REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny Vademecum

Ewa Ryś
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia. Fotolia
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek rodzinny przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. Do zasiłku rodzinnego przysługuj ponadto szereg dodatków, które dodatkowo wspomagają budżet rodzinny, osób wychowujących dzieci.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

REKLAMA

Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje określonej grupie osób. Jest on przeznaczony dla osób opiekujących się dziećmi, a głównym ich celem jest pokrycie wydatków związanych z właśnie z opieką. Prawo do zasiłku przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców. Z zasiłku skorzysta również opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje wyżej wskazanym osobom do ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo ukończenia 24 roku życia, jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

REKLAMA

Prawo przewiduje również, że zasiłek rodzinny może przysługiwać również osobie uczącej się. Musi one spełniać określone wymagania, musi być jak wspominano osobą uczącą się, pełnoletnią, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony. Zasiłek rodzinny przysługuje takiej osobie, pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Zobacz także: Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Wysokość zasiłku rodzinnego

Głównym celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego zależy przede wszystkim od spełnienia kryterium dochodowych osoby, która ubiega się o to świadczenie. Przepisy regulujące kwestie związane z zasiłkiem rodzinnym wskazują, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast w razie, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
 • 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
 • 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Osoba uprawniona do zasiłku rodzinnego może uzyskać również prawo do dodatków do zasiłku.

REKLAMA

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w wysokości 1000 zł. Mogą się o niego starać matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Ważne jednak, aby wniosek o dodatek złożyli do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Warunkiem niezbędnym uzyskania prawa do dodatku z tytułu urodzenia dziecka jest  pozostawanie przez kobietę (matkę dziecka) pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zobacz także: Dla kogo dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, w celu sprawowania opieki nad swoim dzieckiem. Z takiego uprawnienia może skorzystać pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może liczyć na dodatek z tego tytułu. Dodatek przysługuje matce lub ojcu, jaki opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Prawo do dodatku przysługuje przez ściśle określony okres, który nie może być dłuższy niż okres:

 • 24 miesięcy kalendarzowych;
 • 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
 • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w wysokości 400 zł. miesięcznie.

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu oraz opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek ten przysługuje również pełnoletniej osobie do ukończenia 24 roku życia, uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jeżeli oboje rodzice osoby uczącej się nie żyją.

Wysokość dodatku zależy od liczby dzieci oraz od faktu, czy dzieci są niepełnosprawne. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dziecka niepełnosprawnego wysokość dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.

Zobacz także: Kto może otrzymać dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka oraz opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego i wynosi 80 zł. miesięcznie.

Zobacz także: Dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej

Dodatek przysługuje matce lub ojcu, jaki opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wynosi miesięcznie:

 • 60 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
 • 80 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się z wydatkami, w związku z tym osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Dodatek przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego.

Zobacz także: Dla kogo dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek przysługuje matce lub ojcu, jaki opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września do czerwca następnego roku kalendarzowego.

Zobacz także: Kto ma prawo dodatku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA