reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

Niepełnoletnia matka

Statystki wskazują na coraz większą liczbę niepełnoletnich matek. W takiej sytuacji pojawia się problem związany z władzą rodzicielską i ustanowieniem opiekuna.

Kobieta, która nie ukończyła 18 lat i urodziła dziecko, nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Przypomnieć należy, iż zgodnie z prawem, osoba, która ukończyła lat 13, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych – o czym stanowi Kodeks cywilny w art. 15.

W sytuacji, gdy jeden z rodziców nie dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych, wówczas władza rodzicielska przysługuje drugiemu.

Jeśli jednak zarówno matka jak i ojciec nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych wówczas ani ojciec ani matka nie posiadają władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.  

Co więcej pozostają oni wciąż pod władzą rodzicielską swoich rodziców, gdyż – zgodne z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską.

Zobacz również: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Ma to na celu ochronę dziecka i działanie w jego imieniu. Nie należy utożsamiać władzy rodzicielskiej ze sferą imperium rodzica nad dzieckiem. Dodać również należy, że władza rodzicielska to nie tylko prawo, ale i obowiązek rodziców. Istotnym elementem tego obowiązku jest dostarczanie dziecku środków utrzymania i wychowania.

Opiekun dziecka

W sytuacji, gdy władza rodzicielska nie powstała ze względu na wiek rodziców (małoletnia matka i brak ustalonego prawnego ojcostwa), wówczas przedstawicielem ustawowym dziecka zostaje opiekun prawny.

Powołanie opiekuna polega na wyznaczeniu konkretnej osoby do sprawowania pieczy nad dzieckiem. Obowiązek do jego wyznaczenia spoczywa na sądzie opiekuńczym, który dokonuje tego z urzędu. Dobro dziecka stanowi główne kryterium przy wyborze opiekuna.

W wyniku orzeczenia sądu najczęściej opiekunem dziecka małoletniej matki zostaje jeden z rodziców małoletniej. W sytuacji gdy żaden z rodziców małoletniej nie chce lub nie może stać się opiekunem, dziecko reprezentowane jest przez kuratora ustanowionego przed sąd opiekuńczy.

Zobacz również: Ustanowienie opieki nad małoletnim – kiedy?

Nieprzysługiwanie władzy rodzicielskiej rodzicom ze względu na brak pełnej zdolności do czynności prawnej nie skutkuje pozbawieniem ich możliwości uczestniczenia w wychowywaniu dziecka.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama