reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

Rodzice, którzy nie mogą porozumieć się w istotnych dla dziecka sprawach, mają możliwość rozstrzygnięcia swoich problemów przed sądem. W tym celu należy sporządzić odpowiedni wniosek.

Każdy z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej,  ma prawo samodzielnie ją wykonywać. Nie jest on zmuszony do piastowania jej wspólnie z drugą osobą. Rodzice muszą współdziałać w przypadku istotnych spraw dziecka. W braku porozumienia między rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy. Sprawy są wszczynane zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu.

Opłata za wniosek jest stała i wynosi 40 złotych.

Istotne sprawy dziecka

Poprzez pojęcie „istotnych spraw dziecka” należy rozumieć  takie sprawy, które nie są związane z codziennym funkcjonowaniem dziecka. Wpływają one na rozwój potomka w przyszłości.
Orzecznictwo określa dokładnie, co rozumiemy pod pojęciem „istotne sprawy dziecka”. Są to kwestie dotyczące: miejsca pobytu dziecka, zmiany nazwiska dziecka w trybie administracyjnym, wyboru szkoły, sposobu leczenia, sposobu spędzania wakacji, w tym wyjazdu za granicę, zabezpieczenia dziecku należnych mu alimentów w przypadku, gdy wyjedzie za granicę rodzic zobowiązany do alimentacji, czy też wyboru rodzica, który powinien wykorzystać urlop wychowawczy.

Jak sporządzić wniosek?

W sytuacji, gdy istnieje brak zgody jednego z małżonków, należy złożyć do sądu wniosek o zastępcze wyrażenie zgody – wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Do pisma trzeba dołączyć, m.in. odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka oraz odpis wniosku dla drugiego rodzica, który w postępowaniu pełni funkcję uczestnika. Do pisma można dołączyć również inne dokumenty w zależności od konkretnej sprawy, np. dokumentacja medyczna w przypadku baku porozumienia co do leczenia dziecka. We wniosku powinno mieścić się oznaczenie właściwego sądu, wnioskodawcy i uczestnika postępowania, a także treść rozstrzygnięcia, o jakie wnosi rodzic. W pierwszej kolejności sąd jest zobligowany do jednomyślnego rozstrzygnięcia sprawy między małżonkami.

Brak takiej działalności wymiaru sprawiedliwości może doprowadzić do rozkładu pożycia małżeńskiego.

Pobierz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka może być składany w każdej z tych spraw, w których rodzice nie mogą dojść do porozumienia.

Przykładowe sprawy:

  • meldunek dziecka oraz jego wymeldowanie,
  • zabezpieczenie należnych dziecku alimentów,
  • wyjazd za granicę na stałe wraz z rozwiedzionym rodzicem
  • zezwolenie sądu opiekuńczego jest wymagane w momencie, gdy rodzic, któremu w wyroku rozwodowym powierzono nadzór nad wychowaniem dzieckiem, nie złożył oświadczenia woli, w którym zgodził się na wyjazd dziecka.
  • rozporządzenie majątkiem dzieci, np. przy transakcjach między dzieckiem a jednym z rodziców
  • zmiana nazwiska dziecka w trybie administracyjnym

Sąd opiekuńczy może rozstrzygnąć sprawę w postępowaniu administracyjnym, gdy zastępuje ona zgodę rodziców. Orzeczenie jest oparte na przesłance dobra małoletniego dziecka. Zmiana nazwiska często ułatwia dziecku codzienne życie i funkcjonowanie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama