reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Warto pamiętać, iż kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. W praktyce oznacza to, iż rodzic ma prawo do kontaktowania się z dzieckiem nawet, jeżeli został on pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Kontakty po rozwodzie

Obecnie orzeczenie o kontaktach z dzieckiem stanowi obligatoryjną część wyroku rozwodowego.  W tej kwestii sąd uwzględnia porozumienie małżonków o kontaktach z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. W planie wychowawczym rodzice uzgadniają m. in. sposób spędzania świąt i innych uroczystości rodzinnych.

W rodzicielskim planie wychowawczym może znaleźć się na przykład takie rozstrzygnięcie: „Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dziecko spędza z matką w jej miejscu zamieszkania. 25 grudnia i 26 grudnia do godz. 16:00 dziecko przebywa u ojca w jego miejscu zamieszkania. Ojciec przyjeżdża po dziecko w dniu 25 grudnia i odwozi je do miejsca zamieszkania matki w dniu 26 grudnia do godz. 16:00.”

Więcej porad na temat ustalenia kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej znajduje się w artykule: Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej? oraz Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić?

Gdy rodzice nie mogą się porozumieć

Jeżeli rodzice nie są zgodni co do kontaktów z dzieckiem, każdemu z nich przysługuje prawo zwrócenia się do sądu o ich ustalenie. W piśmie procesowym wskażmy proponowane przez nas terminy oraz formę kontaktów.

Zobacz również przykładowy wniosek do sądu o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem

Sąd wydając orzeczenie o kontaktach powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Bierze również pod uwagę rozsądne życzenia dziecka. Warto pamiętać, iż zarówno orzeczenie o kontaktach zawarte w wyroku rozwodowym, jak i określone przez sąd opiekuńczy może zostać zmienione przez sąd, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Nie tylko odwiedziny

Kontakty rodziców z dziećmi mogą przybierać różne formy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia tu przykładowo: przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Kontakt utrudniony

Może się zdarzyć, iż nawet pomimo ustalonych kontaktów, rodzice nie stosują się do wcześniejszych postanowień sądu.

Od 13 sierpnia 2011 r. rodzicom, pod których pieczą dziecko pozostaje i którzy nie wykonują (lub wykonują w sposób niewłaściwy) obowiązków wynikających z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem albo mediatorem, sąd może wymierzyć karę grzywny. Takie same sankcje czekają rodziców uprawnionych do kontaktu z dzieckiem oraz tych, którym kontaktów zakazano.

Zobacz również: Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem - jakie zmiany?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rodzina jedzenie Fotolia
rodzina jedzenie Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama