| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zakaz palenia na terenie szkoły

Zakaz palenia na terenie szkoły

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 15 listopada zakazem palenia zostały objęte również szkoły. Za palenie papierosów na terenie szkoły grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej wprowadziła zakaz palenia wyrobów tytoniowych m. in. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty.

Co więcej w przypadku szkoły nie ma możliwości wydzielenia odrębnego pomieszczenia, przeznaczonego na palarnię. Tak samo jest w przypadku placówek ochrony zdrowia.

Zakaz palenia nie dotyczy jedynie pomieszczeń, ale całego terenu placówki oświatowej.

Wyroby tytoniowe

W ustawie mamy do czynienia z zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Są to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę.

Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł.

Obowiązki szkoły

Do obowiązków dyrektora szkoły należy umieszczenie w widocznym miejscu odpowiedniego oznaczenia słownego i graficznego, informującego o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na terenie szkoły.

Na dyrektora szkoły, który nie umieszcza zakazu palenia, można nałożyć karę grzywny w wysokości do 2000 zł.

Zobacz również: Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Miejsca objęte zakazem palenia

Zgodnie z nowymi przepisami palenie wyrobów tytoniowych jest zakazane:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

W niektórych miejscach objętych zakazem można wydzielić palarnie

Palarnię można wyznaczyć na terenie wyższej uczelni oraz w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości, w hotelach, w obiektach służących obsłudze podróżnych, w pomieszczeniach zakładów pracy, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Zobacz również serwis: Edukacja

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »