, że dla jednej osoby tworzony jest tylko jeden akt stanu cywilnego, a wszelkie zdarzenia, które wpływają na zmianę stanu cywilnego są odnotowywane na akcie stanu cywilnego w formie wzmianki dodatkowej. Jest jednak jeden przypadek, kiedy zostanie sporządzony zupełnie nowy akt urodzenia.

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

W jaki sposób jest wybierany dzienny opiekun?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad dziećmi może być organizowana w formie żłobka, klubu dziecięcego a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Na czym polega separacja w procesie?

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają wspólnych małoletnich dzieci, ale jest brak zgodnego żądania orzeczenia separacji między małżonkami, to rozpoznanie sprawy następuję w postępowaniu procesowym.

Jaka jest odpowiedzialność za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?

W dniu 30 marca 2011 r. Prezydent podpisał ustawę Prawo prywatne międzynarodowe z dnia 4 lutego 2011 r. Przepisy ustawy określają jaki system prawny zastosować w przypadku norm kolizyjnych, tzn. polski czy obcy. Przede wszystkim ustawa ma na celu zharmonizowanie przepisów krajowych z prawem wspólnotowym.

Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka. Dopuszczalność przysposobienia należy oceniać w świetle zasad ochrony dobra dziecka.

Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Jak ojciec adopcyjny może uzyskać zasiłek macierzyński?

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Rodzina zastępcza ma prawo zawrzeć z rodzicami biologicznymi umowę opłacenie alimentów. Może to być umowa prywatna albo notarialna.

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Macierzyństwo

Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Adopcja

Adopcja w terminologii prawniczej określana jest jako przysposobienie. W jej wyniku pomiędzy osobą dorosłą a małoletnim powstają więzy takie jak w rodzinie między rodzicem a dzieckiem.

REKLAMA