REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty nie tylko na dzieci

Joanna Szmigiel
Przy ustalaniu alimentów pod uwagę bierze się potencjalne możliwości zarobkowe zarówno zobowiązanego jak i uprawnionego/ Fot. Fotolia
Przy ustalaniu alimentów pod uwagę bierze się potencjalne możliwości zarobkowe zarówno zobowiązanego jak i uprawnionego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy wie, że obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko rodziców względem dzieci, ale również dalszych krewnych, jak rodzeństwo a nawet ojczyma i macochy.

Czym są alimenty

Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczeniu środków utrzymania, w miarę potrzeby również środków wychowania członkom rodziny. Obciąża on rodziców względem dzieci, dzieci względem rodziców i dziadków, ale również rodzeństwo wobec siebie. Obowiązek alimentacyjny dotyczy również świadczeń ponoszonych przez dzieci na rzecz macochy i ojczyma, jeżeli uczestniczyli oni w wychowaniu dziecka, jak i świadczeń rodzeństwa przyrodniego względem siebie. Ze stosunkiem przysposobienia również związany jest obowiązek alimentacyjny. Jednak jeżeli tylko jeden z małżonków przysposobił dziecko, obowiązek ten nie dotyczy drugiego małżonka i członków jego rodziny.

REKLAMA

Zobacz: Kiedy odpowiesz za długi małżonka?

Świadczeń alimentacyjnych dochodzić można w pierwszej kolejności od najbliższych członków rodziny, niezależnie od tego, czy dalsi jej członkowie znajdują się w lepszej sytuacji majątkowej. Dopiero, kiedy osoby zobowiązane w bliższej kolejności nie są w stanie spełnić świadczeń alimentacyjnych, lub gdy uzyskanie od takiej osoby świadczeń łączy się z dużymi trudnościami, obowiązek przechodzi na zobowiązanych w dalszej kolejności.

Jaka jest ta kolejność?

Otóż zstępnych obowiązek alimentacyjny dotyczy przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Czyli alimentów na dziecko żądamy najpierw od jego ojca lub matki, a dopiero kiedy nie jesteśmy w stanie ich uzyskać, zaczynamy dochodzić ich od dziadków (oczywiście ze strony osoby, która uchyla się od obowiązku alimentacyjnego). W przypadku alimentów dochodzonych od rodzeństwa, możemy się o nie starać, dopiero kiedy rodzice nie są w stanie zadośćuczynić żądaniu.

Obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesłanki alimentów

Podstawową przesłanką przyznania alimentów, jest niedostatek osoby ubiegającej się o alimenty. O niedostatku mówimy, kiedy ktoś nie ma środków potrzebnych na utrzymanie. Niedostatek musi powstać niezależnie od osoby, która znalazła się w złej sytuacji finansowej. Jednak sąd pod uwagę bierze nie tylko sytuację, w jakiej znajduje się osoba, która popadła w niedostatek, ale jej potencjalne możliwości zarobkowe. Nie może być mowy o przyznaniu alimentów osobie, która posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe do uzyskania pracy, jej stan zdrowia jest dobry, znajduje się w wieku w którym potencjalne przekwalifikowanie jest możliwe i może podjąć pracę, jednak tego nie robi.

Ciekawostka. Sąd we Włoszech przyznał alimenty na rzecz trzydziestoletniej, niepracującej studentki od jej rodziców.

REKLAMA

Przyznanie alimentów nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego Zobowiązany może się więc uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, kiedy więc osoba zdolna do pracy, lecz bezrobotna, chce uzyskać alimenty od lepiej sytuowanego członka rodziny, który na swój majątek ciężko pracował, nie może być mowy o alimentach. Alimenty służyć mają zapewnieniu środków do życia osobą znajdującym się w niedostatku, a nie zgodnemu z prawem „wyłudzeniu”.

Również jeżeli więc w przeszłości doszło do porzucenia dziecka przez ojca lub matkę, lub w przypadkach przemocy w rodzinie, którą jesteśmy w stanie udowodnić, sąd może nie przychylić się do wniosku o alimenty.

Zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych w stosunku do rodzeństwa może uchylić się od takich świadczeń, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny.

Wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego może polegać również na wychowaniu dziecka lub opiece nad osobą niepełnosprawną. W sytuacji takiej pozostali zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych mogą nawet w całości ponosić koszty utrzymania dziecka lub osoby niepełnosprawnej.

Świadczenia nie zobowiązanego

Jeżeli osoba nie zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych, z własnej woli wspiera finansowo uprawnionego, może żądać zwrotu kosztów od zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych.

Roszczenia o alimenty przedawniają się z pływem trzech lat.  Jeżeli więc osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych przez wiele lat się od nich uchylała, możemy od niej dochodzić tylko tych alimentów, które powinna płacić do trzech lat wstecz. Sąd jednak może zasądzić odpowiednią sumę pieniężną, za niezaspokojone potrzeby finansowe uprawnionego, z czasu przed wniesieniem powództwa.

Zobacz: Zagubienie weksla przez spółkę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA