| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta przysługują – zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA – rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego. NSA rozstrzygnął wątpliwości dotyczące dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla rodziców bliźniąt i wieloraczków.

Możliwość kumulacji dodatków

Sędziowie WSA w Poznaniu oraz WSA w Warszawie uznali natomiast odmiennie. Ich zdaniem przyznanie jednego świadczenia na wszystkie dzieci, w sytuacji gdy na każde z nich przysługuje zasiłek, nie spełniałoby funkcji zaopatrzeniowej, umożliwiającej zaspokojenie potrzeb potomków. Nie ulega więc wątpliwości, że świadczenia mogą być kumulowane – wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2008 r., o sygn. akt IV SA/Po 848/07 oraz wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2013 r., o sygn. akt VIII SA/Wa 137/13. Dlatego zasadnym jest przyznanie dodatku, w ustawowo określonej wysokości, na każde dziecko.

Kim jest asystent rodziny?

Dwa dodatki na bliźnięta

Sędziowie NSA uznali podobnie. Zdaniem prof. Romana Hauser – przewodniczącego rozprawy - z art. 10 ust. 1 ustawy, który określa czas pobierania dodatku, nie można wyprowadzić wniosku, że ogranicza on prawo tylko do jednego dodatku. Nie można bowiem wybrać jednego dziecka uprawnionego do dodatku. Gdyby ustawodawcy zależało na zastrzeżeniu pojedynczego dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wówczas uczyniłby to na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. W art. 11a ww. ustawy zastrzeżono, że dodatek przysługuje w wysokości 170,00 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 zł na wszystkie dzieci. Przewodniczący podsumował, że skoro osoba uprawniona korzysta z urlopu wychowawczego, w trakcie którego sprawuje faktyczną opiekę nad każdym dzieckiem i na każde z nich ma przyznany zasiłek, to dotyczy to też dodatku.

Na gruncie powyższej uchwały dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie na każde z bliźniąt.

Uchwała NSA jest wiążąca dla wszystkich wojewódzkich sądów administracyjnych. Otwiera tym samym przed rodzicami bliźniąt (oraz wieloraczków) możliwość walki o dodatki.

Brak prawa do dodatku

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek:

  • bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
  • podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego;
    także gdy:
  • dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej;
  • w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek rodzinny 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.).

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I OPS 15/13.

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2012 r., o sygnaturze akt III SA/Kr 1495/11.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2008 r., o sygn. akt IV SA/Po 848/07.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2013 r., o sygn. akt VIII SA/Wa 137/13.

Czytaj także

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia
Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK