reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Wypadki na zimowisku – kto za nie odpowiada?

Wypadki na zimowisku – kto za nie odpowiada?

Ferie to czas wyjazdów na zimowiska, na których często dochodzi do wielu wypadków. Odpowiedzialność za zachowanie dzieci ponoszą ich rodzice i opiekunowie albo osoby sprawujące nad nimi nadzór. Kto odpowiada za wypadki w czasie zimowych wyjazdów z dziećmi?

Zorganizowane zimowiska

W trakcie zorganizowanych zimowisk za dzieci odpowiedzialni są ich opiekunowie. Często są to nauczyciele lub wychowawcy. Osoba taka ma obowiązek sprawować nadzór nad powierzonymi jej dziećmi. Nadzór taki to nie tylko wydanie im jakichś poleceń, ale jest to również obowiązek sprawdzania czy nakaz lub zakaz jest egzekwowany. Wychowawca musi sprawować faktyczny nadzór nad dziećmi. Obowiązkiem takiej osoby, jest zorganizowania zajęć dla dzieci w taki sposób, aby zapewnić im całkowite bezpieczeństwo. Nadzór nad dziećmi powinien być pełniony w zakresie niezbędnym ze względu na wiek i fizyczne możliwości podopiecznych.

Wyjazd dziecka z rodzicami

Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem. Za wszelkie szkody wyrządzone przez dziecko odpowiedzialność ponoszą jego rodzice. Jeżeli dziecko swoim zachowaniem zniszczy sprzęt będący wyposażeniem pensjonatu to odpowiedzialność za tą szkodę ponoszą osoby, pod których nadzorem dziecko pozostawało. Straty muszą ponieść rodzice, którzy przebywali razem z dzieckiem w pensjonacie. Jeżeli rodzice nie mają majątku, żeby pokryć stratę, to o ile jest taka możliwość można wystąpić z żądaniem do samego dziecka, jeżeli posiada ona jakiś własny majątek – np. odziedziczoną kwotę pieniędzy.

Zobacz: Ferie zimowe 2012

Nie zawsze dziecko, a de facto jego rodzice, będą odpowiadać za szkodę jaką dziecko wyrządziło. Jeżeli dziecko wyrządziło jakąś szkodę napastnikowi, ale działało w stanie wyższej konieczności to nie będzie ponosiło odpowiedzialność odszkodowawczej.

Jeżeli rodzice oddadzą dziecko pod nadzór innej osoby, to właśnie ta osoba będzie ponosiła odpowiedzialność. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku, gdy dziecko będzie uczestniczyło np. w kursie narciarskim pod okiem instruktora. Za wypadek podczas takiego kursu odpowiadać będzie instruktor, gdyż rodzice nie mieli obowiązku sprawowania nadzoru nad dzieckiem w czasie jego trwania. W przypadku, gdy to instruktor nie zapewnił dzieciom dostatecznego bezpieczeństwa, nie można obarczyć odszkodowaniem rodziców dziecka, które przyczyniło się do obrażeń u innego dziecka na skutek braku należytego nadzoru.

Jak właściciel pensjonatu może walczyć o odszkodowanie?

Pierwszym sposobem jest zwrócenie się do rodziców dziecka o pokrycie szkód. Sposób i czas jego dokonania może być uzgodniony pomiędzy stronami. Właściciel może rozłożyć odszkodowanie na raty, albo odroczyć termin ich spłacania. W przypadku braku zgody stron na pokrycie szkód w taki sposób, właściciel pensjonatu może złożyć pozew do sądu.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem.
Podczas wyjazdu z rodzicami dziecko znajduje się pod ich nadzorem.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama