reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

Rodzice, którzy nie mogą porozumieć się w istotnych dla dziecka sprawach, mają możliwość rozstrzygnięcia swoich problemów przed sądem. W tym celu należy sporządzić odpowiedni wniosek.

Każdy z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej,  ma prawo samodzielnie ją wykonywać. Nie jest on zmuszony do piastowania jej wspólnie z drugą osobą. Rodzice muszą współdziałać w przypadku istotnych spraw dziecka. W braku porozumienia między rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy. Sprawy są wszczynane zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu.

Opłata za wniosek jest stała i wynosi 40 złotych.

Istotne sprawy dziecka

Poprzez pojęcie „istotnych spraw dziecka” należy rozumieć  takie sprawy, które nie są związane z codziennym funkcjonowaniem dziecka. Wpływają one na rozwój potomka w przyszłości.
Orzecznictwo określa dokładnie, co rozumiemy pod pojęciem „istotne sprawy dziecka”. Są to kwestie dotyczące: miejsca pobytu dziecka, zmiany nazwiska dziecka w trybie administracyjnym, wyboru szkoły, sposobu leczenia, sposobu spędzania wakacji, w tym wyjazdu za granicę, zabezpieczenia dziecku należnych mu alimentów w przypadku, gdy wyjedzie za granicę rodzic zobowiązany do alimentacji, czy też wyboru rodzica, który powinien wykorzystać urlop wychowawczy.

Jak sporządzić wniosek?

W sytuacji, gdy istnieje brak zgody jednego z małżonków, należy złożyć do sądu wniosek o zastępcze wyrażenie zgody – wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Do pisma trzeba dołączyć, m.in. odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka oraz odpis wniosku dla drugiego rodzica, który w postępowaniu pełni funkcję uczestnika. Do pisma można dołączyć również inne dokumenty w zależności od konkretnej sprawy, np. dokumentacja medyczna w przypadku baku porozumienia co do leczenia dziecka. We wniosku powinno mieścić się oznaczenie właściwego sądu, wnioskodawcy i uczestnika postępowania, a także treść rozstrzygnięcia, o jakie wnosi rodzic. W pierwszej kolejności sąd jest zobligowany do jednomyślnego rozstrzygnięcia sprawy między małżonkami.

Brak takiej działalności wymiaru sprawiedliwości może doprowadzić do rozkładu pożycia małżeńskiego.

Pobierz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka może być składany w każdej z tych spraw, w których rodzice nie mogą dojść do porozumienia.

Przykładowe sprawy:

  • meldunek dziecka oraz jego wymeldowanie,
  • zabezpieczenie należnych dziecku alimentów,
  • wyjazd za granicę na stałe wraz z rozwiedzionym rodzicem
  • zezwolenie sądu opiekuńczego jest wymagane w momencie, gdy rodzic, któremu w wyroku rozwodowym powierzono nadzór nad wychowaniem dzieckiem, nie złożył oświadczenia woli, w którym zgodził się na wyjazd dziecka.
  • rozporządzenie majątkiem dzieci, np. przy transakcjach między dzieckiem a jednym z rodziców
  • zmiana nazwiska dziecka w trybie administracyjnym

Sąd opiekuńczy może rozstrzygnąć sprawę w postępowaniu administracyjnym, gdy zastępuje ona zgodę rodziców. Orzeczenie jest oparte na przesłance dobra małoletniego dziecka. Zmiana nazwiska często ułatwia dziecku codzienne życie i funkcjonowanie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama