REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znów rośnie popyt na pracę dorywczą, majówka pobiła wszelkie rekordy. Jedni kupują, inni mają szansę zarobić

Pracujący dorywczo w sklepach i magazynach mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe 34 złote na rękę
Pracujący dorywczo w sklepach i magazynach mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe 34 złote na rękę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracy dorywczej poszukują nie tylko studenci i ogólnie młodzi ludzie, ale także wiele osób mających zajęcie na pełen etat, które potrzebują dorobić – w dłuższej lub krótszej perspektywie. Nowe technologie, w tym zwłaszcza proste aplikacje kojarzące zleceniodawców ze zleceniobiorcami znacznie ułatwiają rozwój tego segmentu rynku pracy. A co ważne – tegoroczna majówka pokazała, że w sektorze usług jest trend wzrostowy, zajęć będzie coraz więcej.

Wraz z rosnącym popytem na pracę z pewnością wzrosną też stawki wynagrodzeń

REKLAMA

Firmy usługowe poszukują chętnych do pracy dorywczej

Polacy, w tym głównie studenci, chętnie decydowali się na pracę dorywczą w miniony długi weekend majowy, wynika z danych agencji pracy natychmiastowej Tikrow. Liczba ofert tego typu pracy wystawianych przez firmy w aplikacji Tikrow wzrosła aż o 67% względem ubiegłorocznej majówki.

REKLAMA

Po wsparcie pracowników dorywczych najchętniej sięgały sklepy, w tym duże sieci handlowe, choć nie zabrakło również ofert w obszarze logistyki czy produkcji. Stawki oferowane przez pracodawców nierzadko były istotnie wyższe od aktualnej minimalnej stawki godzinowej. 

W okresie od 30 kwietnia do 5 maja na platformie Tikrow pojawiło się ponad 1,1 tysiąca zleceń w formie dniówek. W porównaniu do tego samego przedziału czasowego w 2023 roku jest to aż blisko 70% wzrost. Statystyka ta jasno wskazuje, że przedsiębiorstwa – w tym szczególnie te działające w branży handlowej – z roku na rok coraz bardziej potrzebują dodatkowego wsparcia swoich kadr pracownikami dorywczymi.

Handel detaliczny wciąż ma niezaspokojone potrzeby na pracowników

Spośród 10 najbardziej aktywnych pod względem publikacji dniówek firm, aż 7 to przedsiębiorstwa zajmujące się handlem detalicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnia Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, branża handlowa generalnie zmaga się ze znacznym niedoborem pracowników, co podczas długiego weekendu majowego daje się jeszcze mocniej zauważyć. Sklepy i punkty handlowe, zwłaszcza w obszarach wzmożonej aktywności turystów w czasie majówki, muszą radzić sobie z wielokrotnie większym ruchem klientów czy wydłużonymi godzinami funkcjonowania.

Ponadto, wiele osób częściej odwiedza wówczas sklepy, robiąc większe niż zazwyczaj zakupy, by zaopatrzyć się w niezbędne produkty na czas, gdy placówki będą zamknięte.

Bez dodatkowego wsparcia pracowników tymczasowych nierzadko jest to nie tyle mocno utrudnione co nawet niemożliwe. Ponadto, wielu pracowników etatowych wnioskuje o urlop w tak zwane dni międzyświąteczne, co jest oczywiście naturalnym i zrozumiałym zjawiskiem – dodaje Krzysztof Trębski.

Ogółem, propozycje pracy na godziny w sklepach i punktach handlowych stanowiły 54% wszystkich opublikowanych w tym czasie zleceń. 

Długie weekendy są zbawienne dla pracujących dorywczo

Ciekawie przedstawia się także analiza ilości dniówek wystawianych na tydzień lub nawet dwa tygodnie przed długim weekendem majowym. Tutaj także możemy mówić o znacznym przyroście, jakiego nie obserwujemy na co dzień.

W ostatnim tygodniu kwietnia na platformie Tikrow pojawiło się aż ponad 2,5 tysiąca ofert pracy dorywczej. W przedostatnim było ich z kolei niemal 1,8 tys.

Ekspert proponuje porównać te liczby z innymi, zwykłymi tygodniami, które nie poprzedzają długich weekendów. W pierwszym tygodniu kwietnia mieliśmy o 61% mniej ofert niż w ostatnim. Cofnijmy się jednak nieco dalej. Jeśli chodzi o pierwszy tydzień marca 2024 było to o 65% wystawionych zleceń mniej względem czwartego tygodnia kwietnia. Drugi tydzień marca to natomiast o 63% niższa wartość opublikowanych zleceń w porównaniu do ostatniego tygodnia przed weekendem majowym.

– Na co to wskazuje? Zdecydowanie na znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników dorywczych w czasie pracochłonnych i aktywnych przygotowań do majówki – twierdzi ekspert.

Wskazuje on, że w obszarach takich jak choćby zaopatrywanie sklepów, prace magazynowe i przyjmowanie oraz delegowanie towarów, ale także w samej produkcji, która w okresie przed-majówkowym znacznie przyspiesza i zwiększa swój wolumen, co niewątpliwie ma miejsce np. w branży spożywczej.

Połowa dorabiających to jednak studenci

Aż 45% wszystkich realizujących zlecenia pracy dorywczej w okresie majówki to studenci, zaś osoby zatrudnione, sięgające po możliwość dorobienia do pensji stanowiły 28% ogółu pracujących na dniówki podczas tegorocznej majówki.

Ponad połowa pracujących w tym czasie za pośrednictwem aplikacji Tikrow to osoby, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia.

Maksymalna stawka godzinowa na jaką mogli liczyć studenci w okresie weekendu majowego wyniosła 34 zł na rękę i oferowano ją pracownikom sklepów oraz magazynierom.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

REKLAMA