| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zakaz palenia na terenie szkoły

Zakaz palenia na terenie szkoły

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 15 listopada zakazem palenia zostały objęte również szkoły. Za palenie papierosów na terenie szkoły grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej wprowadziła zakaz palenia wyrobów tytoniowych m. in. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty.

Co więcej w przypadku szkoły nie ma możliwości wydzielenia odrębnego pomieszczenia, przeznaczonego na palarnię. Tak samo jest w przypadku placówek ochrony zdrowia.

Zakaz palenia nie dotyczy jedynie pomieszczeń, ale całego terenu placówki oświatowej.

Wyroby tytoniowe

W ustawie mamy do czynienia z zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Są to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę.

Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł.

Obowiązki szkoły

Do obowiązków dyrektora szkoły należy umieszczenie w widocznym miejscu odpowiedniego oznaczenia słownego i graficznego, informującego o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na terenie szkoły.

Na dyrektora szkoły, który nie umieszcza zakazu palenia, można nałożyć karę grzywny w wysokości do 2000 zł.

Zobacz również: Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Miejsca objęte zakazem palenia

Zgodnie z nowymi przepisami palenie wyrobów tytoniowych jest zakazane:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

W niektórych miejscach objętych zakazem można wydzielić palarnie

Palarnię można wyznaczyć na terenie wyższej uczelni oraz w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości, w hotelach, w obiektach służących obsłudze podróżnych, w pomieszczeniach zakładów pracy, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Zobacz również serwis: Edukacja

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK