reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny Vademecum

Zasiłek rodzinny Vademecum

Zasiłek rodzinny przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. Do zasiłku rodzinnego przysługuj ponadto szereg dodatków, które dodatkowo wspomagają budżet rodzinny, osób wychowujących dzieci.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje określonej grupie osób. Jest on przeznaczony dla osób opiekujących się dziećmi, a głównym ich celem jest pokrycie wydatków związanych z właśnie z opieką. Prawo do zasiłku przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców. Z zasiłku skorzysta również opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje wyżej wskazanym osobom do ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo ukończenia 24 roku życia, jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prawo przewiduje również, że zasiłek rodzinny może przysługiwać również osobie uczącej się. Musi one spełniać określone wymagania, musi być jak wspominano osobą uczącą się, pełnoletnią, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony. Zasiłek rodzinny przysługuje takiej osobie, pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Zobacz także: Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Wysokość zasiłku rodzinnego

Głównym celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego zależy przede wszystkim od spełnienia kryterium dochodowych osoby, która ubiega się o to świadczenie. Przepisy regulujące kwestie związane z zasiłkiem rodzinnym wskazują, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast w razie, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

  • 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
  • 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
  • 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia. Fotolia
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama