REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek a zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Ewa Ryś
Kryteria dochodowe obowiązują w odniesieniu do dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje niezależnie od wysokości dochodów. Fot. Fotolia
Kryteria dochodowe obowiązują w odniesieniu do dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje niezależnie od wysokości dochodów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka, jak i zapomoga z tytułu urodzenia dziecka są świadczeniami rodzinnymi. Jednak są to różne świadczenia. Najważniejszą cechą jaka je odróżnia, jest obowiązek spełnienia kryterium dochodowego w celu uzyskania dodatku.

Różnice pomiędzy dodatkiem a zapomogą

REKLAMA

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka jest dodatkiem, który przysługuje do zasiłku rodzinnego. W związku z tym, aby uzyskać dodatek należy spełnić warunki niezbędne do uzyskania zasiłku. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka jest świadczeniem samodzielnym.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Przysługuje on rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się. Celem koniecznym uzyskania prawa do zasiłku jest spełnienie kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje w przypadku, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. W sytuacji, gdy członkiem rodziny jest osoba niepełnosprawna zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł. Kryteria dochodowe obowiązują również w odniesieniu do dodatku z tytułu urodzenia dziecka. To przede wszystkim odróżnia dodatek od zapomogi. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje niezależnie od wysokości dochodów.

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka to inaczej becikowe.

Zobacz także: Wszystko o zasiłku rodzinnym i dodatkach do zasiłku

Podobieństwa pomiędzy dodatkiem a zapomogą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwagi

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia żywego dziecka

Osoby uprawnione

Matka lub ojciec dziecka  albo opiekun prawny dziecka.

Dodatek przysługuje także opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu

albo opiekunowi faktycznemu dziecka. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za

granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka

Wysokość

1000 zł.

1000 zł.

Częstotliwość wypłaty

Jednorazowo

Jednorazowo

Szczególne warunki

Dodatek przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod

opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Warunku tego nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi

opiekunami dziecka. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim

lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zapomoga przysługuje, jeśli kobieta pozostawała pod

opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim

lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Warunku tego nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi

opiekunami dziecka.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych

Zobacz także: Jak starać się o becikowe

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA