REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Wioleta Matela
rodzina jedzenie Fotolia
rodzina jedzenie Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Warto pamiętać, iż kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. W praktyce oznacza to, iż rodzic ma prawo do kontaktowania się z dzieckiem nawet, jeżeli został on pozbawiony władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

Kontakty po rozwodzie

REKLAMA

Obecnie orzeczenie o kontaktach z dzieckiem stanowi obligatoryjną część wyroku rozwodowego.  W tej kwestii sąd uwzględnia porozumienie małżonków o kontaktach z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. W planie wychowawczym rodzice uzgadniają m. in. sposób spędzania świąt i innych uroczystości rodzinnych.

W rodzicielskim planie wychowawczym może znaleźć się na przykład takie rozstrzygnięcie: „Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dziecko spędza z matką w jej miejscu zamieszkania. 25 grudnia i 26 grudnia do godz. 16:00 dziecko przebywa u ojca w jego miejscu zamieszkania. Ojciec przyjeżdża po dziecko w dniu 25 grudnia i odwozi je do miejsca zamieszkania matki w dniu 26 grudnia do godz. 16:00.”

Więcej porad na temat ustalenia kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej znajduje się w artykule: Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej? oraz Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić?

Gdy rodzice nie mogą się porozumieć

Jeżeli rodzice nie są zgodni co do kontaktów z dzieckiem, każdemu z nich przysługuje prawo zwrócenia się do sądu o ich ustalenie. W piśmie procesowym wskażmy proponowane przez nas terminy oraz formę kontaktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również przykładowy wniosek do sądu o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem

Sąd wydając orzeczenie o kontaktach powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Bierze również pod uwagę rozsądne życzenia dziecka. Warto pamiętać, iż zarówno orzeczenie o kontaktach zawarte w wyroku rozwodowym, jak i określone przez sąd opiekuńczy może zostać zmienione przez sąd, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Nie tylko odwiedziny

Kontakty rodziców z dziećmi mogą przybierać różne formy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia tu przykładowo: przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Kontakt utrudniony

Może się zdarzyć, iż nawet pomimo ustalonych kontaktów, rodzice nie stosują się do wcześniejszych postanowień sądu.

Od 13 sierpnia 2011 r. rodzicom, pod których pieczą dziecko pozostaje i którzy nie wykonują (lub wykonują w sposób niewłaściwy) obowiązków wynikających z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem albo mediatorem, sąd może wymierzyć karę grzywny. Takie same sankcje czekają rodziców uprawnionych do kontaktu z dzieckiem oraz tych, którym kontaktów zakazano.

Zobacz również: Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem - jakie zmiany?

W pierwszej „fazie” sąd uwzględniając sytuację majątkową tylko zagrozi opornemu rodzicowi nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej. Jeżeli to nie pomoże i rodzic nadal nie wypełnia swojego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie postępowania w przypadku utrudniania kontaktów należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.

Przed wydaniem orzeczenia, sąd wysłuchuje uczestników postępowania.

Kontakty dziecka z członkami dalszej rodziny

Przepisy dotyczące kontaktów dziecka z rodzicami stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Oznacza to, iż podobnie jak w przypadku rodziców sąd może ustalić kontakty również z wymienionymi powyżej członkami rodziny, uwzględniając dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Kontakty z dzieckiem

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA