REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki na zimowisku – kto za nie odpowiada?

Jarosław Krasnodęmbski
Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem.
Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ferie to czas wyjazdów na zimowiska, na których często dochodzi do wielu wypadków. Odpowiedzialność za zachowanie dzieci ponoszą ich rodzice i opiekunowie albo osoby sprawujące nad nimi nadzór. Kto odpowiada za wypadki w czasie zimowych wyjazdów z dziećmi?

Zorganizowane zimowiska

W trakcie zorganizowanych zimowisk za dzieci odpowiedzialni są ich opiekunowie. Często są to nauczyciele lub wychowawcy. Osoba taka ma obowiązek sprawować nadzór nad powierzonymi jej dziećmi. Nadzór taki to nie tylko wydanie im jakichś poleceń, ale jest to również obowiązek sprawdzania czy nakaz lub zakaz jest egzekwowany. Wychowawca musi sprawować faktyczny nadzór nad dziećmi. Obowiązkiem takiej osoby, jest zorganizowania zajęć dla dzieci w taki sposób, aby zapewnić im całkowite bezpieczeństwo. Nadzór nad dziećmi powinien być pełniony w zakresie niezbędnym ze względu na wiek i fizyczne możliwości podopiecznych.

REKLAMA

Wyjazd dziecka z rodzicami

Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem. Za wszelkie szkody wyrządzone przez dziecko odpowiedzialność ponoszą jego rodzice. Jeżeli dziecko swoim zachowaniem zniszczy sprzęt będący wyposażeniem pensjonatu to odpowiedzialność za tą szkodę ponoszą osoby, pod których nadzorem dziecko pozostawało. Straty muszą ponieść rodzice, którzy przebywali razem z dzieckiem w pensjonacie. Jeżeli rodzice nie mają majątku, żeby pokryć stratę, to o ile jest taka możliwość można wystąpić z żądaniem do samego dziecka, jeżeli posiada ona jakiś własny majątek – np. odziedziczoną kwotę pieniędzy.

Zobacz: Ferie zimowe 2012

REKLAMA

Nie zawsze dziecko, a de facto jego rodzice, będą odpowiadać za szkodę jaką dziecko wyrządziło. Jeżeli dziecko wyrządziło jakąś szkodę napastnikowi, ale działało w stanie wyższej konieczności to nie będzie ponosiło odpowiedzialność odszkodowawczej.

Jeżeli rodzice oddadzą dziecko pod nadzór innej osoby, to właśnie ta osoba będzie ponosiła odpowiedzialność. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku, gdy dziecko będzie uczestniczyło np. w kursie narciarskim pod okiem instruktora. Za wypadek podczas takiego kursu odpowiadać będzie instruktor, gdyż rodzice nie mieli obowiązku sprawowania nadzoru nad dzieckiem w czasie jego trwania. W przypadku, gdy to instruktor nie zapewnił dzieciom dostatecznego bezpieczeństwa, nie można obarczyć odszkodowaniem rodziców dziecka, które przyczyniło się do obrażeń u innego dziecka na skutek braku należytego nadzoru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak właściciel pensjonatu może walczyć o odszkodowanie?

Pierwszym sposobem jest zwrócenie się do rodziców dziecka o pokrycie szkód. Sposób i czas jego dokonania może być uzgodniony pomiędzy stronami. Właściciel może rozłożyć odszkodowanie na raty, albo odroczyć termin ich spłacania. W przypadku braku zgody stron na pokrycie szkód w taki sposób, właściciel pensjonatu może złożyć pozew do sądu.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA